Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Češi jsou v sexu zodpovědnější, tvrdí sexuologové

Denisa Šindlerová, mediafax.cz, 21. dubna 2009

Podle srovnání výsledků národních průzkumů z posledních pěti let vyplývá, že Češi a Češky berou sexuální chování vážně, nestřídají tolik partnerů, nejsou nevěrní a používají antikoncepci, řekl v úterý novinářům sexuolog Petr Weiss.

"Češi a Češky se naučili antikoncepci používat i při prvním pohlavním styku, za posledních 15 let vzrostl počet žen užívajících antikoncepční pilulky ze dvou procent na 11, a mužů, kteří při prvním sexu použili kondom, z 19 procent na 35," řekl Weiss.

Sexuolog větší zodpovědnost přisuzuje lepší informovanosti, konzervativnosti Čechů a zamilovanosti, které mladá generace dává přednost. "Přestože ale vzrostla informovanost, tak kvůli ní klesla spokojenost v sexu," dodal Weis.

Z průzkumu číslo IV kromě zodpovědnosti vyplynulo, že Češi jsou také tolerantnější a změnili názor na homosexuály. "Počet mužů, kteří si myslí, že homosexualita je odchylka, která neškodí, vrostl během pěti let z 23 procent na 34. Ženy jsou v tomto směru tolerantnější, považují homosexualitu za přirozený jev v 31 procentech," řekl Weiss.

Podle výsledků průzkumů k dramatickým změnám za posledních dvacet let ale nedošlo, pohlavní život začíná stejně jako v předchozích letech okolo 18. roku. Muži jako před dvaceti lety uvedli větší počet partnerek, zatímco ženy přiznali jen pět partnerů za život. "Muž, který má hodně partnerek je společensky hodnocen výše než žena, která má hodně partnerů," vysvětlil přehánějící tendence mužů Weiss.

Pozitivní zjištění určili sexuologové také v klesajícím počtu zneužitých mužů a žen v dětství. Tato tendence je především u opakovaných sexuálních zneužití, které se pohybuje zhruba okolo jednoho až dvou procent. I počet jednou znásilněných žen klesl za pět let zhruba o dvě procenta, což hodnotí sexuologové jako kladný jev ve společnosti.

Průzkumu Sexuálního chování obyvatel číslo IV. se zúčastnilo 2000 osob ve věku od 15 let. Sběr dat probíhal v prosinci minulého roku. "Nejde o samoúčelný sběr dat. Porovnáváním můžeme sledovat změny, kterými sexuální chování populace prochází v průběhu doby. Tato data také umožňují mezinárodní porovnání, které je v době postupné globalizace stále aktuálnější," vysvětlil smysl výzkumu sexuolog Jaroslav Zvěřina.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |