Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

EP: Železný není politicky pronásledován

www.euractiv.cz, 15. září 2005

Krátce:
Železný není politicky pronásledován, ilustrační foto, zdroj: www.euractiv.cz | Právní výbor Evropského parlamentu se domnívá, že tři případy trestního stíhání, kvůli kterým české orgány požadují odnětí imunity europoslance Vladimíra Železného, nelze považovat za politické pronásledování.

Tuto informaci o jednání Právního výboru EP poskytl včera ČTK jeho člen Jaroslav Zvěřina (ODS). „Myslím, že většinová pozice výboru je, že nepovažujeme trestní stíhání, které vůči kolegovi Železnému běží, za projev politického pronásledování," uvedl.

Jednání o odnětí imunity předchází případnému vydání Železného české justici, která poslance stíhá mimo jiné pro poškozování věřitele a krácení daní. Výbor se zatím nezabýval konečným doporučením, které vypracovala rakouská poslankyně EP za sociální demokracii a členka výboru Maria Bergerová. Ta kvůli zprávě několikrát jednala i v České republice. Zpráva bude předložena 5. nebo 6. října a poté bude následovat hlasování o odnětí imunity. Konečný verdikt by měl EP vynést na plenárním zasedání koncem října.

Jak uvedla poslankyně Bergerová pro ČTK, Železný už nebude ve výboru vyslechnut, protože se při minulém setkání vyjádřil dostatečně ke všem třem případům. Od českých orgánů obdržela k těmto kauzám také vyčerpávající podklady. Podle europoslance Zvěřiny by se na Železného mohlo vztáhnout ustanovení protokolu o imunitách, podle kterého by byl vydán k trestnímu stíhání v daných případech až do vynesení rozsudku, aniž by mohl být do té doby vzat do vazby. „Toto ustanovení poskytuje určitou ochranu před zvůlí státních orgánů, před případným šikanováním. Jinak se ovšem účastní výslechů, jako svědek či jako obžalovaný. Je to zajímavá konstrukce, kterou bych považoval za užitečnou," uvedl pro ČTK Zvěřina. Maria Bergerová dále upřesnila, že poslance EP nelze vydat, pokud je pronásledován za činnost spojenou přímo s výkonem jeho funkce. V ostatních případech se zkoumá, zda nebyla zkrácena jeho práva z politických důvodů ve srovnání s běžnými občany. Právě na to se soustředila obhajoba Železného i její práce.

Odkazy:

Instituce EU
EP: Committee on Legal Affairs (EN)
EP: poslanec Jaroslav Zvěřina
EP: poslankyně Maria Berger
EP: poslanec Vladimír Železný

Média
iHNed: Ze senátu do Bruselu míří podklady k Železnému
iHNed: O co jde v případu Vladimíra Železného


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |