Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Europarlament: Češi nutí ženy vzdát se zaměstnání

Tereza Šupová a Kateřina Šafaříková, Lidové noviny, 4. února 2009

ŠTRASBURK/PRAHA České předsednictví si vysloužilo první oficiální kritiku od Evropského parlamentu. Důvod? Návrh ministra Petra Nečase týkající se péče o malé děti. Češi navrhují, aby se v rámci EU zvážilo možné zrušení unijních cílů, podle kterých by ideálně každé třetí dítě mělo být v jeslích a 90 procent předškoláků navštěvovat školky.

Podle europoslanců tímto způsobem Češi nutí ženy, aby se vzdaly práce a zůstávaly doma s dětmi, což je podle nich nepřijatelné. Proto byla v europarlamentu včera přijata zpráva, která české jednání kritizuje. Původně sice šlo o „neškodný“ dokument o nediskriminaci na základě pohlaví, evropským zeleným se ale do něj podařilo prosadit dva odstavce opírající se do České republiky. „Myslím si, že ta kritika ideologicky vychází z takové té představy feministek, že ženy jsou stejné jako muži, nemají dělohu a že jejich rozmnožovací a reprodukční funkce není pro lidstvo až tak důležitá,“ reagoval na výtky český europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina. „To, co razí Petr Nečas, a sice, že péče o dítě v první fázi jeho vývoje je suverénně lepší od maminky a od tatínka než v jeslích, by si zasloužilo podporu,“ dodal s tím, že českým cílem není hnát ženy k plotnám, ale ocenit práci matek, které se starají o malé děti.

Podle českého návrhu by mělo být na každé zemi, zda chce své děti posílat do jeslí, či ne. Zatímco například ve Švédsku chodí do jeslí více než 70 procent dětí, v Česku je to kolem 0,5 až dvou procent.

Z konečné verze zprávy v Evropském parlamentu byla nepříjemně překvapená i její autorka, slovenská europoslankyně Anna Záborská. Ta nakonec návrh ani nepodpořila. „Ty dva odstavce přidané k mojí zprávě nemají s vlastní zprávou žádnou souvislost. Beru to jako účelový politický tah ze strany zelených,“ řekla. „Jsem z toho smutná. Nebývá zvykem, aby byla země dost výrazně kritizována za politiku, která je věcí národního státu, což je i případ rodinné politiky.“

Naopak ke kritice českého předsednictví se připojil europoslanec za ČSSD Richard Falbr. „Je to další z výmyslů ODS, která si myslí, že je nejchytřejší z celé Evropy,“ uvedl Falbr. „Musíme zachovat tu tendenci zvyšování míst v jeslích, protože ženy jsou stále vzdělanější a chtějí pracovat,“ řekl český europoslanec. České ministerstvo práce a sociálních věcí ale svůj návrh hájí. „Nemá smysl požadovat po celé Evropě jednotně stejný počet zařízení kolektivní péče bez reflektování specifických tužeb a přání rodiny, poptávky a historických zkušeností,“ píše ve svém prohlášení. Jak dodává, například v Česku bylo i v době socialismu v jeslích maximálně 24 procent dětí do 3 let, i když stát činil vše pro to, aby se jejich počet zvýšil.

O návrzích ministra Petra Nečase by měli dnes a zítra jednat v Praze na neformálním zasedání všichni unijní ministři práce a sociálních věcí.

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS