Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Právní výbor EP doporučil zbavit Železného imunity

PRÁVO, 7. října 2005

Nesmí být ale zatčen nebo vzat do vazby

Právní výbor Evropského parlamentu včera jednomyslně doporučil odejmout imunitu bývalému řediteli televize Nova, europoslanci Vladimíru Železnému.

Výbor na neveřejné schůzi schválil návrh zpravodajky, rakouské sociální demokratky Marie Bergerové, aby byl Železný k dispozici českým orgánům pro vyšetření tří případů údajné trestné činnosti, kvůli nimž česká justice o odnětí imunity požádala.

Železný podle svých slov doporučení výboru očekával. „Není to žádné překvapení,“ řekl novinářům krátce po rozhodnutí s tím, že se dál hodlá věnovat plně práci v EP. „Co jiného mám dělat?“ prohlásil. „Právní výbor nepovažuje případ ani v jedné z kauz za čistě politický, takže se rozhodl imunitu odejmout. Ale vzhledem k tomu, že jsou podezření ohledně politických inherencí do případu a všelijakého zvláštního zacházení, tak jsme tam ponechali klauzuli, že (Železný) nesmí být do vynesení pravomocných rozsudků omezen na svobodě,“ řekl Právu europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina.

Bývalý šéf Novy tak má podle něj jistotu, že „vyšetřování nepovede k nějakým zvláštním problémům ve vztahu k jeho poslaneckému mandátu“.

Nyní musí návrh výboru schválit plénum EP. To se však v drtivé většině případů ztotožňuje se stanoviskem výboru, který se případem detailně zabývá. „Stanovisko výboru bychom měli mít potvrzeno plénem v příštím měsíci a potom bude odesláno do Prahy, kde už je pak v moci českých orgánů činných v trestním řízení,“ upřesnil Zvěřina.

„Pro mě bude závazná až oficiální zpráva EP,“ komentoval včerejší rozhodnutí právního výboru soudce Dušan Paška, který má na stole první obžalobu v jedné z kauz Železného. Stejně tak na oficiální vyjádření počká i pražské městské státní zastupitelství, které Brusel požádalo o vydání europoslance ke stíhání v dalších dvou kauzách.

O případném vydání k výkonu trestu by rozhodoval EP

„V případě, že by byl Železný skutečně pravomocně odsouzen, musela by se ta kauza vrátit do (evropského) parlamentu a tady by se rozhodovalo, jestli bude vydán k výkonu trestu odnětí svobody,“ glosoval další možný vývoj kauzy Zvěřina.

Obžaloba viní Železného a Čechoameričana George Novotného z daňových úniků za 6,8 miliónu korun při dovozu obrazů z ciziny. Oběma mužům hrozí pět až 12 let vězení.

V další kauze čelí europoslanec a jeho někdejší právníci obvinění z poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises, která je staronovým majitelem Novy. Městské zastupitelství má na stole policejní návrh obžaloby. Uzavřeno dosud nebylo vyšetřování třetího případu, který se týká krácení daní v souvislosti s převodem obchodního podílu ve společnosti CET 21, která drží licenci na televizní vysílání. Železný je tentokrát stíhán se svými obchodními partnery.

Čeští europoslanci doporučení uvítali

Čeští europoslanci včera doporučení výboru vesměs podpořili. „Vítám tento postoj. Imunity nelze využívat k tomu, aby se člověk vyhýbal možnosti se obhájit před soudy v demokratické zemi,“ prohlásila Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Nezařazená Jana Bobošíková, zvolená na stejné kandidátce jako Železný, se vyslovila podobně: „Tyto činy se měly stát před vznikem jeho mandátu. Jsem přesvědčena, že se v žádném případě nelze před trestním stíháním ukrývat do zastupitelských sborů,“ uvedla. Podle Oldřicha Vlasáka (ODS) je dobré, že bude Železný vyšetřován, aniž by byla omezena jeho práce v EP.

Bývalý ředitel Novy a posléze senátor byl zvolen do EP loni v červnu. Zapojil se do euroskeptického klubu Nezávislí/Demokraté, aktivní je zejména ve výboru pro regionální politiku.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |