Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropské parlamentu
28.10.2004

První část plenárního zasedání ve Štrasburku probíhala ve znamení konfliktních diskusí o složení nové Komise. Předsedou Komise byl vcelku bez problémů zvolen J.M.Barroso. Celkem 24 komisařů mu do jeho týmu nominovaly vlády členských zemí. Ve skríninku v podobě písemně zpracovaných otázek a osobního slyšení v parlamentních výborech měla řada navržených komisařů nemalé problémy, týkající se jejich kompetence. Bohužel patřil mezi lehce problémové také český zástupce. Celá diskuse se nakonec vyhrotila nikoliv v otázce schopností a znalostí kandidátů, ale v otázce povýtce ideologické povahy. Italský zástupce Rocco Buttiglione vyprovokoval parlamentní levici a liberály k erupci negativismu vůči své osobě. Rozhořel se zde jakýsi boj mezi "konzervativci" katolické provenience a mezi "modernisty". Tento nešťastný konflikt způsobil, že se na několik dní nejdůležitější otázkou v Evropské unii staly feminismus diskriminace gayů a lesbiček. Ne že by ta témata byla zanedbatelná, nicméně působila dojmem témat zástupných. Protože se nepodařilo zformulovat žádnou rozumnou politickou většinu, stáhl nakonec Barroso svůj návrh na vyslovení důvěry jeho Komisi. Získal tak čas na další jednání s vládami, které mu své zástupce nominují, jakož i s politickými frakcemi v Evropském parlamentu. Je zřejmé, že k nějaké reorganizaci Komise nakonec dojde. Některé frakce očekávají změnu až šesti členů Barrosova týmu, jiní se kloní k minimální variantě, která asi představuje výměnu členů dvou. Jak to nakonec dopadne, je ve hvězdách. Situace kolem Komise poněkud kalí radost evropských federalistů nad slavnostním zahájením ratifikace evropské ústavní smlouvy, které proběhne v pátek 30.října v Římě.

Jakoby v pozadí diskusí kolem Barrosovy Komise se projednal a schválil také rozpočet Evropské unie na příští rok. Klíčové hlasování ve čtvrtek nepřineslo žádná velká překvapení. Rozpočet spíše oslabuje výdaje na vzdělávací a kulturní programy, což je myslím škoda. Dobrou zprávou zůstává skutečnost, že investice do dopravní infrastruktury příliš neutrpěly. Beze změny zatím zůstává nesmyslná Společná zemědělská politika, která se asi dočká reformy až při rozpočtovém rámci pro léta 2006 - 2013.

Proběhlo několik parlamentních seminářů, které nebylo možné všechny obsáhnout. Navštívil jsem konferenci, která se zabývala problémy dětské onkologie. Mimo jiné zde přednášel i náš prof.J.Starý z FN v Motole. Ukazuje se, že některé evropské regulace podstatně zhoršují podmínky pro výzkum i modernizaci onkologické léčby dětí a mladých jedinců.

Na jiném semináři profesorka M.L.Labat z Francie podala přehled aktuálního stavu výzkumu a klinických aplikací tak zvaných "kmenových buněk". Kdysi hodně slibné kmenové buňky z lidských embryí nesplňují očekávání a výzkum se dnes zaměřuje na tak zvané "dospělé" kmenové buňky, které mají mnohem nadějnější klinické perspektivy. Je evidentní, že výzkum zase jednou předběhl zákonodárce, kteří v mnoha zemích přijali nejrůznější omezení výzkumů a klinických aplikací, aniž vyčkali definitivních výsledků. Omezení byla motivována hlavně ideologickými a to náboženskými důvody. Také jsem spolupodepsal rezoluci proti mezinárodnímu zákazu výzkumu embryonálních kmenových buněk. Pod touto rezolucí je dnes podepsáno více než třicet evropských poslanců, ale zejména 38 vědců, laureátů Nobelovy ceny z nejrůznějších zemí světa.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS