Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 29.1. - 2.2. 2007

Týden byl věnován jak jednání výborů, tak politických skupin. Ve středu a ve čtvrtek proběhlo navíc v Bruselu "malé plénum" se zajímavým programem. Výbory rozhodovaly naposledy ve "starém" složení, protože současně v tomto týdnu proběhly ustavující schůze, které volily nové (někdy spíše "staronové!) vedení výborů pro další polovinu volebního období Evropského parlamentu.

Právní výbor hlasoval zejména o některých případech imunity. Zde se výbor vesměs přiklání k tomu, aby se poslanci před justičními orgány ze svých skutků odpovídali. Výbor také schválil konečné znění zprávy o vykonávání hlasovacích práv akcionáři. Materiál vyzývá Komisi, aby věnovala větší pozornost zejména právům minoritních akcionářů.

Na právní výbor také přišla diskutovat německá ministryně spravedlnosti, paní Brigitte Zypries. Někteří z nás se s paní ministryní setkali již při nedávné návštěvě delegace výboru v Berlíně. Řeč byla o aktuálních problémech v legislativě Evropské unie. Ministryně správně uvedla, že půlroční období předsednictví její země je dobou příliš krátkou na nějaké zásadní změny. Nicméně udržují kontakty s předsednictvím portugalským a slovinským. Ty budou následovat po Spolkové republice. Taková spolupráce současně umožňuje plánovat legislativní program na osmnáct měsíců dopředu. K diskusi o tak zvané !Ústavní smlouvě EU" řekla paní ministryně, že žádné rychlé a efektivní řešení stávající situace není v dohledu. Musí se dále jednat....¨

Výbor pro kulturu a vzdělávání měl na programu také rozhovor s vládními činiteli Spolkové republiky, které se týkaly programu německého předsednictví. Spolková ministryně školství a výzkumu, paní Anette Schavan přednesla projev plný tradičních evropských frází. Mimo jiné pravila, že Evropskou unii je třeba "učinit atraktivnější pro mladé vědecké talenty". Jak to udělat, o tom nepadlo slovo. Za pozitivní je třeba považovat stále větší mobilitu studentů i pedagogů. Napomáhají tomu samozřejmě vzdělávací programy, jako je třeba ERASMUS. Problémem zůstává, že prostředků na tyto programy určených nijak významně nepřibývá. Kulturní a vzdělávací výbor hlasoval také o definitivní podobě zprávy o profesionální kopané. Tento sport by se měl více než dosud podrobit obecným pravidlům ekonomických aktivit. Evropská komise by měla vstoupit do jednání s evropskými (UEFA) i celosvětovými fotbalovými svazy (FIFA).

Volby vedení výborů nepřinesly žádná překvapení. Jen členové nově vzniklé politické frakce nacionalisticky a xenofobně programově zaměřené, byli poněkud nespokojeni s tím, že jejich kandidáti na funkce ve výborech vesměs propadli. V kulturním výboru se to stalo třeba dceři známého francouzského kontroverzního politika Le Pena.

Před plénem Evropského parlamentu promluvili prezidenti obou nově přistoupivších zemí. Rumunský prezident Traian Basescu a prezident Bulharska Georgini Parvanov. Šlo o slavnostní projevy, kterými se oba státníci jménem svých zemí přihlásili k Evropské unii jako významné autoritě, která zabezpečuje stabilitu a klid na kontinentě. Oba věnovali část svého vystoupení situaci v oblasti "Západního Balkánu". Zdůrazňovali, že balkánské země by měly dostat šanci k zapojení do evropské integrace. Je zřejmé, že s Bulharskem a Rumunskem vstoupily do Evropské unie státy, které více než dosud budou akceptovat nejen balkánskou, ale také "černomořskou" regionální politiku.

Hlasována byla také výzva Evropského parlamentu k celosvětovému moratoriu pro trest smrti. Mně osobně se zdá být trest smrti přece jen užitečnou součástí trestních sankcí, a proto jsem tuto výzvu nepodporoval. Nicméně prošla velkou většinou poslanců, když pro ni hlasovalo 591 přítomných a proti bylo jen 45. Z materiálů, které jsem nemohl podpořit prošla ještě specifická výzva pro podporu zdravé výživy a proti obezitě. Zdá se mi, že podobné zdravotně osvětové programy se do politiky příliš nehodí. Také jsem nepodpořil zprávu kolegyně Flasarové o údajné diskriminaci mladých žen ve vztahu ke vzdělávání. Kdo chce psa bít, ten si klacek vždy najde. Dovedl bych si představit také materiál, který by mohl argumentovat pro diskriminaci mladých mužů v některých vzdělávacích segmentech. Setrvalým pojednáváním žen jako jakési utlačované menšiny se opravdu daleko nedostaneme.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS