Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 7.5. - 11.5.2007

V tomto týdnu proběhly schůze některých výborů, schůze politických skupin a ve středu a čtvrtek se konalo bruselské "Malé plénum".

Kulturní výbor projednával několik zajímavých materiálů. Prvním byl "Statut umělce", což je zpráva, která by měla alespoň trochu sjednotit postavení různých tvůrčích jedinců uvnitř EU. Protože život je vždycky o něco pestřejší, než jak si jej představují úředníci a politici, bude tento materiál brzy poněkud mimo realitu. Existuje ovšem tendence, usnadnit zejména pohyb umělců a uměleckých souborů po prostoru Evropské unie. Rozprava proběhla o novelizaci směrnice "Televize bez hranic", respektive o možnosti, nějak regulovat celou velikou a komplikovanou oblast audiovizuálních služeb. Hlavními diskutovanými body jsou ochrana dětí a mládeže, postavení nezávislých dohlížecích úřadů, a také úprava regulace reklamy.

Se členy výboru přišel diskutovat komisař J. Figeľ, který má na starosti kulturu, vědu a vzdělávání. Představil program na roky 2007 a 2008. Vlajkovou lodí Komise v oblasti výzkumu a vývoje se má stát Evropský technologický institut, jehož první obrysy se právě nyní rodí. Pan komisař předpokládá, že do konce června představí německé předsednictví definitivní podobu EIT, a že portugalské předsednictví koncem roku 2007 institut spustí. Komise chystá také "Bílou knihu" o sportu v EU. Bude prý se zabývat nejen sportem vrcholovým, ale zejména sportovním aktivitám masovým a rekreačním. Za úspěšné označil prakticky všechny evropské vzdělávací programy, které prý "posilují evropskou identitu" mládeže, studentů i pedagogů.

Diskuse nad podklady k zakládání Evropského technologického institutu ukázala, že zde panuje stále velmi mnoho nejasností, a že podoba tohoto institutu má měnící se povahu. Ostatně garanční výbor ITRE zatím nedoprojednal tuto věc,a tak budeme dále čekat na výsledky složitých jednání mezi výbory i mezi evropskými institucemi.

Madridský Institut pro rodinnou politiku představil na speciálním slyšení svůj materiál o výboji rodiny v EU do roku 2007. Sňatečnost i porodnost v EU klesá, státní podpory rodiny a dětí jsou velice nejednotné. Ukazatelé, které rostou, mají spíše negativní povahu. Je to třeba věk populace a podíl starých lidí na složení obyvatelstva. Roste také rozvodovost, zvyšuje se věk, ve kterém ženy rodí děti. V tomto ohledu jsou si evropské země vcelku hodně podobné. Pracovníci ústavu doporučují ke zlepšení situace v demografickém vývoji a stabilitě rodiny přijetí politiky, orientované na "rodinné hodnoty". Rodina by měla být všude podporována a protežována. Spíše ze souvislosti, než z definice se zdá, že ústav má na mysli především mladé rodiny s dětmi. Východiska, která pracovníci ústavu navrhovali, byla hodně osvětářská a kolektivistická. Dopad takových prorodinných a pronatalitních opatření je problematický, většinou jen krátkodobý. Nicméně měli bychom všichni věnovat pozornost postavení rodičů malých dětí a jejich sociálnímu uplatnění. Není věcí neznámou, že mladá maminka v Česku patří v EU k těm nejvíce stresovaným a šikanovaným. Nejen v běžné společnosti, ale také na trhu práce a v sociálním systému. Podrobnosti možno získat na webové stránce Institutu pro rodinnou politiku: www.ipfe.org.

Na Malém plénu se hlasovaly třeba zprávy, týkající se vztahů EU k Rusku, poměrů v arabských zemích. Schvalováno bylo také znění nařízení o veřejné dopravě na železnici a na silnici. Parlamentu byla předložena také zpráva o 50 letech práce "Euratomu". Zde se odpůrcům jaderné energetiky nepodařilo prosadit postoje k jaderným elektrárnám, které by bylo možné označit za negativní.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS