Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Hnutí Tábor 2020 hrozí pozastavení činnosti

Vladimír Vácha, Jiří Falout, Právo, 4. května 2007

Koaliční partner ODS na radnici nepředložil parlamentu výroční zprávu

Koaličnímu partnerovi ODS na táborské radnici, hnutí Tábor 2020, hrozí pozastavení či dokonce zrušení činnosti.

Důvodem je neodevzdání výroční zprávy politických stran a hnutí za rok 2006. Tábor 2020 figuruje mezi 25 politickými subjekty, které se zmíněnou zprávu vůbec nezatěžovaly do parlamentu odeslat.

„Pokud v zákonem stanovené lhůtě politický subjekt chybu nenapraví, hrozí mu na návrh vlády a následným rozhodnutím Nejvyššího správního soudu pozastavení činnosti nebo i zrušení,“potvrdil možnou sankci člen kontrolního výboru Sněmovny Tom Zajíček (ODS).

Dodal, že výbor doporučuje Sněmovně přijmout usnesení, v němž se mj. hovoří o tom, aby požádala vládu podat návrh Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti několika desítek politických stran a hnutí, mezi nimiž je i Tábor 2020, neboť jeho činnost je v rozporu s § 17 až 19 zákona č. 421 /1991 Sb.

Předseda hnutí a táborský radní Jiří Fišer v rozhovoru s Právem připustil, že Tábor 2020 kontrolnímu výboru Sněmovny finanční zprávu, jak mu ukládá zákon, nepředložil. „Nestihli jsme to. Nemáme v hnutí žádné placené lidi a vše tu děláme tak říkajíc na koleně. Chybu napravíme a zprávu zcela určitě dodáme, bohužel ale již se zpožděním,“ řekl ve čtvrtek radní Fišer.

Nepřipouští si však, že by kvůli nedodání výroční zprávy muselo hnutí skutečně činnost zastavit nebo dokonce ukončit. „V žádném případě nepředpokládám, že by k tomu došlo. Existují tu jiní, kteří mají daleko větší problémy. Jsem pevně přesvědčen, že to dobře dopadne. Jak jsem již uvedl, vše dodáme,“ uvedl předseda.

„O problému, který musí řešit politické hnutí Tábor 2020, víme. Pozastavení činnosti za neúplnou, pozdě nebo vůbec neodevzdanou zprávu hrozí dlouhé řadě politických uskupení,“ reagovala na dotaz Práva, co soudí ODS o problémech svého koaličního partnera, táborská radní za občanské demokraty Simona Žirovnická.

Zdůraznila, že podle ODS zákony platí pro všechny. Proto věří, že politici z hnutí Tábor 2020 uvedou vše urychleně do pořádku, jinak jim skutečně pozastavení činnosti a návrh na zrušení hrozí, a to by vrhalo špatný stín na celou táborskou koalici. „Je patrné, že zavedené politické strany jsou mnohem lépe schopné dostát svým povinnostem, než různá ad hoc složená politická hnutí,“ podotkla Žirovnická.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |