Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu
12.11. - 15.11.2007

Plénum ve Štrasburku mělo dva tématické vrcholy. Prvním byla debata nad plánem práce Evropské komise, druhým vystoupení francouzského presidenta Nicolase Sarkozyho.

Evropská komise představila svůj "Legislativní a pracovní program" v prakticky kompletní sestavě. V některých momentech se zdálo, že v zasedacím sále je více evropských komisařů, než europoslanců. Předseda Komise Barroso ve svém expozé vyslovil přesvědčení, že dosavadní práce jeho instituce je produktivní a cílevědomá. Předseda pochválil reformní smlouvu, slíbil další boj proti globálnímu oteplování, účinné kroky k omezení unijní byrokracie, mimo jiné také prostřednictvím rušení některých zbytečných předpisů.

Francouzský prezident hýřil optimismem. Tvrdil, že odmítnutí "ustavní smlouvy EU" v referendu v jeho zemi nebylo hlasem proti Evropské unii (velcí Evropané jako Sarkozy používají zásadně název "Evropa" jako synonymum "Evropské unie"). Francie se prý znovu zapojí do debat o budoucnosti "Evropy". Zmínil také svou výraznou podporu omezení jednomyslného rozhodování. Většinové rozhodování je prý mnohem efektivnější. U politika velké členské země takový názor samozřejmě nepřekvapuje. O nedávno dohodnuté "reformní smlouvě", kterou několikrát v projevu označil za "zjednodušenou", uvedl, že má býti schvalována v parlamentech. Zřejmě proto, aby se předešlo případným novým traumatům z odmítnutí textu v referendech. Budoucnost EU prý bude diskutována v jakési "Radě moudrých". Bude to jak se zdá nějaká komornější podoba nepříliš efektivního "Konventu". Diskutovat by se zde měly především vztahy mezi "identitami národními" a "identitou evropskou". Vypuštění volného trhu jako ekonomického cíle EU z úvodní části "reformní smlouvy" vysvětlil Sarkozy nutností sociální odpovědnosti. "Trh a kapitalismus ano, ale bez extrémů", pravil. Volný trh byl tedy zařazen mezi extrémní pojmy, protože "konkurence je prostředek, nikoliv cíl". Jde prý mu o "zmorálnění finančního kapitalismu". Budoucnost EU si nedovede francouzský prezident představit bez Velké Británie. Pravil, že "Evropa Anglii potřebuje".

Z projednávaných legislativních předloh asi největší zájem vyvolaly plánovaná direktiva o ochraně půdy a také nařízení o začlenění leteckých emisí do systému výměny emisí skleníkových plynů. Obě předlohy prošly nakonec v okleštěné a přece jen poněkud změkčené podobě, která snad nebude znamenat nadměrné zatížení státních rozpočtů, ani neohrozí rozvoj letecké dopravy.

Schůzi poslanců frakce EPP-ED navštívil Otto v. Habsburg, a to při příležitosti svých 95. narozenin. Úctyhodný kmet pronesl krátký zdvořilostní projev. Zdůraznil v něm, že Evropský parlament je rozhodně institucí, se kterou nutno v EU i ve světě počítat.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS