Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

V Bruselu jihočeské starosty ničím nezaskočili

Jiří Falout, PRÁVO, 10. prosince 2005

Spokojeni a s pocitem, že v mnoha případech je jejich informovanost o poskytování dotací z evropských fondů vyšší než znalosti úředníků, s nimiž se setkali, odjížděli v minulém týdnu jihočeští starostové z belgického Bruselu, centra institucí Evropské unie.

„Velmi mile mne překvapila vysoká úroveň znalostí o problematice poskytování dotací, jakou mají někteří členové této delegace. V lecčems jsme tak předčili některé evropské úředníky Evropské komise, kteří tu zastupují Českou republiku,“ potvrdil Právu přímo v Bruselu účastník výpravy a starosta Písku Luboš Průša (ODS).

Narážel tak na bouřlivou debatu v sídle Evropské komise na téma poskytování strukturálních a kohezních fondů EU.

Starosta Průša, který je i krajským radním a zároveň náhradníkem výboru regionů, jenž sdružuje starosty a hejtmany z jednotlivých regionů Evropy, nenavštívil belgické hlavní město poprvé. Přesto ocenil možnost, že se delegace mohla seznámit se strukturou EU z jiného pohledu.

Současná EU tápe

„Snad nám to bude i přínosem při čerpání peněz v příštím plánovacím období,“ dodal Průša, který se při zpáteční cestě na jih Čech stále nemohl zbavit dojmu, že současná Evropská unie tápe. Nedohoda na rozpočtovém rámci pro další plánovací období je toho podle něj trefným důkazem.

Na návštěvu Bruselu pozval jihočeské starosty europoslanec Jaroslav Zvěřina z Tábora, který byl zvolen za ODS a patří v Evropském parlamentu k frakci EPP-ED (Evropská strana lidová a Evropští demokraté). Jako europoslanec má právo ukázat sídlo parlamentu ročně 90 zájemcům.

„To vyjde tak na dva autobusy za rok. Na jaře jsem pozval do Štrasburku jihočeské studenty, nyní jsem zvolil komunální politiky,“ vysvětlil v sídle Evropského parlamentu Zvěřina.

Nemyslí si, že by se starostové při své cestě hned naučili pracovat se strukturálními fondy, cesta je však pro ně zajímavá z hlediska osobního kontaktu s Evropskou unií.

Zajímavé poznání

„Domnívám se, že je pro starosty zajímavé vidět evropské instituce zevnitř,“ dodal. Starostové absolvovali prohlídku Evropského parlamentu i Evropské komise, zúčastnili se pěti přednášek a v závěru měli možnost debatovat se zástupcem Jihočeského kraje v Bruselu Petrem Šebkem, který je přivítal v budově stálého zastoupení ČR.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |