Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Železný přijde o imunitu

MF DNES, Johanna Grohová, 7. října 2005

Právní výbor europarlamentu otevřel cestu k jeho vyšetřování

Brusel - Česká justice si bude zřejmě již brzy moci povolat k výslechu evropského poslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Klíčový právní výbor Evropského parlamentu totiž včera po roce a půl zkoumání jednomyslně doporučil celému parlamentu, aby Železného zbavil imunity, která mu plyne z poslaneckého mandátu. Parlament se v naprosté většině případů doporučením právního výboru řídí.

„Není to pro mě žádné překvapení,“ reagoval Železný, který se ještě večer před hlasováním snažil výbor přesvědčit o tom, že je obětí politických machinací.

Výbor hlasoval na základě doporučení europoslankyně Marie Bergerové, která měla žádost českých úřadů o vydání Železného na starosti. Bergerová dospěla k názoru, že Železného kauza nesouvisí s poslaneckou prací. „Je evidentní, že všechny případy začaly ještě před jeho zvolením,“ vysvětlila Bergerová. To je hlavní důvod, proč poslanci rozhodli, že má přijít o imunitu.

Železný se však nemusí obávat zatčení či vazby, a to do doby, než bude vynesen konečný rozsudek. „Pan Železný má v době vyšetřování garantováno právo vykonávat svoji poslaneckou práci,“ dodala Bergerová. Takový postup je zcela výjimečný. Obvykle se poslanci vydávali bez dodatečných podmínek. „Vzali jsme v potaz výhrady pana Železného. Případ se řeší už dlouho, nepochybně do něho zasahovali vládní činitelé. Poslanci mají obavy, že by případ mohl být zmanipulován. Je rozumné, aby o tom rozhodl nezávislý soud,“ vysvětlil postup výboru jeho člen za ODS Jaroslav Zvěřina.

Poté, co bude případný rozsudek nad Železným vynesen, se parlament podle Bergerové už nebude k případu vracet a znovu o něm rozhodovat. Česká justice podezřívá Železného z úniku peněz za neproclené obrazy, je obviněn z krácení daní a poškozování věřitele.

Železný nemůže počítat s tím, že by ho při konečném hlasování europarlamentu koncem října podpořili zbylí čeští europoslanci. Vesměs se totiž domnívají, že by se imunita neměla využívat k vyhýbání se soudům. Pro odebrání imunity hodlá hlasovat i Železného bývalá spolupracovnice v kampani za zvolení do europarlamentu Jana Bobošíková. „V žádném případě se nelze před trestním stíháním ukrývat do zastupitelských sborů,“ říká Bobošíková.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |