Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu
Vytištěno z internetové prezentace poslance Evropského parlamentu Doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny CSc. - www.zverina.cz
URL: http://mep.zverina.cz/269/cz/print/na-navsteve-v-bruselu-u-europoslance-zveriny/

Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny

Alena Řezáčová, Týdeník PALCÁT, Tábor, 5. července 2006

Čas od času si najde i tak dost pracovně vytížený europoslanec Jaroslav Zvěřina (ODS) chvíli na to, aby pozval do sídla Evropské unie Bruselu své přátele, příznivce a především voliče, aby mohli na vlastní kůži zakusit pocit občana v obřím evropském kolosu.

Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny |

Díky jeho táborské asistentce Simoně Žirovnické se i nám dostalo pozvání, které se neodmítá. A tak jsme se koncem června vydali do centra unijních institucí, přičemž do programu byla zařazena i návštěva historického části Bruselu a centra Brucity. Čekala nás sice náročná čtrnáctihodinová cesta byť klimatizovaným autobusem společnosti Comett plus Tábor, ale už v jejích počátcích bylo jasné, že bude ubíhat svižně. Na palubě se totiž sešla výborná parta lidí, dokonce i z Plzeňska a Karlovarska, které spojovala zvědavost, co že nás v tom Bruselu vlastně čeká. Většina z nás totiž do Bruselu a Belgie vůbec cestovala poprvé.

Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny | Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny |

Ráno nás v Bruselu očekával europoslanec Jaroslav Zvěřina. Je poslancem ze skupiny Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů, člen Výboru pro právní záležitosti, místopředseda Delegace pro vztahy s Japonskem, náhradník Výboru pro kulturu a vzdělávání a v současné době je také členem Sdružení přátel svobodného Iránu. Už z výčtu funkcí je patrné, že se náš europoslanec v Bruselu rozhodně nenudí. První kroky naší početné výpravy směřovaly do Informačního centra Evropského parlamentu. Obrovský plakát Evropa v pohybu je dostatečně výmluvnou časovou linií od historických kořenů vzniku unie až po současnost, kterou tvoří pětadvacet členských států, jež zastupuje 732 poslanců. Mimochodem dostanete zde propagační materiály i další dokumenty ve všech jazycích členských zemí. To už se ale pomalu přemisťujeme k samotnému sídlu, k Evropskému parlamentu. Aby nedošlo k nedorozumění - nejedná se o jednu budovu, ale komplex několika desítek moderních budov (oko nejednoho architekta by si možná přišlo na své), které tvoří jakési samostatně fungující soustrojí.

Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny | Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny |

Trochu mě ten kolos překvapil a člověk si v něm mohl připadat tak trochu ztracený. Železo, beton, sklo a jen tu a tam kousek zeleně. Jo a v budovách se nekouří, takže pohozených nedopalků po zemi bylo i na můj vkus poněkud příliš. Pravidla pro vstup do hlavní budovy EP jsou skutečně přísná, připomínají odbavovací halu letiště. Inu teroristé nikdy nespí. Poslanec Zvěřina nás opravdu mile přivítal, podal nám zasvěcený výklad o fungování této instituce a odpovídal na dotazy, které se týkaly možností vzniku ozbrojených složek Evropské unie, vlivu národních voleb na složení EP, ale také padaly dotazy kolem postoje EU k prostituci a zda poslanci fandí svým národním týmům na MS ve fotbale. Příjemnou besedu zakončila prohlídka hlavního jednacího sálu. Překladatelská kabinka České republiky má číslo 12 a některé naše mladší kolegyně se v ní již pomalu viděly. S angličtinou a němčinou. Ale v Bruselu samotném se domluvíte především francouzsky, i když dvojjazyčné nápisy dokazují, že zde není potlačován ani druhý belgický jazyk - vlámština. Oběd v parlamentní kantýně pro hosty byl skvělý a početná německá výprava nám záviděla deštníky, které jsme dostali od poslance Zvěřiny i s logem EU na památku.

Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny | Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny |

Odpoledne a večer nás čekala prohlídka historické části města s průvodkyní, která nemohla začít jinde než na radničním náměstí Grand-Place. Kol dokola se tyčí středověké měšťanské domy, dominantu bezesporu tvoří historická radnice s věží, která je vidět daleko široko. Naproti v městském muzeu je expozice s více než osmi sty oblečky „Čůrajícího panáčka“ - Manneken Pis, který je opravdovým symbolem Bruselu. Mimochodem při návštěvě sídla EU věnoval prezident Václav Klaus chlapečkovi obleček v podobě slováckého kroje. Prohlédli jsme si rybí trh, přilehlé kavárničky, obchůdky s nezbytnou belgickou čokoládou, pralinkami a bruselskou krajkou a byli jsme rádi , že můžeme oddechnout ve stylové restauraci na radničním náměstí, kam nás poslanec Jaroslav Zvěřina pozval na večeři a kde jsme se mohli ještě seznámit se zástupci stálého zastoupení Jihočeského kraje v Bruselu Petrem Šebkem a kraje Karlovarského Wernerem Hauptmannem. Výhled na rozsvícené náměstí, kde v poklidu posedávala mládež, hrály se písničky, dokonce se i tancovalo, byl naprosto ojedinělý a neopakovatelný. A mnozí z nás si možná řekli - i to je demokracie a tolerance, žádné vylomeniny, vše v klidu a v příjemné pohodě. Dovolte mi vsuvku - dovedu si představit, jak na Žižkově náměstí v Táboře posedávají mladí lidé a hlasitě se baví - to by asi naši strážníci nerozchodili. Naopak méně příjemným zážitkem byly všudypřítomné žebrající belgické cikánky a místní houmeles. No i ti do velkoměst holt patří...

Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny | Na návštěvě v Bruselu u europoslance Zvěřiny |

Ráno jsme se vydali do sídla Evropské komise, našeho komisaře Vladimíra Špidlu jsem sice nezastihli, za to nám o jeho fungování leccos prozradila paní Bettina Bühler. V němčině. Ještě že skvělého překladu se chopila učitelka z Táborského soukromého gymnázia Markéta Švadlenová. I když na mnohých již byla znát únava z předešlého dne, všechny nás probrala úvaha jednoho z našich zkušených kolegů na téma, zda je opravdu Evropský parlament jen místem pro „bohy“, či zda je zde také místo pro občana. Byl ujištěn, že tomu tak není, že každý zástupce členské země, je zároveň příslušníkem národa i občanem unie. Kdy budeme ale opravdu hrdí, na to že jsme nejen Češi, ale i příslušníci společné Evropy, to si netroufnu odhadnout. Odpoledne jsme se vydali za dalšími bruselskými lahůdkami. Někteří do Atomia, což je model molekuly železa 165 miliardkrát zvětšený, z oceli a hliníku, který se skládá z devíti propojených koulí.V nejvyšší z nich je restaurace Další si vyšlápli do hlavních měst Evropy do parku Mini Europe. V parku jsou naopak miniatury významných evropských měst a staveb, docela mě dostalo zemětřesení při erupci Vesuvu, nebo start francouzské rakety Arriane. Naopak miniaturní Pražský orloj mě docela zklamal. Mladší ročníky se vrhly do víru vln subtropického plaveckého areálu Océade s krytými a venkovními vodními plochami a nejdelším tobogánem v Belgii o délce 140 metrů. Sešli jsme se nakonec znovu na parkovišti před Evropským parlamentem, poslední společné foto s europoslancem Jaroslavem Zvěřinou a hurá k domovu. Tedy ještě krátká zastávka v nákupním centru Cora a pak už nic nebránilo bezproblémovému návratu.

Únava z dvoudenního maratónu byla znát, přesto jsme ještě dlouho po návratu diskutovali o všech pro i proti vstupu naší země do Evropské unie. Nakonec ta pro zvítězila. Díky pane europoslanče Zvěřino...


 |  |  |  |
 |
normal
 |
pro nevidomé
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |