Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Právní výbor EP si nemyslí, že Železný je politicky pronásledován

www.tiscali.cz, 14. září 2005

BRUSEL 14. září (zpravodaj ČTK) - Právní výbor Evropského parlamentu se přiklání k názoru, že tři případy trestního stíhání, kvůli kterým české orgány požadují odnětí imunity europoslance Vladimíra Železného, nelze považovat za politické pronásledování. Sdělil to člen výboru Jaroslav Zvěřina (ODS). Jednání o odnětí imunity předchází případnému vydání Železného české justici, která poslance stíhá mimo jiné pro poškozování věřitele a krácení daní.

Výbor věc naposledy projednal, nezabýval se však konečným doporučením, které zpravodajka Maria Bergerová předloží až 5. nebo 6. října. Tehdy se také bude o odnětí imunity hlasovat. Konečný verdikt by měl EP vynést na plenárním zasedání koncem října.

Bergerová, která je poslankyní EP za rakouské sociální demokraty, sdělila, že Železný už nebude ve výboru vyslechnut, protože se při minulém setkání vyjádřil dostatečně ke všem třem případům. Od českých orgánů obdržela k těmto kauzám také vyčerpávající podklady.

"Myslím, že je většinová pozice výboru, že nepovažujeme trestní stíhání, které vůči kolegovi Železnému běží, za projev politického pronásledování," řekl Zvěřina. Z dnešní debaty podle něj vyplynulo, že by se na Železného mohlo vztáhnout ustanovení protokolu o imunitách, podle něhož by byl vydán k trestnímu stíhání v daných případech až do vynesení rozsudku, aniž by mohl být do té doby vzat do vazby.

"Toto ustanovení poskytuje určitou ochranu před zvůlí státních orgánů, před případným šikanováním. Jinak se ovšem účastní výslechů, jako svědek či jako obžalovaný. Je to zajímavá konstrukce, kterou bych považoval za užitečnou," uvedl.

Bergerová jen obecně upřesnila, že poslance EP nelze vydat, pokud je pronásledován za činnost spojenou přímo s výkonem jeho funkce. V ostatních případech se zkoumá, zda nebyla zkrácena jeho práva z politických důvodů ve srovnání s běžnými občany. Právě na to se soustředila obhajoba Železného i její práce.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |