Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 12.3. - 16.3.2007

Plenární zasedání ve Štrasburku se věnovalo několika zajímavým bodům legislativním, především však rozpravě o chystané "Berlínské deklaraci" a komentováním posledního zasedání Evropské rady.

Berlínská deklarace má být co nevidět vyhlášena. Bude především gestem k oslavě padesátého výročí podpisu Římských smluv. Kancléřka Merkelová tentokrát do Bruselu nepřijela, a tak se příslušná rozprava konala mezi reprezentanty jednotlivých politických frakcí. Hlavní řečníci, jako H. G. Pöttering (předseda Evropského parlamentu), J. Daul (předseda frakce EPP-ED), nebo M. Schulz (předseda PES) kromě integrační agendy a potřeby další institucionální reformy, potažmo "evropské ústavní smlouvy" hovořili také o evropském sociálním modelu a o nezbytnosti pokroku v oblasti ochrany životního prostředí. Evropským hitem se stal plán na snížení emisí kysličníku uhličitého a vyšší využívání "obnovitelných zdrojů" energie. Je evidentní, že pod německým předsednictvím nám Evropská unie pomalu, ale jistě zelená a zelená. . .

Parlament hlasoval o definitivních zněních některých zajímavých výzev pro Komisi a Radu. Mezi ty patřila třeba zpráva o přeshraničním administrativě autorských práv. Hodně debat vyvolala také zpráva o další agendě v oblasti "genderové", tedy rovnosti mezi muži a ženami. Pro evropské feministky a "genderující" politiky byla ta zpráva příležitostí k hlubokomyslným úvahám o tom, jak přimět muže, aby se více starali o domácnost a výchovu dětí, a jak naopak přimět ženy, aby se intenzivně zajímaly o politiku a vyšší manažerské funkce. Možná v tom hluku debat poněkud unikla zpráva o tom, že ve vzdělání již ten rozdíl netkví, protože ženy jsou dnes ve většině členských zemí svým vzděláním mužům dokonale rovny. Až ještě více přibude žen bezdětných, a to nebude tak dlouho trvat, pak budeme mít také mnohem více žen v politice a v těch manažerských funkcí. Genderové rozdíly ovšem k malé radosti našich bojovníků za rovná práva budou přetrvávat v atletice, kopané, košíkové, šachu a já nevím kde ještě. Nakonec se ovšem nejbojovnější hlasování odehrálo tam, kde někteří křesťansky motivovaní poslanci navrhli pozměňovací návrhy, které se snažili zakázat v EU interrupce a reprodukční práva. Mám pocit, že v "genderové" agendě by měla být právě těmto právům žen věnována větší pozornost. Bez sexuální výchovy, antikoncepce a interrupcí je totiž dosažení rovných práv žen jen heslem bez skutečného naplnění. Protože moje politická strana považuje rovnoprávné postavení žen za naprostou samozřejmost, která dnes nevyžaduje dalších opatření, a také nevyžaduje plánování a "opatření", hlasovali jsme spolu s mnoha dalšími poslanci z pravé části politického spektra proti této zprávě. Samozřejmě bez úspěchu. Většina Parlamentu zprávu podpořila.

Hlasovalo se však i o věcech vážnějších. Tak třeba o zprávě, věnované bezpečnosti letecké dopravy. Nebo o schválení dohody mezi Evropskou unií a USA ve věci letecké dopravy. Také zpráva o "sociálních službách v obecném zájmu" patřila ke sledovaným.

Jistý novinář si dal práci a složitou analýzou parlamentních statistik zjistil, že poslanec Zvěřina zatím ani jednou nemluvil na plenárním zasedání Parlamentu. Nic neuvedl o tom, kolika schůzí pléna, kolika hlasování, kolika schůzí výborů a komisí se ten poslanec zúčastnil. Poslanecká práce se mu redukovala právě na těch několik projevů na plénu v rozsahu obvykle 60 vteřin, které poslanci přednesli. Myslím, že vystoupit na plénu s krátkým projevem k čemukoliv není velký problém. Z neschopnosti mluvit a psát mne jistě nikdo nepodezírá. Nicméně při 785 poslancích se to opravdu nemusí jen tak podařit. Zejména když člověk nemá nějaké velké téma a není funkcionářem žádného výboru. Moje funkce v Delegaci pro Japonsko je pak vzhledem k prakticky bezproblémovým bilaterálním vztahům s touto zemí rovněž bez šancí na rozpravu v plénu.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS