Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Šance v boji o EP: osobní kampaň

Lukáš Bek, Právo, 25. února 2009

Jak se protlačit do Evropského parlamentu, když v něm bude mít Českou pouhých 22 křesel? Pro politiky, kteří nejsou zrovna na některém z prvních míst stranických kandidátek, zbývá jediné: osobní kampaň.

Jako první to veřejně uplatnil osmatřicetiletý Edvard Kožušník, který se ocitl na sedmé příčce listiny ODS.

Právě sedm postů v europarlamentu by byl z pohledu občanských demokratů obrovský úspěch. Kožušník principy své kampaně představil na včerejší tiskové konferenci – patří mezi ně „konkrétní osobní témata“ či „zviditelnění ‚nové tváře ODS‘“. Chce například masivně využívat internet.

Před třemi lety přes spory se spolustraníky z nevolitelného místa postoupila do Sněmovny například Alena Páralová. Osobní kampaň vedl také pozdější rebel Vlastimil Tlustý, za což byl kritizován. Kožušník argumentuje, že jeho plány jsou doplňkem celostátní kampaně ODS.

Podle lídra kandidátky ODS Jana Zahradila bude kampaň jednotná, Kožušníkova aktivita mu přitom nevadí. „Nemůžeme nikomu zakázat, aby k této linii vedl paralelně nějakou svou kampaň,“ řekl Právu. Každý preferenční hlas je navíc hlasem pro celou politickou stranu.

Zahradil připomněl, že se před pěti lety díky preferenčním hlasům do EP dostal sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Ten se letos znovu ocitl až na desáté příčce. Zvěřina zatím konkrétní plány nemá: „Něco budu zkoušet, ale nemám zatím žádnou koncepci. Pan Kožušník asi potřebuje hlavně zviditelnit. To myslím, že až tak můj problém není,“ poznamenal Zvěřina na dotaz Práva.

Také kandidáti dalších stran jsou zatím s osobními kampaněmi opatrní. „Já nejsem sólista, takže se nechystám vést jinou kampaň než tu, která bude stranická,“ řekla Právu komunistická poslankyně Kateřina Konečná, která je na šestém místě eurokandidátky své strany. I tak prý bude mít dost prostoru na individuální zviditelnění.

A jak přeskoky z nevolitelného místa do parlamentu fungují? Voliči budou mít i v eurovolbách možnost udělit jeden nebo dva preferenční hlasy. Pokud jejich počet u daného kandidáta překročí pět procent z celkového množství hlasů odevzdaných dané kandidátce, dostane se do Evropského parlamentu přednostně.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |