Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Tři zádrhely: Carla, volby a „áčka“ poslanců

Kateřina Koubová, MF DNES, 14. května 2009

Čeští vyjednavači poznali, že ani zlatě vyjednané domluvy nepomůžou, když se do bruselského kolotoče zamotají manželka francouzského prezidenta Carla, volby či páteční poloprázdný europarlament. Výsledkem jsou tři nedodělky.

„Z toho, co jsme s parlamentem dohodli, prošlo vše až na dva předpisy,“ uznává jedna z českých diplomatek v Bruselu Jana Reinišová.

Jeden zádrhel přišel u pesticidů. „Hlasování bylo nešťastně zařazené na pátek dopoledne, jenže řada europoslanců odjíždí už ve čtvrtek,“ říká. Balík, jehož projednávání se táhlo dva roky a který má zaručit, že se v EU postupně přestanou používat nejagresivnější pesticidy, a který má snížit administrativu, neprošel v Evropském parlamentu 24. dubna o pár hlasů.

Možná právě o ty české. Ze čtyřiadvaceti českých europoslanců jich hlasovalo jen deset. Je před eurovolbami, vypišme je tedy jmenovitě: byli tam Maštálka, Remek, Bobošíková, Fajmon, Škottová, Roithová, Zahradil, Zieleniec, Zvěřina a Rouček. Ostatní chyběli. „Nebylo to o moc hlasů. Řada věcí tam byla v prvním čtení, kde stačí prostá většina přítomných, ale druhé čtení má jiná pravidla hry, možná to podcenili,“ popisuje Reinišová. Je možné, že návrh nakonec projde v takzvaném smírčím řízení, ale počká si na nový parlament.

Francouzská telenovela Příběh slibu z lásky a lovu na piráty se dá najít v dalším prozatímním neúspěchu - v telekomunikačním balíku. Měl modernizovat evropský trh s elektronickými komunikacemi a více ho otevřít konkurenci. Měl v krajním případě dokonce oddělit mobilní operátory a jejich sítě.

Jenže v této době se prezident Nicolas Sarkozy ve Francii snaží prosadit unikátní zákon. Chce internetové piráty po opakovaném upozornění odstřihnout načas od internetu. Říká se, že to slíbil manželce Carle a jejím přátelům umělcům. Piráti je okrádají o zisk. Sarkozy slib manželce popírá, prý se za ochranu autorských práv bral odjakživa.

Ovšem lační europoslanci se před volbami chytli a chtěli to Sarkozymu zákonem z Bruselu zakázat. Někteří chtěli zaručit přístup k internetu jako ústavou daný. Právníci jim to vymluvili, ale jiný cíl to splnilo: někteří europoslanci se zviditelnili. Prosadili nakonec, že odpojení od internetu musí povolit soud. „Zádrhel nastal, když poslanci odhlasovali už v prvním čtení pozměňující návrh, který není v rozsahu balíčku, ten neřeší obsah internetu,“ vysvětluje Reinišová. Těžce vyjednaná křehká stavba celého balíku se však rozpadla.

Neprošla ani směrnice o omezení pracovní doby, kterou by přivítali všichni, kdo pracují v nepřetržitém provozu, a život jim diktují dlouhé služby a málo placené pohotovosti. Na ní si ovšem vylámalo zuby už deset předsednických zemí.

„Fakt je, že jsme ji nedojednali. Nelze to však považovat za neúspěch, protože se nedalo očekávat, že bychom tady mohli uspět. Od začátku jsme věděli, že prostor pro kompromis je téměř nulový. Stejně jako u telekomunikací přišlo hlasování do rozjitřené předvolební doby. To je úkol, který by asi nedokázal nikdo,“ říká Reinišová.

Síly však sebral. Ministr Petr Nečas a jeho náměstek byli kvůli tomu v Bruselu častěji než jiní. „Nechtěli jsme zanedbat žádnou příležitost,“ dodává vyjednavačka a chystá se na další schůzky.

 |  |  |  |

RSS, logo | Informační kanál RSS