Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu
Vytištěno z internetové prezentace poslance Evropského parlamentu Doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny CSc. - www.zverina.cz
URL: http://mep.zverina.cz/46/cz/print/diskusni-forum/?offset=7&lang=cz&artid=46

Diskusní fórum

Zde je pouze archiv zpráv. Aktuální diskusní fórum je zde.

Zapsaná sdělení (83) :

Stránka:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9

Jméno: Zdeněk Katina
Otázka / sdělení: Pane poslanče,
najdete-li chvilku (a zcela rozmumím tomu že těch volných nemáte mnoho a o jejich využití máte jiné představy), seznamte se s problematikou softwarových patentů i z druhé strany , viz. http://www.nosoftwarepatents.com/cz/m/intro/index.html

Vámi prezentovaný postoj k SW patentům je pro mě osobně důvodem, bez ohledu na jakékoliv Vaše další pozitivní postoje a prospěšné činy, neodevzat Vám v příštách volbách do EP hlas.

V obecné rovině je to pro mne důvodem hlasovat NE v případném referendu o Evropské ústavě.

Ohrožení implementací SW patentů v EU a tím jejich protlačení do národní legislativy je bohužel zářným příkladem degenerujícího působení jinak prospěšné Evropské integrace a obětování svobody jednotlivce zájmům průmyslových lobby.
Odpověď: Myslím Vážený pane, že se hodně mýlíte. My jsme jako noví evropští poslanci přišli v této záležitosti už k hotovému. Ta směrnice byla přijata ve znění, které se mnoha lidem vůbec nelíbilo. Snažili jsme se ji dostat znovu do Evropského parlamentu, což se nakonec podařilo hlavně proto, že Polsko její definitivní schválení v Radě vetovalo. Nevím tedy, jak jste přišel na myšlenku, že jsem se zasazoval o "protlačení" softwarových patentů do legislativy EU. Nějaké jednotné patentové pojetí potřebuje EU velice. Na legislativní sjednocení patentů v této oblasti naléhají zejména velké firmy. Zejména poté, co se v některých zemích skutečně podařilo patentovat po vzoru USA "čistý sfotware". To je asi to co se nelíbí ani Vám, ale ani mně. Nyní je ta věc ve druhém čtení. Podle dosavadních předpokladů by v navrženém textu mělo být explicitně uvedeno, že softwarový proces jako takový nemůže být předmětem patentového řízení. To bych považoval za dosti podstatný důvod, abych pro tu normu hlasoval. Nicméně definitivní znění všech pozměňovacích návrhů nemám ještě k dispozici, a tak nevím, za co mne chcete vlastně peskovat. Nedomnívejte se prosím, že "patenty implementované počítačem" můžeme prostě tak nějak opomenout a nechat jako by nebyly. Aby je tedy v některých členských zemích "uznávali", a v jiných zásadně nikoliv. To by cosi nebylo ve společném tržním prostoru v pořádku. Ostatně USA a Japonsko nějaké podobné regulace také mají. Od počátku jsem se domníval, že jde o to, jak ta regulace bude vypadat, nikoli o to, aby prostě nebyla vůbec žádná. Ujišťuji Vás, že jsem v této oblasti prostudovat kde co. Hovořil jsem se spoustou lidí z obou stran, takže za neinformovaného pitomce mne prosím neprohlašujte.
Jaroslav Zvěřina
Host: 62.4.112.240 Datum a čas: 22. 5. 2005, 01:47:42

Jméno: Richard
Otázka / sdělení: Prominte ze otravuji ale mam domaci ukol ze ZSV tykajici se voleb.Nemoh prijit na to proc v levicove(kdyby se milil tak se omluvam)Kremzi,zvolili vas jako poslance Evropskeho parlamentu.Dekuju
Odpověď: Pokud máme oba dva na mysli tutéž jihočeskou obec "Křemže", potom vůbec nechápu Vaši otázku.
Všechny poslední volby zde totiž s převahou vyhrála právě ODS : Volby do PSP 6/2002 s 30.37 %, Volby do zastupitelstva obce 11/2002 se 45.38 %, Volby do EP 6/2004 se 40.28 % a Volby do Senátu PČR 11/2004 II. kolo 85.4 %. Starostou obce Křemže je pan Josef Troup - také z kandidátky ODS. Občanská demokratická strana (ODS) je jak známo strana pravicová. Není mi tedy jasné, z čeho jste odvodil, že je Křemže "levicová".
Mohu Vám jen doporučit - lépe si vyhledávat podklady pro své studium.
Výsledky všech řádných i momořádných voleb v ČR najdete na webových stránkách http://www.volby.cz

S pozdravem Jaroslav Zvěřina
Host: 85.160.155.108 Datum a čas: 18. 5. 2005, 16:06:44

Jméno: David Maxera
Otázka / sdělení: Jaký je Váš názor na softwarové patenty? Jak budete hlasovat o směrnici o počítačem implementovaných vynálezech?
Odpověď: Softwarové patenty jsou hodně aktuální problém. Není asi sporu o tom, že ta norma bude v nějaké podobě schválena. V současné době je ve druhém čtení tak zvaná "common position". Tento upravený text obsahuje explicitní ustanovení, že softwarové programy samy o sobě nemohou být předmětem patentu. Spornými body pak zůstávají některé terminologícké záležitosti (definice "technologie", nebo "průmyslové výroby" a podobně).
Zatím nemám k dispozici úplný seznam pozměňovacích návrhů. Nicméně soudím, že ten úplně zásadní problém byl do značné míry vyřešen tím, co zmiňuji na začátku. Rozhodně nemám v úmyslu hlasovat proti té direktivě, protože nějaké takové ustanovení nutné je, když se EU nedokáže dohodnout na jednotném univerzálním patentovém předpisu.

Zdraví Vás Jaroslav Zvěřina
Host: 80.188.117.206 Datum a čas: 17. 5. 2005, 11:38:08

Jméno: Giusseppe Mussilo
Otázka / sdělení: Pane docente, jaký jste měl pocit, když pan president Klaus přirovnal v tisku Evropskou unii k RVHP? Většina z nás sice měla s tímto molochem nechvalné zkušennosti, ale není to přece jen příliš ostrá munice?
Odpověď: Každé přirovnávání podobných souvislostí musí být nutně nepřesné a zavádějící. Toto srovnávání je typické pro nás, občany postsocialistických zemí. Nám skutečně některé procesy v EU připomínají doby bolševické diktatury. V tom panu prezidentopvi velmi rozumím. Vzpomínám si na text původní "Lisabonské strategie", který silně připomínal někdejší komunistické "dohnat a předehnat západní imperialisty", a to ve vztahu EU a Spojených států. Naše zkušenosti myslím mohou Evropskou unii obohatit právě o tyto pocity a souvislosti. Všichni si přece přejeme Evropskou unii moderní, přehlednou a efektivní. K takové se dobereme jen tím, že nad ní budeme přemýšlet kriticky a poučeně. V tom mohou být silná stanoviska pana prezidenta užitečná.
Host: 213.29.14.4 Datum a čas: 21. 3. 2005, 15:52:52

Jméno: Viola Pšenčíková a Kateřina Zavadil
Otázka / sdělení: Dobrý den pane Zvěřino.Chceme se Vás zeptat jaký máte názor na vládní krizi?A jak by jste to vy řešil nebo co byste poradil panu Grossovi?
Odpověď: Já bych jednoznačně Stanislavu Grossovi doporučil, aby odstoupil.
Jeho chování v celé věci je nerozumné.
Samo odstoupení premiéra však krizi nevyřeší, protože napětí v koalici je myslím už neúnosné.
Všichni demokratičtí politici by proto měli jednat o vypsání nových voleb a ustavení přechodné vlády do jejich konání.

Jaroslav Zvěřina
Host: 213.226.242.79 Datum a čas: 15. 3. 2005, 12:00:15

Jméno: Viola Pšenčíková a Kateřina Zavadil
Otázka / sdělení: Dobrý den pane poslanče.Jsme dvě žákyně deváté třídy a moc by nás zajímalo jaký máte názor o změnách na příjímacích zkouškách?Děkujeme za odpověď.
Odpověď: Myslím, že celý nový "školský zákon" se vládě a koaličním poslancům moc nepovedl. Omezení počtu škol, na které se žák může po skončení základní školy hlásit, na jednu jedinou, to je myslím naprostý skandál. Dost se divím, že rodiče žáků základních škol neprotestují hlasitěji. Dosavadní přijímací řízení nedělaly nikomu větší problémy, a nebyl proto žádný vážný důvod, je omezovat.
Žáci by zcela jistě měli dostat možnost většího výběru. Jedině tak může mezi středními školami zafungovat alespoň nějaká konkurence, která by měla být pro všechny přínosem.

Váš Jaroslav Zvěřina
Host: 213.226.242.79 Datum a čas: 15. 3. 2005, 11:56:24

Jméno: valihrach
Otázka / sdělení: Nemáte někdo podklady k výrobě větrné elektrárny.Předem děkuji.
Odpověď: Podklady k výrobě větrné elektrárny nemám a ani vám nedoporučuji takové zařízení sám vyrábět. Obraťte se na odborníky. Na webu třeba : www.eldaco.cz www.proventi.cz a mnoho jiných. Je to dnes díky státní podpoře docela zajímavý byznys, kterému já osobně nijak nefandím.

S pozdravem Jaroslav Zvěřina
Host: 193.84.33.253 Datum a čas: 7. 3. 2005, 09:56:25

Jméno: Jiří Bašta
Otázka / sdělení: Vážený pane poslanče, prosím o interpelaci na pana Grose, nestojíme o omluvy za nevhodné výroky - těch bylo již dost, ale vysvětlení z čeho financovali nákup nemovitostí. Děkuji!
Odpověď: Rád bych vám vyhověl, ale do kompetence evropského poslance nepatří interpelace na premiéra nebo členy národní vlády. Souhlasím s vámi a připomínám, že pan premiér toho nevysvětlil mnoho. Například také nikdy nevysvětlil, co to vlastně řídil za podivné vyšetřovací orgány, když byl ministrem vnitra (ku příkladu známý "Mlýn").

Zdraví vás Jaroslav Zvěřina
Host: 194.108.97.55 Datum a čas: 4. 3. 2005, 11:26:26

Jméno: David Hanousek
Otázka / sdělení: Vážený pane docente,
velmi by mne zajímala pracovní náplň činnosti Delegace EP pro vztahy s Japonskem, především skutečnosti týkající se spolupráce a fungování se zástupcem/zástupci japonské strany(např. jak často se delegace schází, zda se jedná o pravidelná setkání, zda a jak často je přítomen japonský delegát aj.). Zajímalo by mne také, jaké názory zastává Japonsko vůči ES a členství ČR v EU, případně i japonské povědomí o politické situaci v ČR a možný názor na ODS jako jednu z minima zcela nových polistopadových stálic na celé středoevropské politické scéně. S přátelským pozdravem David Hanousek
Odpověď: Evropský parlament zřizuje celou řadu delegací pro styk s parlamenty různých států. Delegace pro Japonsko je jednou z nich. Její předsedou je kolega Georg Jarzembowski (EPP-ED). Delegace se schází v průměru jednou za měsíc. Schůzí se pravidelně účastní velvyslanec Japonska při EU, ve Štrasburku pak japonský konsul, který tam sídlí. Pro Japonsko je EU druhým až třetím obchodním partnerem. Na prvém místě jsou Spojené státy a o druhé místo se dělí asijské země, Čína a EU. Nejde jen o investice do výroby a obchodu. Japonsko zřizuje v členských zemích EU více než dvě stovky výzkumných a vývojových center (v Česku jsou prý dvě). Podobně jako pro Spojené státy, je i pro Japonsko důležitý homogenní evropský prostor, a to zejména po obchodní stránce. Japonci by jistě uvítali větší angažovanost EU v zahraniční politice a zejména v politice bezpečnostní. Velmi se obávají případného zrušení evropského embarga na vývoz zbraní do lidové Číny. Považují to za bezpečnostní hazard, proto že ČLR zdaleka ještě není standardní demokracií, které je možné ve všem důvěřovat. Na téma politických stran jsme se zatím nedostali. Stane se tak zcela jistě při plánované návštěvě naší delegace v Japonsku. Uskuteční se v květnu tohoto roku. Očekávána je i návštěva japonských poslanců v Bruselu.

Jaroslav Zvěřina
Host: 158.194.32.101 Datum a čas: 2. 3. 2005, 12:11:27

Jméno: Tomáš Tomíček
Otázka / sdělení: Vážený pane docente,
dne 11.2.2005 bylo na programu schůze parlamentu ČR projednávání zákona o registrovaném partnerství, který nakonec ve třetím čtení nebyl přijat jen o pouhý jediný hlas. Abych se přiznal, to že nebyla ani po čtvrté schválena norma, která by zaručovala homosexuálním párům upravit si vzájemná práva a povinnosti ve vzájemném soužití v podobě tohoto institutu, který klasickou rodinu neohrožuje, jsem byl hodně zklamán. Předpokládal jsem, že se ČR již konečně zařadí mezi státy Evropy, která svazky gayů a lesbiček už nějakým právním instrumentem upravila.Před časem jsem Vám v této věci vyjádřil obavy právě z toho, že zatímco Vy jste se stal europoslancem, tak na Vaše uvolněné poslanecké místo přišel doplněním pan Marek Benda, který je znám svými silně konzervativními názory v otázkách lidských práv,ale hlavně negativním postojem právě k homosexuálům.
Nebýt voleb do EP, tak by Váš hlas dnes již v této věci konečně rozhodnul ve prospěch reg.partnerství. Přesto si myslím, že je v současném parlamentu stále šance na přijetí reg.part.ještě v tomto volebním období. Ve sněmovně nebyla řada poslanců, kteří zákon podporovali. Např. poslankyně Dostálová nebo ministr kultury P. Dostál nehlasovali z důvodu nemoci. Byl bych rád, aby se nemuselo čekat na to, až jakousi obdobu úpravy homosexuálních svazků schválí EP, která by měla být závazná pro všechny členské státy EU, ale aby se ČR v této záležitosti stala ještě dříve
vstřícná, tak jako byla naše země mezi prvními, která homsexualitu dekriminalizovala. Budu rád, za Váš postoj. S přátelským pozdravem. T. Tomíček
Odpověď: Vážený pane Tomíčku,
já jsem samozřejmě osudy projednávání toho zákona sledoval. Je mi velice líto, že ona norma neprošla. Byl jsem přesvědčen, že poslancům nebude stát zato, aby se i nadále vůči této záležitosti cvičili v konzervativních postojích. I kdyby ten zákon o hlas prošel, nebylo by to myslím velké vítězství. Takové věci by se měly přijímat pokud možno přesvědčivou většinou. K té se náš parlament zatím prostě nedopracoval. Je to smutné, nicméně je to tak. Nemohu se zbavit dojmu, že některým politikům (zdaleka ne jen našim) je neustálá diskuse na téma "manželství homosexuálů" velice příjemná. Snadno na sexuální menšině mohou demonstrovat své "pevné mravní zásady". Snažím se jim vysvětlovat, že by si je měli schovat na věci úplně jiné. Jak je zřejmé, tento názor na české politické scéně zatím nevítězí.
J.Zvěřina
Host: 85.70.101.13 Datum a čas: 13. 2. 2005, 14:49:09

Stránka:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9



 |  |  |  |
 |
normal
 |
pro nevidomé
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |