Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Bez peněz na vědu z nás budou jen čističi bot

MF DNES, 15.06.2004

Organizátoři konference Česká hlava uspořádali pro účastníky happening

Vyšehrad - Je krásné slunné odpoledne. Před Kongresovým centrem sedí na svém pracovišti čistič bot a vášnivě diskutuje se svým klientem, mladým mužem v šedém obleku, o poměrech v české společnosti, o politice i dalších tématech.

"Kdybych se líp učil! To bych si já tady seděl v obleku, někdo jiný by mi čistil boty..." zaznívá často z jeho úst. "Jenže já ne. Teď tady musím čistit boty. Nemůžu si dovolit tady sedět, číst si noviny. To tady kravaťáček, ten si jde na konferenci, chlebíčky, mattonku. Jistěže, kdybych se víc učil, kde bych teď byl. Ale co já si teď pomůžu, to víte."

Mohlo by se to zdát jako běžná konverzace. Ale je tomu jinak. Oba muži jsou najatými herci v rámci projektu Česká hlava. Ten se snaží najít podporu pro vědeckou a technickou inteligenci. A právě z tohoto důvodu uspořádal jako doprovodný program Mezinárodního fóra vědy a techniky Česká hlava happening.

"Od toho jste vědci, abyste na něco přišli," reaguje čistič bot na jednu z vět svého klienta. Jenomže v naší zemi a vůbec v celé Evropě to není tak jednoduché. Věda a výzkum totiž nejsou podporovány tak, jak by měly být.

Happening měl kolemjdoucím, ale hlavně účastníkům kongresu naznačit, jak bychom mohli dopadnout, kdyby investice do vědy v naší zemi zůstaly na stejné úrovni.

"Česká republika ve srovnání s jinými evropskými státy dává na vědu, ať už ze strany státu, tak i ze strany průmyslových podniků, mnohem méně peněz. Pokud to tak bude pokračovat dál, tak v Evropě ztratíme šanci a budeme opravdu jenom manuálními pracovníky za velmi nízkou mzdu," vysvětluje Pavel Černý z Nadace Česká hlava důvod uspořádání happeningu.

"Samozřejmě je to nadsázka, ale může to tak opravdu skončit," říká Michael Valášek, profesor Strojní fakulty Českého vysokého učení technického.

Jaké to je být čističem bot, si na chvíli vyzkoušel i Jaroslav Zvěřina, čerstvě zvolený europoslanec. A docela mu to šlo.

"Vy už jste to někdy dělal, že jo?" reagoval na jeho zručnost čistič bot a dodal: "Pán je šikovnej." Na situaci českých vědců Zvěřina řekl: "Předpokládám, že i kdyby z nějakého důvodu začínali jako ti čističi, tak se rychle vypracují."

KDYBYCH SE UČIL. Tato slova opakoval najatý herec, který lidem před Kongresovým centrem čistil boty. Připomínal jim tak, jak je důležité vzdělání.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |