Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Sex od čtrnácti? Lékaři protestují

Petr Suchomel s přispěním Aleny Zvěřinové, MF DNES, 14. listopadu 2008

Všichni oslovení sexuologové se shodují: nový zákon ohrožuje děti

Praha - Nový trestní zákoník pobouřil sexuology. Kritizují snížení věkové hranice pro pohlavní styk na čtrnáct let. Zákon sice výslovně neříká, že souložit od čtrnácti je vhodné, ale přestává postihovat lidi, kteří čtrnáctileté dítě k sexu svedou.

„Nemůžu pochopit, jak to mohlo projít. Zdá se mi to úplně zhovadilé. Nechápu, jak může někdo předhodit čtrnáctileté děti třeba i deviantům,“ rozčiloval se včera sexuolog a europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina. A podobný názor měli všichni sexuologové, které MF DNES oslovila.

Změnu v zákoníku navrhl Zvěřinův stranický kolega, poslanec Radim Chytka. Hranici pro sex spojil se snížením trestní odpovědnosti. Zákon už prošel Sněmovnou, a pokud ho nepotopí senátoři ani prezident, čtrnáctileté děti bude možné stíhat za zločiny. „Když řekneme, že je někdo tak dospělý, že může rozhodnout o trestném činu, tak zároveň říkáme, že může rozhodnout i o pohlavním styku,“ vysvětlil spoluautor zákona, právník Pavel Šámal.

Sexuologové, které MF DNES oslovila, s tím nesouhlasí. Havlíčkobrodská sexuoložka Želmíra Herrová, na jejímž oddělení se léčí i muži odsouzení za sex s mladými dívkami, považuje změnu zákona za katastrofu. Podle ní je patnáctý rok citlivým obdobím, kdy se dítě učí namlouvat si partnery. „Pokud má sex dříve, nedochází mu to po citové stránce. Když si to později uvědomí, má pocity viny, cítí se znehodnocené a hůř navazuje vztahy,“ říká Herrová.

Znepokojen je i sexuolog Petr Weiss. „Nevidím důvod, proč by se měl sex spojovat s trestní odpovědností. Lidé, kteří začínají se sexem příliš brzy, mají sklon k rizikovému chování. Častěji střídají partnery a nestarají se tolik o antikoncepci,“ říká.

Autoři zákona se hájí zkušenostmi ze zahraničí - čtrnáctiletá hranice platí v řadě států. „Nevím, jestli jsou české děti jiné než třeba rakouské,“ říká Pavel Šámal. Na Slovensku však dilema vyřešili tak, že trestní odpovědnost snížili na 14 let, ale sex je povolen až od patnácti. Podle Šámala je to populistické.

„Zdá se mi to úplně zhovadilé. Nechápu, jak může někdo předhodit čtrnáctileté děti třeba i deviantům.“ sexuolog Jaroslav Zvěřina


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |