Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu
Vytištěno z internetové prezentace poslance Evropského parlamentu Doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny CSc. - www.zverina.cz
URL: http://mep.zverina.cz/88/cz/print/cvvm-dve-tretiny-lidi-volaji-po-trestu-smrti/

CVVM: dvě třetiny lidí volají po trestu smrti

Právo, 3.5.2005

Navzdory drtivé většině politiků a stanovisku Rady evropy, která zakazuje popravu člověka, se v Česku dvě třetiny veřejnosti (66 %) přiklánějí k obnovení trestu smrti. Vyplývá to z včera zveřejněného březnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Rozhodně je pro 28 procent a spíše 38 procent. Trest smrti spíše nemá být obnoven podle 18 procent a 9 procent lidí je rozhodně proti. Odpovědět nedokázalo 7 procent.

V posledních letech se postoj veřejnosti k absolutnímu trestu prakticky nemění, je však nižší oproti počátku 90. let, kdy s ním souhlasilo přes 80 procent respondentů.

Podle CVVM také jasná většina občanů (85 %) souhlasí se snížením hranice trestní odpovědnosti mládeže pod 15 let. Podle 60 procent z nich se má vztahovat na všechny trestné činy a podle 39 procent jen na závažné.

„Spravedlnost je nedokonalá“

„Jsem bytostně přesvědčena, že trest smrti do naší právní kultury a společenství nepatří. Nikdy bych nehlasovala o jeho vrácení do našeho právního řádu,“ řekla včera na dotaz Práva předsedkyně sněmovního ústavněprávního výboru Vlasta Parkanová (KDUČSL).

Podle ní musí mít politici zodpovědnost a nevyslyšet takovéto volání. Parkanová soudí, že i v jiných zemích, kde není takovýto trest, by občané zaujímali stejný postoj jako v ČR.

„Je to touha po maximalizaci, po absolutizaci bezpečí, také touha po spravedlnosti, aby byla co nejdokonalejší. Ještě hrozivější je riziko justičního omylu,“ míní předsedkyně.

Jedním z mála českých politiků s opačným názorem je europoslanec Jaroslav Zvěřina (ODS). „Jsem dlouholetý propagátor znovuzavedení trestu smrti, ale vím, že to v Evropě nepřichází toho času do úvahy,“ řekl včera Právu s tím, že by se o zavedení nejvyššího trestu mělo uvažovat v případech se zcela jasnými důkazy.

Zvěřina se nedomnívá, že by trest smrti snížil kriminalitu. „Já si myslím, že je to psychologická záležitost. Když někdo má právo usmrtit celou řadu lidí, tak společnost si musí rezervovat právo takového člověka potrestat. Nemůže být bezbranná.“

V ODS je však Zvěřina se svým názorem osamocen. Její stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Právu řekl: „K zavedení trestu smrti jsem lehce skeptický, protože si myslím, že nikdy nelze vyloučit justiční omyl.“ Současně však míní, že zvláště útoky proti lidskému životu mají být trestány velmi tvrdě.

Trest smrti v Československu zrušilo Federální shromáždění v roce 1990. Nahradil jej výjimečný trest odnětí svobody na 15 až 25 let a doživotí. Od roku 1945 bylo v Československu popraveno přes 1200 lidí.

Podle organizace Amnesty International v počtu poprav vede s velkým náskokem Čína (asi 3400 za loňský rok). V první pětici následují Írán (159), Vietnam (64), USA (59) a Saúdská Arábie (33). Trest smrti muselo v rámci integračního procesu zrušit Turecko.

Lukáš Bek, Jitka Götzová


 |  |  |  |
 |
normal
 |
pro nevidomé
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |