Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Europoslanci kritizují Česko, prý nutí ženy vzdát se práce

Adam B. Bartoš, www.idnes.cz, 3. února 2009

Evropský parlament v dnes přijaté nezávazné zprávě o diskriminaci ostře kritizuje české předsednictví EU. Europoslance velmi znepokojuje, že prý svými návrhy nutí ženy vzdát se zaměstnání a ubírat se "přirozenou" cestou, tedy starat se o děti. Praha podobnou kritiku předem odmítla jako neopodstatněnou.

Kritika souvisí se záměrem ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který by rád na středečním neformálním zasedání rady ministrů EU zavedl debatu na téma přehodnocení tzv. barcelonských cílů. - čtěte Jesle nám nenuťte, vzdorují Češi Evropě

Ty předpokládají, že jednotlivé státy Unie do roku 2010 zřídí tolik jeslí a školek, aby do nich mohlo chodit až 33 procent dětí do tří let a 90 procent předškoláků.

Levicoví europoslanci ale nechtějí jakoukoli debatu na toto téma připustit. Do zprávy o diskriminaci, která pochází z dílny slovenské europoslankyně Anny Záborské, doplnili evropští zelení a socialisté pasáž, která kritizuje české předsednictví.

"Evropský parlament se obává, že návrh českého předsednictví považovat péči o děti za ´plnohodnotnou alternativu profesního života´ směřuje k tradičnímu rozdělení práce mezi muže a ženy, tj. k tradičnímu pojetí, kdy je muž pracovníkem na plný úvazek a o jeho osobní potřeby se starají ´neviditelné ruce´ (žena), která pečuje o dům a rodinu," praví se v rezoluci, kterou má iDNES.cz k dispozici.

"Parlament je velmi znepokojen tím, že zejména v období hospodářské recese české předsednictví vyvíjí tlak na ženy, aby se vzdaly své práce a vrátily se ke svému přirozenému určení, tj. pečovat o děti a další závislé osoby. Naléhavě vyzýváme Radu EU a členské státy, aby vyvinuly veškeré úsilí k dosažení barcelonských cílů stran péče o děti," pokračuje kritika českého předsednictví.

Strana evropských socialistů, která sdružuje sociálnědemokratické strany, už návrh kritizovala koncem minulého týdne. Téměř stejnými slovy se do českého předsednictví opřeli i zástupci ČSSD, která patří do téže frakce.

Čeští europoslanci se ohradili

Nečasovo ministerstvo se ale brání. Tvrdí, že nechce barcelonské cíle zrušit, pouze nastartovat debatu o jejich přehodnocení.

"České předsednictví nezpochybňuje cíle v politice zaměstnanosti. Pouze je toho názoru, že při stanovování těchto cílů je třeba hledět i na další faktory, jako je svoboda, rodina a zájem dítěte. Rodinná politika se nesmí pouze podřídit politice zaměstnanosti," argumentují Češi.

Proti kritice se dnes ohradili i čeští europoslanci za ODS. "Tento návrh je zcela nepravdivý, je politicky motivovaným útokem na české předsednictví EU a v jeho pozadí stojí zcela nepochybně předvolební boj před volbami do Evropského parlamentu," uvedl jejich lídr Jan Zahradil.

"Myslím si, že (kritika) ideologicky vychází z takové té představy feministek, že ženy jsou stejné jako muži a že nemají dělohu a že jejich rozmnožovací a reprodukční funkce není pro lidstvo až tak důležitá," řekl podle ČTK europoslanec a původní profesí gynekolog Jaroslav Zvěřina.

Proti kritice se postavila i sama Záborská, do jejíž zprávy zelení kritiku Česka "propašovali". "Tato kritika není oprávněná," řekla českým novinářům Záborská, která sama nakonec vlastní zprávu kvůli změnám nepodpořila.

Přidané odstavce prý nemají s jejím původním materiálem žádnou souvislost. Jde o účelový politický tah zelených europoslanců, podotkla.

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS