Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 15. - 19.1.2007

Štrasburské plénum začalo ve znamení volby nového předsedy Evropského parlamentu. Již na počátku volebního období bylo dosaženo gentlemanské dohody o tom, že se zástupci dvou nejsilnějších politických frakcí v polovině vystřídají. Prý je to tak v Evropském parlamentu zvykem. Měnil se tedy předseda, a nově byli voleni místopředsedové a kvestoři.

V Evropském parlamentu se vytvořila nová politická frakce, zvaná "Identita, Tradice a Suverenita" (ITS). Frakci tvoří 20 poslanců z různých států. Předsedou této frakce je francouzský europoslanec Bruno Gollnisch z Národní Fronty. Tento poslanec byl nedávno plénem zbaven imunity v souvislosti s vyšetřováním pro popírání zločinů holokaustu ve své zemi. Vznik frakce umožnilo přistoupení pěti poslanců za rumunskou stranu Velké Rumunsko a jednoho známého pravicového radikála z Bulharska. Prohlášení, které příslušníci frakce podepsali, klade důraz na ochranu národní svébytnosti, suverenity a tradičních evropských hodnot. Mezi členy patří také francouzský nacionalista LePen a poslankyně Mussoliniová z Itálie. Oba jsou známí svými xenofobními postoji. Založení frakce je myslím výrazem zvyšujícího se politického vlivu populistů, varujících před imigrací a před rozšiřováním Evropské unie. Lze se nadít také prvků antisemitských a antiromských, protože jednotliví členové ITS jsou těmito postoji dlouhodobě známí.

Při volbě předsedy nedošlo k překvapení a bývalý šéf naší frakce EPP-ED. H.G.Pöttering byl zvolen již v prvním kole tajné volby většinou přítomných poslanců. Dostal téměř 450 hlasů ze 785 možných. Parlament zvolil také čtrnáct místopředsedů. Tato kategorie vedoucích funkcionářů byla obměněna. Pro českou delegaci ve frakci EPP-ED nepříjemným způsobem, protože z funkce místopředsedy odešel kolega M. Ouzký, zvolený za ODS. Příčinou jsou změny v počtech poslanců, způsobené odchodem některých a příchodem kolegů z Bulharska a Rumunska.

Plénum oslovila nastupující předsedkyně Rady, německá kancléřka Angela Merkelová. Její projev vyslechl téměř zaplněný zasedací sál. Paní spolková kancléřka se zaměřila na ochranu evropských hodnot a zdůrazňovala nutnost lepší politické funkce EU. Projev prokládala četnými citáty, ze kterých zaujal uši českých poslanců zejména citát "velkého Evropana z Prahy", Karla Čapka, který napsal, že Evropa byla rozdělena na malé státečky, takže se proto těší ze své rozmanitosti. Mezi základními hodnotami jmenovala hlavně svobodu, toleranci a spolupráci. Výslovně citovala Voltaira, když připomínala, že tolerance znamená také pochopení pro názory, se kterými nemůžeme souhlasit. Podle očekávání připomněla návrh Evropské ústavní smlouvy. Předpokládá, že v průběhu německého předsednictví bude dosaženo dohody o "harmonogramu dalšího postupu v této otázce". Je prý zřejmé, že vyhlášená "fáze reflexe" kolem ústavního textu již skončila. Celý proces dohody o novém fungování evropských institucí by měl skončit před evropskými volbami v roce 2009. Ze zahraničně politické agendy zmínila chystaný summit EU - USA a uvedla, že Spojené státy jsou "nejdůležitějším ekonomickým partnerem" Evropské unie. Nově se bude definovat "strategické partnerství" s Ruskem. Německé předsednictví zahájí jednání o nové smlouvě s Ruskou federací. Kancléřka také zmínila, že by se ráda zasadila o podstatnou novinku v práci Komise a Evropského parlamentu. Legislativní akty, které se nestačí během volebního období projednat, měly by napříště propadnout tak, jako je tomu u agendy národních parlamentů. Praxe v Evropském parlamentu je dosud taková, že se zde "silážují" nerealizované legislativní návrhy i řadu roků. Kdyby se toto depo, které dnes čítá stovky položek, jednou provždy zrušilo, a kdyby bylo zabráněno vytvoření dalších podobných sbírek, byl by to možná nejdůležitější proevropský krok německého předsednictví. Angela Merkelová by ani nebyla členka vědecké rodiny, kdyby se závěrem nezmínila o velkém významu vědy a výzkumu pro budoucnost Evropské unie.

Předseda Evropské komise Barroso ve svém expozé uvedl, že nám vyrostla nová generace Evropanů, které již myšlenky "otců zakladatelů EU" mnoho neříkají. EU má reagovat na nové, aktuální výzvy, které před padesáti lety nebyly nijak zdůrazňovány. Hlavní aktuální problematikou je "energie a životní prostředí". Předpokládá, že na konci německého předsednictví bude u příležitosti padesátého výročí podpisu "Římských smluv" vyhlášena "Berlínská deklarace o budoucnosti Evropy". Již dnes se musí členské země začít domlouvat na myšlenkách, které mají být v deklaraci obsaženy.

Německé předsednictví se zcela jistě bude chtít zviditelnit nějakým hmatatelným způsobem. Cesta resuscitace "ústavní smlouvy" je myslím málo schůdnou. Nějaká deklarace, nebo změna v institucionálním fungování EU se ovšem v průběhu šesti měsíců podařit může.

Schůze pokračovala projednáváním některých pracovních dokumentů. Přijato bylo stanovisko, které ostře odsuzuje počínání libyjského režimu Muhammada Kaddáfího vůči bulharským zdravotním sestrám a palestinskému lékaři. Těchto šest osoby bylo v nespravedlivém procesu odsouzeno k trestu smrti, protože se na ně Libyjci rozhodli svalit veškerou vinu za nakažení více než čtyř stovek libyjských dětí virem HIV při terapii krevními deriváty. Není pochyb o tom, že proces byl zcela nespravedlivý a že přiznání bylo na obviněných vynuceno hrozbami a hrubým zacházením. Evropský parlament vyzval Libyi, aby zajistila obviněným spravedlivý proces a humánní zacházení. "Nejste sami", vzkázali poslanci do libyjského vězení perzekuovaným zdravotníkům.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS