Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Lídři EU stvrdili „nebezpečnou“ chartu

Kateřina Šafaříková, LIDOVÉ NOVINY - www.lidovky.cz, 13. prosince 2007

První ceremonii mají evropští vůdci za sebou, druhá je čeká dnes - podepsání nové smlouvy.

BRUSEL/ŠTRASBURK (od stálé zpravodajky LN) Beethovenova Óda na radost ale i pískot a výkřiky doprovázely slavnostní vyhlášení Charty základních práv občanů unie, dokumentu, který je milován stejně jako nenáviděn a jenž se stane součástí závazného práva unie, až - a pokud - projde nová evropská smlouva. Před europoslanci ve Štrasburku ji včera podepsali nynější šéf unie, portugalský premiér José Socrates, spolu s předsedou eurokomise a parlamentu José Barroso a Hans-Gert Pöttering.

Zatímco pro Socratese bylo vyhlášení charty „zřejmě nejdůležitějším okamžikem politické kariéry“, několik desítek europoslanců dalo průchod svému hněvu nad tím, jak charta a s ní celá smlouva, mají být ratifikovány - tedy většinou bez lidového hlasování. Britští a polští euroskeptici spolu se severskými komunisty oblékli černá trička a vykřikovali heslo „referendum.“ Mezi těmi, kteří nekřičeli, ale ani netleskali, byli poslanci za ODS. Ti totiž považují chartu za „nebezpečnou“, protože kromě základních lidských a politických práv obsahuje i práva tzv. třetí generace -právo na sociální ochranu, na dobrou správu, na zdravé životní prostředí apod. ODS se obává výkladu zmíněných práv v praxi.

„Vemte si třeba zákaz diskriminace na základě sexuální orientace. Když se to takhle řekne, tak by mohli uplatňovat svoje práva různí sexuální devianti,“ míní europoslanec a sexuolog Jaroslav Zvěřina. Jeho stranický kolega, senátor Jaroslav Kubera, je pak toho názoru, že zákaz vyhoštění a vystěhování by mohl vést k tomu, že starostové ztratí možnost vystěhovat z bytů neplatiče nájemného. „Takhle to nelze číst. Tady jde o pojistku proti hromadným odsunům, například všech cizinců z České republiky, nikoli ochranu neplatičů činže“, odmítá to právník z institutu Europeum David Král.

Charta bude tématem i dnes, až šéfové vlád a států EU v Lisabonu podepíší novou smlouvu. Smlouvu podepíší i Poláci a Britové, charta ale v jejich zemích platit nebude, protože si vyjednaly výjimku. V souvislosti s dnešní ceremonií se již dlouho spekuluje, jak lídři do Lisabonu přiletí. Z Portugalska totiž všichni zamíří na summit do Bruselu, a proto se dostali pod veřejný tlak, aby kvůli snaze unie omezovat emise neletěli každý zvlášť. Jako první na to uslyšel Benelux: lucemburský a nizozemský premiér nejdříve přijedou do Bruselu a belgickým vládním speciálem pak společně poletí do Lisabonu. Jedno letadlo budou sdílet také švédský a dánský premiér, a Estonec s Finem. Uvažovali o tom i šéfové Visegrádu, podle českého vicepremiéra Alexandra Vondry od toho ale upustili, protože „mezi Prahou a Varšavou nebo Varšavou a Budapeští jsou jiné vzdálenosti než u Beneluxu“ a byla by to „jen zbytečná demonstrativní akce.“

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS