Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Barroso: Evropská unie smete nadbytečné zákony ze stolu

MLADÁ FRONTA DNES, Johanna Grohová, 15. září 2005

Brusel - Evropskou unii čeká důkladná odtučňovací kúra. Přebytečnými kily, o které má přijít, jsou zákony, nad jejichž existencí mnohdy zůstává rozum stát. Předseda Evropské komise José Barroso vyhlásil v historii Unie dosud největší kampaň za osvobození Evropy od řady zbytečně svazujících eurozákonů.

Spolu s kolegou Günterem Verheugenem prošel na dvě stě návrhů zákonů a vytipovali 69, které mají být shozeny ze stolu, ačkoli ještě nedávno je úředníci s plnou vážností připravovali. „Některé z evropských zákonů jsou vskutku absurdní,“ prohlásil včera v rozhovoru pro deník Financial Times Barroso.

Jeden z příkladů regulace, která poletí do koše, je část zákona o ochraně pracovníků před slunečním zářením. Jeho předkladatelem je český komisař Vladimír Špidla a narazil s ním minulý týden u evropských poslanců. Ti návrh zamítli poté, co média popisovala jeho teoretické důsledky: například do národních krojů oblečené bavorské servírky by si musely zakrýt před sluncem své hluboké výstřihy.

„To byla naprosto šílená směrnice. Jak chcete regulovat sluneční záření od Finska po Itálii, když je jeho intenzita jiná? Přesně ta si zaslouží, aby ji někdo hodil do koše,“ poznamenal český europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina.

Mezi dalšími už vytipovanými adepty na zahození jsou návrhy, které měly regulovat například nápisy na potravinách, způsob balení kávy, reklamu či víkendové zákazy provozu nákladních automobilů. Tyto oblasti by měly nadále zůstat jednotlivým členským státům, aby si je omezovaly podle svého uvážení.

Nezůstane však jen u pár aktuálních návrhů. Barroso hodlá příští týden zaměstnancům komise oznámit, že legislativní mašina zařazuje zpětný chod. To znamená začátek rozsáhlého třídění celkem 85 tisíc stránek stávajících eurozákonů. „Je třeba změnit celkovou kulturu této organizace,“ prohlásil šéfkomisař. Přes svou rozhodnost to nebude mít jednoduché. Barroso si uvědomuje „riziko neporozumění od některých úředníků komise, kteří přijeli budovat Evropu, ale najednou jsou vyzýváni, aby rozmotávali její zákony“.

Jedna ze zaměstnankyň komise k tomu poznamenala, že vina za výrobu nadbytečných zákonů padá na hlavu komise často nespravedlivě. „Plníme to, na čem se dohodnou vlády členských států, které se však později ke svým vlastním postojům nemají,“ uvedla úřednice.

Už před prázdninami komise vydala nový interní pokyn pro „nekonání“. To znamená, že se úředníci mají zamyslet, zda je v daném případě regulace nutná, a ne hned sepisovat nový zákon. Nicméně Barroso upozorňuje, že to neznamená absolutní konec novým eurozákonům. Tam, kde to bude nutné, například v oblasti životního prostředí, se bude pokračovat. A právě v této oblasti komise v minulých dnech získala dosud nevídané pravomoci: bude moci nutit členské státy, aby trestně stíhaly porušení zelených euronorem.

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS