Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Slávu stíhá i dřina

Táborský deník, Jana Černochová, Alena Šatrová, 27. října 2006

Každá epocha dějin má své proslavené

Lidé je znají z obrazovek či stránek časopisů. Úspěch se v českých luzích příliš neodpouští. Má Táborsko své vlivné?

Tábor - Z politiků je jedním z nejvýznamnějších nejen na Táborsku, ale i podle profese sexuologa celostátně uznávaným odborníkem Jaroslav Zvěřina (ODS). Do politiky vstoupil okamžitě po listopadu 1989, v roce 1991 byl zvolen do Federálního shromáždění, posléze do Poslanecké sněmovny. Zde se zřekl mandátu poté, kdy ho preferenční hlasy vyzdvihly do Evropského parlamentu. "Myslím si, že jsem se dostal širší veřejnosti do povědomí jak prací v komunální sféře, tak i na úrovni Jihočeského kraje. Nemalý význam ale připisuji i oboru sexuologie, protože sex se především na počátku 90. let stal velmi populární oblastí, v níž dosud působím jako přednosta Sexuologického ústavu v Praze," uvedl Zvěřina. Na úrovni táborského zastupitelstva byl čtyři roky i radním. Za celkem složité považoval v uplynulém volebním období vyhraný boj o výstavbu mostu pro auta i pěší přes nádraží Českých drah. "Doufám, že toto rozhodnutí už nikdo nezvrátí do doby, než konečně začne výstavba," řekl. Také ho těší, že mohl přispět svým hlasem k výstavbě kruhové křižovatky u nemocnice, která vznikla díky výstavbě supermarketu Lidl. "Sice kolem supermarketu zahořel mezi politiky konflikt, ale Zvěřina tvrdí, že i za tuto cenu se to vše vyplatilo.

V oblasti kultury je největší táborskou osobností Karel Daňhel, ředitel Divadla Oskara Nedbala. Po revoluci si ho vybrali jako bývalého pracovníka divadla sami zaměstnanci. Konkurz vyhrál a od té jim šéfuje. Že je jako principál i oblíbený, svědčila úžasná pondělní oslava Daňhelových šedesátin, kterou mu připravili jeho podřízení. A protože zároveň vstoupil do komunální politiky, v níž pobyl od roku 1991 do roku 2005, připisuje se mu například hlavní zásluha na zachování kina Svět v Táboře. Jako předseda kulturní komise lobboval pro rekonstrukci Střelnice i za cenu, že by se jejím majitelem místo města stal Karel Dvořák, jehož firma zajistila nejen stavební úpravy, ale ze svého investovala do kulturního stánku kolem 80 milionů korun. Přimlouval se také za Milenium, aby se v objektu zachovaly prostory pro kulturu, o níž stojí mládež. Když to všechno bylo hotovo, nebo už na dobré cestě, loni pověsil politiku na hřebík. "Pro obnovení zlatého trojúhelníku kultury, jímž je divadlo, Střelnice a kino v centru Tábora, se mi podařilo získat i další politiky, kteří pochopili, že kultura musí mít ve městě důležité místo. Jsem spokojen a teď se kromě ředitelování v divadle můžu věnovat i hraní autorského divadla pro děti, naší kapele Pouličníci a další velké lásce - létání," těší se Daňhel na budoucnost oproštěnou od politiky. Letos proto nekandidoval. "Už minule se mi do zastupitelstva příliš nechtělo, a proto jsem se nechal na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů nominovat až na osmnácté místo. Jenže preferenční hlasy občanů mě vyzdvihly na druhé místo za Janu Borskou. Za takových okolností jsem je nemohl zklamat a od všeho utéct," dodal ještě Daňhel.

Podnikatelskou sféru v Táboře bezesporu prezentuje Karel Dvořák, který rekonstrukcí zchátralých objektů výrazně mění tvář Tábora. Z pohledu vlivu na zaměstnanost regionu je mužem číslo jedna předseda představenstva a jediný vlastník společnosti Brisk Mojmír Čapka, jehož vlastní kapitál má hodnotu 229 milionů. "Rozhodně ale o sobě neříkám, že jsem mocnář, spíš se cítím odpovědný," říká a má na mysli téměř tisícovku lidí, kterým jeho úspěch zaručuje pracovní příležitost. Za Čapkovu fatální chybu, by zaplatili ztrátou zaměstnání. "Cítím se stejně jako před deseti lety, kdy mi podnik nepatřil. Jím stejné jídlo, žiju stejný život," dodává s úsměvem. Přesto přiznává jeden rozdíl. Při rozhodování se nespokojuje pouze s cílem, potřebuje při nich stoprocentní jistotu. "To je můj pud sebezáchovy." Svým současným postavením zhodnotil Mojmír Čapka celoživotní cestu po významných postech, v nichž ovlivňoval velké pracovní kolektivy. Šťastným dědicem či výhercem v loterii k jeho lítosti rozhodně není.

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS