Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009

Zpráva o výroční 30. návštěvě delegace Evropského parlamentu v Japonsku (english only) [PDF 542 kB]

Poslední návštěva meziparlamentní delegace v Japonsku v tomto volebním období Evropského parlamentu se uskutečnila od 6. do 10. dubna 2009. V historii vztahů EU a Japonska to bylo již 30, a tedy velice jubilejní setkání.

Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |

Přiletěli jsme do Tokia v dosti napjaté době. V neděli 5.dubna uskutečnila Severní Korea již třetí test balistické rakety v průběhu posledních deseti roků. Ohlášeno bylo vyslání družice, avšak výsledek se očekával všude ve světě s obavami. Severokorejské rakety jsou velmi nespolehlivé. Ohlášen byl přelet rakety nad Japonskem a Japonci se pochopitelně báli, že mohou být ohroženi havárií pokusné střely, nebo dopadem zbytků prvního stupně. První stupeň nakonec spadl několik set kilometrů před japonským pobřežím. Raketa sama pak dopadla do Pacifiku daleko od ohlášené zóny možného dopadu. Žádná družice se nekonala. Pokus zřejmě skončil nezdarem. Média zde spekulují o tom, jak to vše vlastně proběhlo. Jisté je, že tato raketa doletěla jednou tak daleko, jako podobné severokorejské zařízení v roce 1998. Z toho se dovozuje, že Severní Korea má k dispozici balistickou raketu o síle amerického Titanu, a je tedy schopna odpálit balistické rakety do vzdálenosti několika tisíc kilometrů Další zkoušku rakety „Taepodong – 2“ lze očekávat ještě letos. Zpráva o tom, že šlo o vážný pokus, vyslat na oběžnou dráhu satelit, byla zřejmě zastíracím manévrem. První na ráně je v okolních zemích samozřejmě Japonsko, a také pro Jižní Koreu je to zpráva vážná. Naproti tomu Čína alespoň zatím žádné obavy neprojevuje. Někteří místní politici naznačují, že severokorejský pokus byl jakýmsi testem nové americké administrativy. Jisté je, že reakce Číny byla velmi zdrženlivá. Japonsko reaguje ostrými protesty a vyhlásilo další intenzivní sankce vůči severokorejskému režimu. Byli jsme přítomni projednávání rezoluce proti severokorejskému raketovému pokusu v dolní komoře japonského parlamentu. Ostrý protest byl podpořen naprostou většinou poslanců a spíkr Sněmovny i japonský premiér Aso byli bouřlivě aplaudováni. V celém jihoasijském regionu se nyní diskutuje o tom, jak odpovědět na severokorejské hrozby. Jižní Korea ohlásila zahájení vlastního vývoje balistických raket. Japonsko má další argument k ustoupení od své tradiční poválečné pacifistické politiky. Není žádným tajemstvím, že již proti tomuto balistickému nebezpečí ze strany Pjongjangu byly v Japonsku připraveny protiraketové systémy, zřejmě v kompetenci Spojených států. Po našem návratu přijala Rada bezpečnosti OSN ostrou protestní nótu, která vyhlašuje další kolo sankcí proti severokorejskému režimu.

Na pracovním obědě jsme v pondělí 6.4, vyslechli přednášku významného japonského ekonoma Ryantaro Kono. Zabýval se stávající ekonomickou krizí. Japonská ekonomika je vysoce závislá na exportu. A tak dopad snížené poptávky ji zasáhl velice intenzivně. Japonsko si stále drží pozitivní zahraničně obchodní bilanci. Nicméně vývoz se snížil o desítky procent. O práci přišlo mnoho lidí. Japonská pracovní síla je velmi nepružná. Zaměstnanci jsou zvyklí pracovat prakticky celý život pro jednu firmu. Na zaměstnavateli je závislé i jejich bydlení a sociální péče. Pokud přijdou o místo, bývá to katastrofa pro celou jejich rodinu. Oficiální statistika uvádí nezaměstnanost o málo vyšší než 5%, avšak skutečnost je prý dramaticky odlišná. Nároky na sociální pomoc budou nepochybně stoupat. Japonská vláda uskutečňuje již čtvrtý protikrizový balíček opatření. Zatím těžko říci, jestli bude mít nějaký praktický efekt. Předchozí velkorysé vládní dotace se týkaly nejen průmyslu a investic, ale také občané dostali přímé kupóny k nákupům, aby se zvýšila domácí poptávka. Snížily se poplatky na dálnicích. V zemi to prý oživilo turistický ruch a cestování. Ryantaro Kono se domnívá, že v průběhu toho roku si ekonomika sáhne na dno a již koncem roku lze očekávat postupné oživení. Následovat bude ovšem několikaletá stagnace, protože bude třeba zaplatit obrovské státní dluhy, a to nejen v Japonsku. USA a EU na tom nebudou o mnoho lépe. Situaci v Číně zná prý dobře a nehodnotí ji nijak příznivě. Čína prý nyní akumuluje staré zisky, ale její rozpočtová bilance klesá. Spásu nemůže přinést domácí poptávka, protože ta není rozhodující. Čína je zcela pod vlivem zahraniční poptávky, která klesá. Špatně se vyrovnává se sociálními dopady, protože systém sociální ochrany v Číně je zcela nefunkční. Svět hledá nový systém dohledu nad finančními trhy. Nicméně každá nová regulace by měla být tržní, aby nenarušila principy demokratického kapitalismu. Žádný lepší systém zatím lidstvo nemá k dispozici....

Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |
Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |

Naši delegaci přijali postupně oba šéfové komor japonského parlamentu, tedy president Sněmovny poradců (Horní komora) pan Satsuki Eda (DPJ) a spíkr Sněmovny reprezentantů (Dolní komora) pan Ryutaro Kono (LDP). Zvláštností japonské politické situace je, že vládní Liberálně demokratická strana (LDP) má většinu v Dolní komoře, a nejsilnější opoziční strana, Demokratická strana Japonska drží většinu v Horní komoře. Obě strany se příliš neliší v ideologických východiscích.Obě jsou středopravé, proamerické, protržní a liberální. DPJ snad je na politickém spektru více vlevo. Bude to však dáno tím, že je méně homogenní, protože vznikla sloučením sedmi různých politických subjektů.

Zásluhou našich hostitelů jsme byli přijati také japonským premiérem, panem Taro Aso (LDP). Popularita japonské vlády dlouho klesala. Ještě nedávno měl sám Aso v průzkumech veřejného mínění oblibu méně než deseti procent obyvatel. Poslední pool však ukázal rostoucí trend, a to až na 25%. Příčina nebyla ani tak v premiérovi, jako ve velké korupční aféře, do které se dostal šéf opoziční DPJ Ozawa. Sám premiér působil při naší návštěvě velmi sympaticky. Živě se zajímal o evropskou politiku. Místo původních dvaceti minut věnoval naší delegaci téměř celou hodinu, což je zde prý velmi neobvyklé. Premiér Aso se zdál být mírným optimistou co se vývoje ekonomické recese týče. Soudí, že koncem tohoto roku se jisté ekonomické oživení dostaví, a to globálně. Očekává pozitivní průběh nastávajícího summitu EU – Japonsko, který se uskuteční 4.května v Praze. Také průběh summitu G20 v Londýně hodnotil pozitivně. Chystá se právě na vrcholnou schůzku šéfů vlád ASEAN, tedy paktu pro jihovýchodní Asii. Asijské země se musí snažit koordinovat své ekonomické i zahraničně politické akce. Do hry se stále více dostávají také Čína a Rusko.

Pracovní snídaně s představiteli LDP. Přítomni byli členové Doplní sněmovny (Taro Nakayama, Takashi Kosugi, Kenji Kosaka), ředitel pro mezinárodní vztahy úřadu DPL pan Asahiko Mihara a jeho zástupci.

Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |
Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |

Generálním tajemníkem LPD je Hiroyuki Hosoda, šéfem Výkonné rady Takashi Sasagawa. LDP, společně s malou koaliční stranou New-Komeito disponuje dnes 334 křesly ve 480 členné Sněmovně. Reprezentantů. V Horní komoře má 103 křesel z 242 poté co byla poražena ve volbách do Horní komory v loňském roce. Horní komora končí volební období v září 2009. Strana tedy žije přípravami na volby. Všichni jsou potěšeni tím, že popularita stávající administrativy a pana premiéra Aso má vzestupnou tendenci. Opoziční DPJ byla ještě nedávno favoritem voleb, ale její šéf Ozawa se dostal do korupčního skandálu, čímž jeho akcie prudce padají. Volební výsledek bude odvislý od působení masmédií Zejména tisku a televize. Nověji se ve volební kampani uplatní i Internet, kterému se chtějí více věnovat než dosud. Samozřejmě s Internetem spojené mobilní telefony. Volebními tématy bude zejména ekonomická krize a její konsekvence. Zejména nezaměstnanost a sociální politika. Také mezinárodní bezpečnost, jejíž význam akcentovala poslední mise severokorejské balistické rakety.

Naše delegace byla přijata guvernérem Bank of Japan, panem Shirakawou. Seznámil nás s  monetárními souvislostmi ekonomického poklesu. Propad HDP v Japonsku byl v posledním čtvrtletí více než 20% a předpokládají, že nebude pokračovat. Nicméně lze očekávat delší stagnaci. Různé podpůrné akce vlády mají spíše krátkodobý, momentální vliv, infrastrukturní investice pak vliv regionální. Principiálně je pro snižování daní. Poslední summit G20 ukázal, že tyto vrcholné akce jsou jakýmsi kontinuálním procesem, který dosahuje jen postupných a nevelkých výsledků. Jednoznačný konsensus v makroekonomických otázkách dosažen nebyl, a tak proces bude samozřejmě pokračovat. Bank of Japan snížila nedávno svou úrokovou míru na 3%, což je nejnižší sazba od roku 1960. Budou i nadále podporovat zejména stabilitu bankovního sektoru, která je v podmínkách ekonomické recese velmi podstatná.

Navštívili jsme také ústředí opoziční Demokratické strany Japonska (DPJ). Zde s námi diskutovalo několik významných politiků. Především senior vztahů mezi |Japonskem a Evropskou unií, bývalý japonský premiér Tsutomu Hata., dále stínový ministr financí Masaharu Nakagawa a místopředsedové DPJ Tetsundo Iwakuni. A Masamitsu Naito.a několik dalších členů japonského parlamentu. Zajímali jsme se hlavně o jejich hlavních bodech v nastávající volební kampani. Výsledek rozhovorů byl poněkud rozpačitý. Opoziční DPJ jak se zdá nemá zásadně jiné priority než vládní koalice, ale ráda by vládla lépe a transparentněji, „blíže lidem“, jak opakovaně kolegové uvedli. V zahraniční politice by rádi poněkud oslabili jednostrannou orientaci na USA, kterou vyčítají současné vládě. Podobně jako politici vládní LDP uváděli zástupci opozice, že ať volby dopadnou jakkoliv, bude se vítězná strana snažit zlepšit svůj výsledek „nákupem“ poslanců z opozičního tábora. K situaci svého lídra Ozawy se nikdo z přítomných nechtěl zásadně vyjádřit. Zdá se ovšem, že do voleb stranu nepovede.

Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |
Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |

V průběhu našeho pobytu v Tokiu navštívil hlavní město venezuelský prezident Hugo Chávez. Po nedávném vítězném referendu v zemi mu evidentně stouplo sebevědomí. A tak jak jsme ho zahlédli (bydlel ve stejném hotelu jako naše delegace) jen zářil. Podepsal s japonskou vládou rozsáhlý ekonomický kontrakt, ve kterém se Japonsko zavázalo investoval v příštích několika letech do venezuelského těžebního průmyslu a dopravní infrastruktury více než 30 miliard dolarů. Japonsko je na dovozu nafty závislé snad ještě více než Evropská unie, a tak nezbývá, než sbírat barely ropy kde se dá.

Ve středu odletěla naše delegace do Nagasaki. Strávili jsme několik hodin diskusí s šéfem zdejší prefektury panem Genjiro Kaneko. Prefektura Nagasaki je malá počtem obyvatel a rozlohou, avšak velmi ekonomicky významná. Těžiště zdejší ekonomiky tvoří komplex továren firmy Mitsubishi, která zde má ocelárny a těžké strojírenství. Jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, také veliké loděnice, kde se staví ty největší přepravní lodě na světě. Jak uvedli zástupci firmy Mitsubishi, mají o práci na nejméně tři roky postaráno, protože mají řadu nasmlouvaných kontraktů. Otázka je, co bude pak, všichni doufáme, že se ekonomika začne v příštím roce zotavovat.

Samozřejmě delegace navštívila také památník obětí atomového útoku na město v roce 1945. Při atomovém výbuchu tehdy zahynulo 75.000 lidí a nejméně jednou tolik v několika následujících letech zemřelo na následky zranění a na nemoci, které se dávají s ozářením obyvatel do souvislosti. Mírové hnutí všech zemí světa zde každoročně pořádá velká vzpomínková shromáždění. Mezi pamětními sochami ve zdejším Parku míru nalezneme i sochy, které daroval Sovětský svaz, bývalá Německá demokratická republika, nebo bývalá Československá socialistická republika. Poměrně rozsáhlé muzeum atomové bomby je pár set metrů od epicentra výbuchu plutoniové atomové bomby, kterou Američané poeticky nazvali „fat boy“ (tlustý chlapec). Mají zde dokumenty o výbuchu, mrtvé, zraněné a nemocné lidi. Také memoáry a výpovědi obětí toho masakru. Na pamětních panelech zde vystavují Hitlera, Stalina, Churchilla i třeba některé významné atomové fyziky. Nic se zde ovšem nenachází o tehdejším japonském válečnickém režimu a jeho představitelích. Vždyť svržení druhé americké atomové pumy mohl japonský režim zabránit včasnou kapitulací.. V tomto ohledu je japonský přístup k atomovým útokům na jejich zemi hodně jednostranný.

Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |
Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko 2009, 6.4. - 10.4.2009 |

Jeden den jsme věnovali malebnému přímořskému městu Karatsu. Naši delegaci přijal starosta města se svými spolupracovníky. Město je známo v Japonsku ve dvou souvislostech. Po válce se zde postavila jedna z prvních atomových elektráren v zemi. Stojí dodnes a slouží ke všeobecné spokojenosti. Nahradila zde zaniklou těžbu uhlí, která tento kraj industrializovala na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Druhým významným fenoménem jsou zdejší lidové slavnosti. Jde o letní festival, kdy se prezentují hudebníci v rázovitých krojích a s hudbou, provozovanou na flétny a bicí. Při těchto letních festivalech se také od místního kláštera v průvodech nosí obrovské historické sochy draků a podobných stvoření, kterých je celkem čtrnáct. Mimo festival mají ty sochy pečlivě udržované a vystavují je v muzeu k tomu účelu postavenému. Měli jsme možnost prohlédnout si velmi rázovitou vilu zakladatele zdejší průmyslové těžby uhlí a souvisejících odvětví Takatoriho. Vila je postavena v jakémsi mixu evropské secese a typicky japonské tatamanové architektury. Zasouvací dveře jsou zdobeny obrazy, které nezapřou čínský vliv. Kulturní a kulinářský vliv Číny je v celém tomto regionu zcela zřetelný. Žije zde i několikatisícová čínská minorita. Vrcholu nad městem vévodí veliký zámek, který byl založen jako opevněný hrad. Jeho architektura je působivá, stejně jako rozkvetlé sakury a akácie v parcích, které jej obklopují,

Dozvěděli jsme se také, že zdejší prefektura Saga založila před časem Asociaci Evropské unie. Tento spolek spolupracuje s šéfem Delegace Evropské komise v Tokiu, pořádá besedy, kde seznamuje Japonce s Evropskou unií.

Viděli jsme také dominantu města Karatsu, krásný hrad, který byl vybudován na počátku sedmnáctého století jako dominanta zdejší zátoky. Je vybudován v krásném orientálním stylu a obklopený krásným parkem. V zámku je expozice zdejších archeologických nálezů, staré keramiky a uměleckých děl.

Posledním navštíveným městem byla Fukuoka, centrum stejnojmenné prefektury. Je to moderní středisko průmyslu a obchodu s mezinárodním letištěm. Měli jsme příležitost besedovat se zástupci zdejší "Evropské asociace". Její předsednictvo navštěvuje pravidelně státy Evropské unie a také v tomto roce se chystají na podzim navštívit Brusel a při té příležitosti také Evropský parlament. Snad alespoň někteří členové naší delegace budou v poslanecké práci pokračovat a budou tedy mít příležitost se s japonskými přáteli znovu setkat.

S funkcí dlouholetého předsedy Delegace Evropského parlamentu pro Japonsko se touto návštěvou loučil německý europoslanec Georg Jarzembowski. Je to politik neobyčejně pracovitý a kultivovaný. V tomto volebním období se hodně věnoval dopravní politice a souvisejícím problémům. V Japonsku má mnoho osobních přátel, kteří při našich setkáních neskrývali lítost nad touto personální změnou. Georg bude chybět nejen japonsko – evropským vztahům, ale také své poltické straně CDU. Rozhodl se v Evropském parlamentu nepokračovat. Při jeho píli a všeobecném entusiasmu předpokládám, že se sním v budoucnosti nepochybně setkáme buď na německé politické scéně, nebo třeba v nějaké jiné roli.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)
místopředseda delegace EP pro vztahy s Japonskem

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS