Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 1.10. - 5.10.2007

Jednání výborů v Bruselu probíhala zejména v duchu příprav na "Malé plénum", které zde proběhne v týdnu následujícím. Proběhne zde také schůze Výboru regionů a česká vláda slavnostně otevře "Český dům" se sídly některých regionálních zastoupení.

Naše poslanecká kancelář ve spolupráci s Národním museem v Praze, 1.lékařskou fakultou UK v Praze a Zdravotnickým museem při Lékařské knihovně v Praze uspořádala výstavu o dějinách vědeckého porodnictví. Výstava nesla název "Evropa, kolébka vědeckého porodnictví". Hlavními autory byli prof.Antonín Doležal z naší lékařské fakulty a Dr.Vítězslav Kuželka z Národního muzea. Slavnostní vernisáže se zúčastnili: generální ředitel Národního muzea Dr.Michal Lukeš, proděkan 1.lékařské fakulty UK prof.Jan Betka a zástupci generálního sponzora akce, firmy GlaxoSmithKline.cz. K výstavě byla vydána anglicky psaná publikace "Europe as the Cradle of the Scientific Obstetrics" (A.Doležal, V.Kuželka, J.Zvěřina. Vydalo nakladatelství Galén, Praha 2007).

Právní výbor vyslechl proslov pana komisaře McCreevyho, který poslance informoval o úmyslech komise v oblasti práv obchodních společností. Komise má v úmyslu i nadále posilovat pozici akcionářů a transparentnost ve všech oblastech trhu a podnikání. Úřad tohoto komisaře se prý pilně věnuje dalšímu vývoji práva v oblasti "Evropské obchodní společnosti". Mají zato, že tato instituce přispěje k lepší mobilitě zejména malých a středních podniků. Další podobnou institucí by se měly stát v nedaleké budoucnosti také "Evropské nadace".

Zajímavá také byla rozprava o zprávě kolegyně Evelyne Gebhartové (Liberální skupina) o "Právu v oblasti matrimoniální!. Zpráva se zabývá zejména otázkami rozvodových konfliktů, svěřování dětí do výchovy a otázkami vyměřování výživného. Diskuse nebyla nijak obsažná, protože hlavním sdělením, které ze zprávy vyplynulo, bylo konstatování nesmírných rozdílů v matrimoniální oblasti mezi jednotlivými členskými zeměmi. Cesta k nějakému sjednocení bude zřejmě trnitá. Také proto, že Velká Británie již dnes dává najevo, že se nezúčastní žádného projektu na sjednocování této části legislativy.

Výbor schválil výborové verze některých legislativních textů. Jako třeba novelizaci směrnice o povinném auditu účetních uzávěrek podnikatelských subjektů, o uplatňování mezinárodních účetních standardů, nebo o pravomoci a spolupráci ve věci vyživovacích povinností mezi členskými zeměmi.

Výbor se také na neveřejném zasedání zabýval některými případy žádostí o poskytnutí poslanecké imunity některým poslancům. Jedná se většinou o bagatelní, nijak závažné delikty, které však mají pro poslance značný význam v jejich zemích. V předložených případech nebyl žádný, kde by spáchání deliktu bezprostředně souviselo s poslaneckou prací.

Zahraniční výbor Evropského parlamentu, jehož schůze jsem se krátce zúčastnil, schválil svou verzi zprávy o Turecku. Rezoluce konstatuje, že Turecko učinilo výrazné pokroky při svém sbližování s právem a hodnotami EU. Stejně podstatné však zde zůstávají rezervy. Zejména je třeba, aby turecká vláda dbala na důsledné dodržování lidských práv, a to zejména práv menšin a ženské části populace. Konstatuje se, že východní část Turecka je zatím velice ekonomicky nerozvinutá a vyžaduje tedy soustředěnou péči.

Krátce jsem se zúčastnil na setkání Evropské federace veterinárních lékařů (FVE, Federation of Veterinarians of Europe" www.fve.org. Pan president této organizace, Dr.W.Winding z Rakouska mně sdělil, že FVE sdružuje veterináře z 37 evropských států. Humánní a veterinární medicína mají mnoho společného, ať již v oblasti diagnostiky a léčby, nebo v oblasti veřejného zdravotnictví.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS