Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 5.3. - 9.3.2007

V uplynulém týdnu jednaly politické skupiny a jejich pracovní orgány. Celý Brusel samozřejmě žil přípravou na jarní summit pod vedením německé kancléřky Angely Merkelové. Diskutovalo se o připravované „Březnové rezoluci“, která má oslavit padesáté výročí podepsání „Římských smluv“ a má se také nějak vypořádat s institucionální reformou.

Příprava na štrasburské plenární zasedání, které proběhne hned následující týden, ustoupila proto poněkud do pozadí. Asi nejdiskutovanějším bodem připravované schůze je nařízení, které má definovat obaly a názvy lihových nápojů. Setrvalý spor se vede o definici vodky. Zatím se nezdá, že by naši a polští výrobci byli příliš úspěšní s prosazováním své definice, že se totiž vodka vyrábí z obilí či jiných zemědělských plodin.

Zajímavé téma představuje také další produkt „genderové politiky“, kterým je jakýsi plán na další prosazování rovnějšího postavení žen v EU. Materiál je pikantní tím, že proti rovnosti pohlaví dnes v EU neexistuje žádná politická opozice. Takže se výrazně vlamuje do zcela otevřených dveří. Největší diskuse tak vzniknou kolem pozměňovacích návrhů, které se tam snaží vpašovat deklarace, zakazující interrupce. Což je v materiálu o rovnosti pohlaví dosti kuriózní téma.

Evropský parlament, NATO a Evropskou komisi v Bruselu navštívil český premiér Mirek Topolánek. Zde je foto s předsedou Evropské komise J.M.Barrosem, jak je přinesla agentura Reuters:

Premiér České republiky Mirek Topolánek s předsedou Evropské komise J. M. Barrosem, zdroj: agentura Reuters |

Součástí návštěvy premiéra a předsedy ODS byla také konference, pořádaná „Hnutím pro evropskou reformu“ (Movement for european reform“. Uvedená organizace je blízká britské Konzervativní straně a hlavními spíkry konference „Nová agenda pro 21. století“ byli předseda Konzervativní strany David Cameron a náš Mirek Topolánek. Oba politici představili svou vizi Evropské unie jako organizace, schopné realizovat nezbytné ekonomické a sociální reformy, které zvýší její demokratické prostředí, zvýší inovační aktivitu a bude podporovat podnikatelského ducha občanů. Evropská ústava rozhodně není považována za opatření, schopné Evropskou unii „rozhýbat“ a vdechnout jí novou dynamiku a nový reformní étos. Na Cameronově vystoupení a na výběru spíkrů byl zajímavý důraz na ochranu životního prostředí. Zdá se, že Konzervativní strana se hodně orientuje na průmyslové kruhy, které se snaží podnikatelské záměry realizovat právě v perspektivních enviromentálních projektech. V jednom ze čtyř diskusních panelů reprezentoval Českou republiku také Jaroslav Míl, předseda Svazu průmyslu a dopravy.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS