Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Písecký grafik Doubek vystavuje v Bruselu

Vladimír Vácha, Právo, 3. února 2009

Jihočeši jeho expozicí přispěli k doprovodnému kulturnímu programu českého předsednictví EU

S bezmála šesti desítkami velkoformátových grafik zachycujících české a moravské památky zařazené na seznam UNESCO a další jihočeská, ale i evropská města se v rámci doprovodného kulturního programu českého předsednictví EU představuje v Bruselu písecký výtvarník František Doubek. „Svým nezaměnitelným stylem umí zachytit tvář i atmosféru historických měst. Architektonické dědictví nejen ilustruje krásu České republiky, ale dokládá také její pevné místo v kulturním kontextu Evropy. Během předsednictví chceme náš kraj a naši zemi představit nejen jako nováčka Evropských společenství, ale především jako místo a společnost, která vždy patřila k vyspělému a kulturnímu prostředí Evropy,“ glosoval v rozhovoru s Právem ředitel Stálé kanceláře Jihočeského kraje v Bruselu Petr Šebek důvody, proč v Bruselu vystavuje písecký umělec.

„Jedinečné grafiky Františka Doubka jsou oslavou architektury a krás naší země i dokladem příslušnosti České republiky ke společnému evropskému kulturnímu dědictví,“ nešetřil chválou během vernisáže poslanec EP Jaroslav Zvěřina (ODS/EPP-ED). Připomněl, že páteční vernisáž se stala společensky nejvýznamnější akcí jihočeského příspěvku k doprovodnému programu předsednictví. To potvrdil i premiér Mirek Topolánek, který se vernisáže rovněž zúčastnil a podotkl, že Jihočeský kraj dělá dobrou práci pro doprovodný program českého předsednictví.

„Jedním z cílů naší prezentace je ukázat Evropě, že máme společnou historii, a hlavně, že Česká republika je moderní zemí s velkým potenciálem v oblasti kreativity, vědy a výzkumu,“ zdůraznil premiér. Z vystavených grafik nejvíce obdivoval portréty českých panovníků a šlechty a přiznal, že je pro něho velkou inspirací osobnost Petra Voka z Rožmberka.

Chválou při zahájení výstavy nešetřil ani jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). „Myslím, že výstava osloví nejen milovníky výtvarného umění a znalce historické architektury. Volba milevského rodáka byla určitě šťastnou,“ konstatoval hejtman.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |