Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Česko nutí ženy zůstat u plotny, tvrdí EP

Tomáš Pirkl lab, ČTK, 3. února 2009

Štrasburk 3. února (zpravodaj ČTK) - Evropský parlament v dnes přijaté nezávazné zprávě o diskriminaci ostře kritizuje české předsednictví EU za to, že svou agendou v oblasti sociální politiky údajně nutí ženy setrvat v domácnosti, starat se o děti, a vzdát se tak profesního života. Praha dnes kritiku odmítla jako neopodstatněnou.

Kritika EP se týká snahy českého předsednictví otevřít debatu o relevanci evropských cílů na poli péče o děti, stanovených před sedmi lety. Jedním z nich je umístění třetiny evropských dětí do tří let do zařízení kolektivní péče do roku 2010. Totéž by ve stejném období mělo platit pro 90 procent dětí mezi třemi lety až věkem nástupu do školy. Podle českého předsednictví je ale péče o nejmenší děti věcí jednotlivých členských států sedmadvacítky a není v kompetenci EU.

"Evropský parlament se obává, že návrhy českého předsednictví považovat děti za 'plnohodnotnou alternativu profesního života' směřují k tradičnímu rozdělení práce mezi muže a ženy, to jest k tradičnímu pojetí, kdy je muž pracovníkem na plný úvazek a o jeho osobní potřeby se starají 'neviditelné ruce' (žena), které pečují o dům a rodinu," píše se ve zprávě EP.

Parlament ve zprávě vyzývá, aby Rada EU, které ČR jako předsednická země šéfuje, vyvinula co největší úsilí k dosažení cílů týkajících se péče o děti.

České předsednictví dnes v reakci na kritiku z EP uvedlo, že české předsednictví nenavrhuje konkrétní změnu evropských cílů, pouze se prý snaží nastartovat debatu. Praha argumentuje také tím, že takzvané barcelonské cíle byly schváleny na zasedání Evropské rady v roce 2002 bez účasti nových členských států. "Je proto logické, že české předsednictví se snaží, aby se nad problematikou, která je v jednotlivých zemích nahlížena podstatně odlišně, otevřela diskuse i s účastí nových členských zemí," říká se prohlášení předsednictví.

"Státy zde vykonávají svou svrchovanou moc. Není proto možné vyžadovat jejich faktické plnění," sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva práce a sociálních věcí pro předsednictví EU Jana Říhová. Podle ní navíc většina unijních států, včetně Česka, tyto cíle neplní a ani nenaplní.

Diskuse ohledně směřování rodinné politiky v EU se otevřela poté, co Praha zveřejnila podklady českého předsednictví k neformálnímu setkání ministrů zemí EU pro rodinné otázky, jež se koná koncem tohoto týdne v Praze.

Strana evropských socialistů (PES) v reakci na podklady minulý týden vyzvala, aby unie nedovolila českému předsednictví unijní cíle podkopat.

Loni v říjnu zveřejnila Evropská komise údaje, podle kterých umisťují čeští rodiče své děti do tří let do veřejných zařízení vůbec nejméně v EU. Zatímco třeba v Dánsku chodí do jesliček nebo podobného zařízení přes 70 procent dětí v této věkové skupině, v Česku jen kolem tří procent. Na Slovensku je to něco přes pět procent, což je páté nejnižší číslo v EU.

Dnešní kritika ČR se nelíbí europoslanci za ODS Jaroslavu Zvěřinovi. "Myslím si, že (kritika) ideologicky vychází z takové té představy feministek, že ženy jsou stejné jako muži a že nemají dělohu a že jejich rozmnožovací a reprodukční funkce není pro lidstvo až tak důležitá," řekl.

Podle europoslankyně Zuzany Roithové může být kritická zpráva i jakousi odvetou za kontroverzní instalaci Entropa v bruselské budově Rady EU.

Proti se vyjádřil i celý europoslanecký klub hlavní české vládní strany. "Tento návrh je zcela nepravdivý, je politicky motivovaným útokem na české předsednictví EU a v jeho pozadí stojí zcela nepochybně předvolební boj před volbami do EP," uvedli zákonodárci ODS.

Naopak jejich kolegovi za opoziční ČSSD Richardu Falbrovi kritika přijde zcela na místě. Neví prý, proč by se měla už jednou uzavřená debata o oněch cílech znovu otevírat. "Je to další z výmyslů ODS, která si myslí, že je nejchytřejší z celé Evropy, a to, na čem se dohodla velká většina, zpochybňuje," řekl po hlasování.

Schválená zpráva pochází z dílny slovenské europoslankyně Anny Záborské. Zmiňovaná pasáž k českému předsednictví se tam ale dostala v pozměňovacím návrhu prosazovaném evropskými zelenými.

"Není oprávněná tato kritika," řekla českým novinářům Záborská, která sama nakonec vlastní zprávu kvůli změnám nepodpořila. Přidané odstavce, které obsahují i kritiku ČR, prý nemají s jejím původním materiálem žádnou souvislost. Jde o účelový politický tah zelených europoslanců, podotkla.

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS