Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Železný zřejmě přijde o imunitu

Lidové noviny, 6. října 2005

Výbor europarlamentu doporučil imunitu Železnému odejmout

Právní výbor Evropského parlamentu dnes doporučil odejmout imunitu bývalému řediteli televize Nova, europoslanci Vladimíru Železnému. Europarlament nakonec jako celek o Železného imunitě rozhodne na zasedání koncem října. Předpokládá se, že poslanci budou hlasovat v souladu s doporučením výboru; zatím se tak totiž vždy stalo.

Český soud ani státní zastupitelství, které loni o vydání Železného ke stíhání požádaly, nechtěly rozhodnutí právního výboru EP komentovat a počkají až na usnesení parlamentu.

Výbor EP na neveřejné schůzi schválil návrh zpravodajky, rakouské sociální demokratky Marie Bergerové, aby byl Železný k dispozici českým orgánům pro vyšetření tří případů údajné trestné činnosti, kvůli kterým česká justice o odnětí imunity žádala. Plénum parlamentu v těchto případech obvykle rozhoduje podle návrhu výboru, který se jimi podrobně a odborně zabývá.

"Výbor doporučil plénu, aby odňal imunitu tak, jak požádal pražský soud a státní zástupce," řekla Bergerová. Zdůraznila, že jde o nepolitické případy, které se udály předtím, než byl Železný zvolen do EP. Důležité pro ni bylo i to, že ze stejného důvodu mu před dvěma lety zrušil imunitu i český Senát.

Železný doporučení výboru očekával. "Není to žádné překvapení," řekl krátce po rozhodnutí. Nemyslí si, že by před zasedáním parlamentního pléna dokázal postoj EP ovlivnit.

Výbor hlasoval jednomyslně

Soudce Dušan Paška, který se zabýval první obžalobou, řekl, že pro něj bude závazná až oficiální zpráva EP. Na oficiální vyjádření počká i pražské městské státní zastupitelství, které požádalo o vydání Železného ke stíhání v dalších dvou kauzách.

Zpravodajka opřela návrh o ustanovení jednacího řádu EP, podle něhož lze europoslance zbavit imunity kvůli vyšetřování, nelze ho však zatknout a vzít do vazby; na jeho postavení poslance EP se nic nezmění až do pravomocného rozsudku. Železný vyslovil názor, že ani podle českých zákonů by mu něco takového nehrozilo. Řekl, že se hodlá dál věnovat plně práci v EP.

Podle člena výboru Jaroslava Zvěřiny (ODS) hlasovali jeho členové jednomyslně, nikdo se nevyslovil pro zachování imunity. Ani ze strany Železného politického klubu Nezávislí/Demokraté Zvěřina "nezaznamenal žádné podpůrné stanovisko".

Bývalý ředitel Novy a posléze senátor byl zvolen do EP loni v červnu. Zapojil se do zmíněného euroskeptického klubu, aktivní je zejména ve výboru pro regionální politiku.

Kvůli nevyřešenému problému s imunitou Železného musel soudce Paška zrušit už dvě naplánovaná hlavní líčení loni v prosinci a pak letos v březnu. Obžaloba viní Železného a Čechoameričana George Novotného z daňových úniků za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Oběma mužům hrozí pět až 12 let vězení.

V další kauze čelí europoslanec a jeho někdejší právníci obvinění z poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises, která je staronovým majitelem Novy. Městské zastupitelství má na stole policejní návrh obžaloby.

Uzavřeno dosud nebylo vyšetřování třetího případu, který se týká krácení daní v souvislosti s převodem obchodního podílu ve společnosti CET 21, která drží licenci na televizní vysílání. Železný je tentokrát stíhán se svými obchodními partnery.

Čeští poslanci budou hlasovat pro odebrání imunity

Z vyjádření českých europoslanců vyplynulo, že všichni mají v úmyslu podpořit doporučení výboru. "Vítám tento postoj. Imunity nelze využívat k tomu, aby se člověk vyhýbal možnosti se obhájit před soudy v demokratické zemi," řekla Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Nezařazená Jana Bobošíková, zvolená na stejné kandidátce jako Železný, se vyslovila podobně: "Tyto činy se měly stát před vznikem jeho mandátu. Jsem přesvědčena, že se v žádném případě nelze před trestním stíháním ukrývat do zastupitelských sborů," uvedla. Podle Oldřicha Vlasáka (ODS) je dobré, že bude Železný vyšetřován, aniž by byla omezena jeho práce v EP. Zvěřina usoudil, že "je v zájmu veřejnosti, aby se to vyjasnilo".

EP se zabývá žádostmi o zrušení imunity od loňského srpna. Bergerová řekla, že spolupráce s českými orgány byla dobrá a že dostala podklady, které umožnily případy detailně zvážit a rozhodnout se znalostí věci. Železný se hájil zejména poukazy na politický podtext pronásledování své osoby.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |