Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Topolánek přijel za studenty

Luboš Dvořák, Mladá fronta DNES, 21. února 2006

Táborské gymnazistky překvapila malá tolerance předsedy Občanské demokratické strany k homosexuálům

Tábor - Malá školní jídelna soukromého gymnázia v Táboře v Zavadilské ulici se včera dopoledne zcela zaplnila. Studenti vyšších ročníků tu čekali na předsedu Občanské demokratické strany Mirka Topolánka. Stínový premiér tvrdil, že nepřijel agitovat před blížícími se parlamentními volbami, ale pronést několik slov o postavení republiky v Evropské unii.

Předseda ODS Mirek Topolánek přijel za studenty táborského gymnázia |

Hodně času věnoval odpovědi na zákon o registrovaném partnerství homosexuálů, který nedávno prezident odmítl podepsat. „Máme tady na to sexuologa,“ ukázal Topolánek na vedle sedícího europoslance Jaroslava Zvěřinu, který ho provázel. Když v té chvíli Topolánek řekl, že má kolegu Zvěřinu rád, zazněla salva smíchu.

Zákon o registrovaném partnerství by nepodpořil.

K zákonu pak uvedl, že by ho nepodpořil, kdyby byl v parlamentu. „Vše, co homosexuální páry požadují - možnost dědit, dostávat informace o zdraví toho druhého - lze řešit občanským zákoníkem. A že by se homosexuální pár tvářil jako rodina? Tak daleko debatu nepouštím. Vladko z Vyvolených může adoptovat dítě, ale nikdy nebude pokračovatel rodu,“ řekl. Postoje Topolánka k partnerství lidí stejného pohlaví studenty překvapily. „Mrzí mě, že by pan Topolánek registrované partnerství nepodpořil,“ řekla sedmnáctiletá studentka Lucie Nováková. Její spolužačka Kateřina Březinová uznala, že Topolánek sdělil spoustu informací, které neznala. „I mě ale překvapila jeho kritika zákona o registrovaném partnerství,“ řekla. Topolánek se jako liberálněkonzervativní politik vyznal, že stát by měl podporovat hlavně úplnou rodinu s dětmi.

Topolánek několikrát prokázal smysl pro humor, takže jídelna, která se proměnila v posluchárnu, propukala v smích. Poprvé to bylo, když Topolánek přemýšlel, kolik muslimů žije v Evropské unii, která také zažívá střet civilizačních kultur.

„Žije tu dvacet? Třicet milionů muslimů? No prostě strašně moc muslimů,“ zavdal příčinu smíchu lídr demokratů, který jinak označil zveřejnění karikatur proroka Mohameda za nešťastné.

Předseda ODS Mirek Topolánek přijel za studenty táborského gymnázia |

Přednášku, jež se změnila v besedu, provázela uvolněná atmosféra. Studenti se nebáli ptát, což Topolánek ocenil. Vyzval je, aby se ptali na cokoliv. „Třeba kolik centimetrů mám přes hrudník,“ žertoval šéf ODS.

Studenty zajímalo, jak má vypadat maturita.

Studenty například zajímalo, jak by měla vypadat státní maturita, co Topolánek říká na bodový systém hodnocení řidičských prohřešků, proč prosazuje rovnou patnáctiprocentní daň a co udělá třeba pro to, aby republika nepřicházela o takové peníze, o které ji připravil třeba Viktor Kožený.

„Kdyby to byly jediné peníze, které odtekly pryč, bylo by to dobré,“ řekl Topolánek, který připomněl krach banky IPB. Podle jeho názoru se dala záchrana banky udělat tak, aby stát ušetřil 150 miliard korun.

Topolánek včera v Táboře skutečně příliš neagitoval. Jen párkrát si neodpustil výpady proti spojenectví socialistů a komunistů. Vyslovil také přání, aby čeští sociální demokraté dosáhli úrovně britského labouristického premiéra Tonyho Blaira, který je vlastně také socialista.

Druhá část jeho pobytu byla zcela v předvolebních intencích. Spanilou jízdu Jihočeským krajem zakončili představitelé ODS v Českých Budějovicích, kde besedovali se svými voliči pod hlavičkou odborné konference.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |