Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu
8.10. - 12.10.2007

Klasický výborový týden, kombinovaný s „Malým plénem“ ve středu a ve čtvrtek. Vše samozřejmě v Bruselu. Můj výbor právní ani kulturní žádná plánovaná zasedání neměl.

V úterý 9. října večer se v Pražském domě konala přednáška na téma: „Jak vědecké porodnictví pomáhalo měnit svět“. Hlavní slovo měl samozřejmě první autor referátu, profesor Antonín Doležal z naší lékařské fakulty (1.LF UK Praha). Tématem byly samozřejmě dějiny vědeckého porodnictví, jehož kolébku nacházíme především v Evropě. Profesor Doležal zaujal více než padesát posluchačů svým barvitým vyprávěním o prehistorii a historii porodnictví tolik, že na popis posledních vymožeností vědecké medicíny zbylo jen málo času. V Pražském domě jsme také instalovali obrazovou část z výstavy „Evropa, kolébka vědeckého porodnictví“, která se v předchozím týdnu uskutečnila v Evropském parlamentu. Autorský kolektiv výstavy, spolu s Národním muzeem, Zdravotnickým muzeem při Státní lékařské knihovně nyní pracují na české verzi výstavy, kterou nepochybně v příštím roce uskutečníme v některých českých městech.

Malé plénum se věnovalo zejména konečné verzi „Lamassourovy zprávy“ o složení Evropského parlamentu po volbách v roce 2009. Diskusí kolem tohoto materiálu bylo sice mnoho, avšak nakonec zvítězil většinový názor, že je třeba přidržet se toho složení, které již dříve schválila Rada. Pro Českou republiku z toho plyne snížení celkového počtu evropských poslanců ze stávajících 24 na příštích 22. Celkem by mělo v tomto parlamentním shromáždění napříště zasedat 750 poslanců místo dnešních 785. Zdá se tedy, že alespoň některé počty unijních funkcionářů se budou snižovat. A to je nepochybně dobře.

Na schůzi politické skupiny EPP-ED, a také na plenárním zasedání poslanci pozdravili bulharské zdravotní sestry a palestinského lékaře, kteří byli propuštěni z libyjského vězení po několikaletém utrpení. Na ukončení jejich nespravedlivého martyria se podíleli také politici Evropské unie a svým vlivem též Evropský parlament.

Přijata byla rovněž výzva k posílení investic do vybavení a kapacity evropských letišť. Tato nová evropská strategie má svůj význam zejména pro některé regionální aviatické projekty v Česku. Pro jihočeský region třeba svítá jistá naděje na posílení investic do nově zřízeného českobudějovického letiště.

S poměrně velkou slávou byl v Bruselu otevřen tak zvaný „Český dům“. Budou v něm napříště sídlit regionální vyslanectví některých českých krajů. Dům v sousedství české Delegace při EU současně poslouží jako sídlo většího počtu úředníků, které budeme potřebovat, až se Česká republika ujme řádného předsednictví v prvním pololetí roku 2009.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS