Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Železný asi přijde o imunitu

MLADÁ FRONTA DNES, Johanna Grohová, 15. září 2005

Poslanci Evropského parlamentu včera jednali o exřediteli Novy

Brusel - Místo na náměstích šéf nové strany Nezávislí demokraté Vladimír Železný může strávit kampaň před červnovými parlamentními volbami u soudu.

Bývalý televizní magnát totiž zřejmě přijde o imunitu získanou zvolením za poslance do Evropského parlamentu. Žádostí české justice o zbavení Železného imunity se včera v Bruselu poprvé začal zabývat právní výbor europarlamentu.

Rakouská poslankyně Marie Bergerová, jež se případem podrobně zabývá, skoro dvě hodiny vysvětlovala kolegům podstatu Železného kauz. „Jisté je, že pana Železného už vyslýchat nebudeme,“ konstatovala nakonec Bergerová, ale své doporučení prozradit nechtěla.

„Řekl bych, že je to dost jasné. Bergerová zdůraznila, že nejde o politické kauzy. Parlament by neměl být stavěn do role soudce, jež mu nepřísluší. Naopak příslušný soud by měl věc rozhodnout,“ prozradil po jednání český poslanec a člen výboru Jaroslav Zvěřina z ODS, že vše směřuje k Železného vydání.

Europoslanci, kteří jsou pro Železného vydání, argumentují jasně: nejde o politický, nýbrž kriminální případ. Navíc jeho začátek spadá do doby, kdy ještě poslancem nebyla český parlament Železnému senátorskou imunitu už dříve sebral.

Česká justice žádá, aby Štrasburk vydal Vladimíra Železného kvůli třem aférám. Tou první je celní únik skoro za sedm milionů korun při dovozu obrazů ze zahraničních galerií, což už čeká u soudu.

Další dvě obvinění souvisí s „převodem“ televize Nova - a to kvůli poškozování věřitele a také pro krácení daní. „Tyto dvě věci jsou těsně před podáním žaloby, ale čekáme na rozhodnutí europarlamentu,“ říká Martin Omelka z pražského státního zastupitelství.

Sám Železný se k vývoji své kauzy nechce vyjadřovat s tím, že jde o jednání s vyloučením veřejnosti, na které nemá přístup ani on. „Poslanec nesmí být přítomen na jednání o své imunitě. Netroufám si odhadnout, jak to dopadne, a je mi to jedno,“ prohlašuje opakovaně.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |