Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Studenti ze státu Georgia se učí najihuČech

Jiří Falout, PRÁVO, 21.07.2005

Přes den absolvují kromě výuky setkání s politiky a manažery významných firem

Nejen velký zájem, ale také dobré znalosti o Evropské unii a husitském hnutí prokázala skupina osmi amerických vysokoškolských studentů ze státu Georgia a jejich dvou lektorů při úterní návštěvě Tábora.

Studenti ze státu Georgia se učí na jihu Čech |

Ve druhém největším městě Jihočeského kraje se nejprve setkali na radnici se starostou Františkem Dědičem (ODS), který je seznámil s historií města. Poté poobědvali s táborským europoslancem Jaroslavem Zvěřinou (EPP-ED).

Od něj chtěli studenti zejména slyšet názor na problémy, které v současné době zmítají Evropskou unií. Otázky směřovaly na evropskou ústavu, která je podle Zvěřiny v současné době, po jejím nepřijetí v referendu ve Francii, mrtvým dokumentem. Zajímali se i o to, co si europoslanec myslí o dalším rozšiřování unie o Bulharsko a Rumunsko, které mají podle amerických studentů problémy s vymahatelností práva.

"Dalším problémem Evropské unie je Turecko, které čeká na přijetí. V EU však existuje velká a poměrně i silná skupina, která je proti. Ta se formuje zejména v německém Bavorsku, které je silně katolické a v obyvatelích Turecka vidí nevěřící. Přitom Turecko chce do Evropy, což prokázal i průzkum, podle něhož se asi 70 procent Turků cítí být Evropany," poukázal Zvěřina.

Podle něj by se mělo Turecko v budoucnu stát součástí Evropské unie. "Myšlenka je to správná. Domnívám se však, že přístup by se měl uskutečnit do deseti let. Dříve to asi nepůjde," odpověděl na dotaz, co si myslí o možném přístupu Turecka do EU Zvěřina. Studenti přijeli na jednodenní návštěvu Tábora, kterou zakončili prohlídkou zdejších katakomb a návštěvou sálu Husitského muzea, z Českých Budějovic. Tam na Biologické fakultě Jihočeské univerzity absolvují od začátku července měsíční letní semestr.

Studenti ze státu Georgia se učí na jihu Čech |

Na jihu Čech budou studenti z veřejnoprávních univerzit státu Georgia do konce července. "Asi dvacet studentů je rozděleno do dvou skupin. Jedna se zabývá mikrobiologií, ta druhá Evropskou unií. Každé pondělí a středu mají na Jihočeské univerzitě klasickou výuku, ostatní dny vyplňují návštěvami jihočeských měst, kde se setkávají s politiky a manažery významných firem," řekl Právu děkan Biologické fakulty Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který stál u zrodu myšlenky a studenty na jih Čech pozval.

Američané jsou ze studijního pobytu v České republice nadšeni. "Lidé jsou na nás velmi milí a i otevření. Překvapilo mne však, jak se bojí jiných ras. Nechápu, odkud pramení ten strach z imigrantů, který je při rozhovoru hned patrný," uvedla Sarah Franzenová z amerického Duluthu.

Večer posluchači rádi zavítají do budějovických restaurací a barů. "Nemůžeme se učit pouze z učebnic, o kultuře se hodně dozvíme právě kontaktem s místními u sklenky piva," konstatoval Adam Berend z Duluthu.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |