Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

„Kroužkovalo“ je nejvíc voličů

MF DNES, 9. června 2009

Praha - Ani velký počet preferenčních hlasů leckdy nestačí.

Europoslanci Jana Bobošíková a Jaroslav Zvěřina mohou začít vyklízet bruselské kanceláře. A to přesto, že dostali vysoký počet přednostních hlasů. Původně sexuolog Zvěřina dostal dokonce pětkrát více hlasů než jeho straničtí kolegové a europoslanci Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Oba byli na kandidátce výš než desátý Zvěřina. Jenže na to, aby je přeskočil, by potřeboval 10 procent přednostních hlasů v rámci strany a Zvěřina získal jen 4,6 procenta hlasů.

Naopak vítězem voleb se stal muž s přezdívkou E. T. Mimozemšťan - Evžen Tošenovský. Převálcoval stranickou i mimopartajní konkurenci svými přednostními hlasy. A to přesto, že na kandidátce se ocitl takřka na stranický příkaz - jako jediný z ODS neprošel řádnými primárkami.

Evžen Tošenovský (53)
Počet pref. hlasů 104 737 Na kandidátce ODS přeskočil Jana Zahradila díky náskoku téměř 40 tisíc preferenčních hlasů.

Richard Falbr (68)
Počet pref. hlasů 44 703 Bývalý odborový předák a europoslanec ČSSD miluje Mezinárodní den žen a na schůzích poklimbává.

Jan Zahradil (46)
Počet pref. hlasů 65 731 Jednička kandidátky ODS. Byl sice nejvíc vidět na mítincích, Tošenovského popularitu však zjevně nemá.

Jana Bobošíková (44)
Počet pref. hlasů 42 730 Dostala sice mnoho hlasů, do europarlamentu se však nevrátí. Její Suverenita nepřekonala 5% hranici.

Miloslav Randsdorf (56)
Počet pref. hlasů 61 453 Jednička u KSČM. Podle politologů je vysoký zisk preferenčních hlasů dán tím, že strana má skalní voliče.

Vladimír Remek (60)
Počet pref. hlasů 40 650 Jméno československého kosmonauta je tahákem, jenž KSČM už dlouho ráda využívá.

Jiří Havel (51)
Počet pref. hlasů 59 818 Expert sociálnědemokratických ekonomických reforem skončil v tomto souboji až za ODS a KSČM

Jaroslav Zvěřina (66)
Počet pref. hlasů 34 194 Druhý z desítky těch, kteří získali největší počet přednostních hlasů, ale do Bruselu nepojedou.

Zuzana Roithová (56)
Počet pref. hlasů 52 503 Europoslankyně KDU-ČSL převálcovala svého stranického kolegu Jana Březinu.

Jan Březina (55)
Počet pref. hlasů 23 154 Muž, jehož před pár dny KDU-ČSL jen těsně nezvolila předsedou, má svou podporu z Moravy jistou.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |