Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

ODS věří, že se Zvěřina opět dostane do EP

Vladimír Vácha, Právo, 10. března 2009

Kandidátka schválená výkonnou radou u jihočeských občanských demokratů jásot nevyvolala

Kandidátka do Evropského parlamentu pro červnové volby, kterou schválila výkonná rada ODS, u jihočeských občanských demokratů přílišné nadšení nevyvolala.

Jaroslav Zvěřina, který se za ODS na jihu Čech opět uchází o euromandát, skončil na ní až desátý. „Jako druhý nejznámější europoslanec z minulého volebního období by si doktor Zvěřina zasloužil pozici výrazně vyšší. Osobně jsem takto sestavenou kandidátku na výkonné radě nepodpořil, byť byla většinově schválena,“ řekl Právu šéf jihočeského regionálního sdružení ODS Martin Kuba. Dodal, že kvality docenta Zvěřiny jej měly zařadit na výrazněji vyšší místo, než je desátá pozice.

„Kandidátka je ale už schválená. Soustředíme se na maximální podporu našeho kandidáta. Jihočeský volební štáb už začíná debatovat a hodnotit náměty, jak doktoru Zvěřinovi pomoci. Samozřejmě tomu bude odpovídat i příprava volebního týmu,“ konstatoval Kuba.

ODS v kraji sází i na to, že její největší rivalové sociální demokraté a komunisté nemají na volitelných místech Jihočechy. Na kandidátce ČSSD dokonce Jihočech úplně chybí. O to je prý Zvěřinova šance větší. V minulých volbách dokázal skočit z desátého místa až téměř na samé čelo kandidátky a získal spoustu preferencí nejen v jižních, ale i západních Čechách a rovněž na Karlovarsku.

Předseda KSČM Vojtěch Filip situaci tak dramaticky nevidí. „Je pravda, že Jihočeši jsou na kandidátce až od dvanáctého místa výše, ale jde o mladé kandidáty s velkou perspektivou. Navíc naše dvojka Vladimír Remek pochází z jižních Čech a určitě hlasy přitáhne,“ tvrdí Filip. Obdobně hodnotí šance své strany i místopředsedkyně krajského výkonného výboru ČSSD Blanka Procházková. „Kandidátka do EP je jednotná pro všechny kraje. V tomto případě rozhodující, zda ten či onen kandidát je Jihočech, Západočech či Pražan. Vsadili jsme na osvědčené a zkušené politiky ať již jde například o Richarda Falbra, Libora Roučka, či lídra Jiřího Havla,“ konstatovala Procházková. Je přesvědčena, že jihočeští voliči jejich kvality ocení, byť z jihu Čech nepocházejí.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |