Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

V říjnu chci otevřít kancelář i v Budějovicích

Právo, 16.09.2004

Vaše kancelář v Tržní ulici v Táboře již se už změnila na europoslaneckou, chystáte se mít zázemí také v Českých Budějovicích nebo v Praze?
V Českých Budějovicích jsem již kancelář pronajal, zařizujeme ji nábytkem a doufám, že ji už v říjnu otevřu. V Praze nám určité zázemí slibuje Poslanecká sněmovna, jejímiž zaměstnanci europoslanci vlastně jsou. Možná časem přijde i s nějakými možnostmi také reprezentace Evropské unie. Táborskou kancelář plánuji rozšířit, aby mohla sloužit trochu i jako informační středisko.

Jak funguje vaše poslanecké zázemí v Bruselu? Máte už byt, či stále přespáváte v hotelu, a na kolik bydlení ve Bruselu či Štrasburku přijde?
V Bruselu je byt praktickou nutností. Při častějších pobytech jdou rezervace hotelů do peněz a zatěžují i administrativně. Ceny za pronájmy bytů se dnes pohybují od 600 eur za opravdu malý byt. Za středně veliký dvoupokojový byt se platí o 200 eur více. Luxusní a prostorné byty v historickém centru Bruselu stojí mnohonásobně víc. Snažím se držet spíše té spodní hranice. Ve Štrasburku jsem ceny nesledoval.

Hradí vám nájem EP?
V žádném případě. Poslanci si ubytování hradí z diet, které činí něco kolem 250 eur za den, v němž se poslanec účastní pléna nebo zasedání výborů.

Určitě jste už přemýšlel o možnostech, jak může poslanec Evropského parlamentu pomáhat kraji. Existují už nějaké projekty, které se pokusíte realizovat?
Nemyslím, že bych v této fázi mohl být regionům bezprostředně užitečný. Nicméně kontakty hledám. Rád bych co nejtěsněji spolupracoval s těmi, které už Česko v Bruselu má, tedy s pracovníky našeho zastoupení a všech městských a krajských reprezentací, kterých zde rychle přibývá. Počítám s tím, že bych mohl obcím a regionům pomoci prostřednictvím programů školicího a výchovného charakteru, které je Evropský parlament schopen financovat.

Vraťme se z Bruselu do Čech. Jak vnímá odborník na sexuologii návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) na snížení věku trestní odpovědnosti u mladých delikventů?
V Česku neumíme zacházet s dětskými a dospívajícími delikventy. To platí obecně a nemá to žádný vztah k věkové hranici. Vždycky tady byly děti, které se někdy a za nějakých okolností dopustily i velmi brutálních deliktů. Osobně se domnívám, že bychom měli změnit způsob tak zvané "ochranné výchovy". To je institut, který má mimo jiné také chránit společnost před těmi dětmi, které jsou z nějakého důvodu nebezpečné. Zatím je zřejmé, že dítě i dospívající vám z dětského výchovného ústavu uteče, kdy si vzpomene. Jaký to má vztah k věku trestní odpovědnosti? Osobně bych rozhodně věkovou hranici nesnižoval. Čím déle pro nás děti zůstanou dětmi, tím lépe.

Ministr Němec doporučuje i snížení věkové hranice pro sexuální styk na 14 let. Souhlasíte s ním?
Pan ministr se zřejmě chce v nové roli za každou cenu zapsat do dějin. Podobné návrhy občas padají i na sexuologických fórech, ale nemyslím, že by to byl dobrý nápad. Jen několik málo procent lidí zahájí sexuální život do patnácti roků. Proč jim to tedy usnadňovat? Myslím, že všichni dobře víme, že příliš časné zahájení partnerského sexu přináší také vysoké riziko nejrůznějších komplikací. Ke snížení věkové hranice není žádný důvod. Našich patnáct let odpovídá okolním zemím. Když někdo řekne, že jsou státy, kde je ta hranice nižší, pak musíme také říci, že jinde je zase vyšší. Co takhle smířit se s tím věkovým limitem, který mají naši občané již dlouhá léta fixovaný? Myslím, že v těchto věcech je experimentování vždy spíše na škodu.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |