Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Hoteliér uřízl střechu

Mladá fronta DNES, Václav Koblenc, 21. června 2006

Konstrukce zasahovala z rakouského Guglwaldu třiceti centimetry do Čech

Přední Výtoň, Guglwald - Malý kus střechy hotelu včera ve dvě hodiny odpoledne uřízli pomocníci hoteliéra Dietmara Hehenbergera v hornorakouském Guglwaldu. Ukončili tak kuriózní mezinárodní spor, protože hotel stojí přibližně 200 metrů od hraničního přechodu mezi Guglwaldem a Přední Výtoní na Českokrumlovsku a právě převisem 30 centimetrů širokým a 12 metrů dlouhým přečníval na českou stranu. Podnikatel tak porušil mezinárodní smlouvu o státních hranicích.

Na chybu v mapách přišli čeští geodeti

Svou vinu však odmítá, protože v roce 1995, kdy začal stavět, nebyl hraniční sloupek zanesen v územním plánu. Na chybu v mapách přišli později až čeští geodeti, to už ovšem stála část hotelu, kterou Hehenberger přistavěl v roce 2004.

„Úřady obou zemí se pak shodly, že když to uříznu, bude to OK. Je šílené, že se v Evropské unii hádáme o 30 centimetrů,“ řekl hoteliér, který se ve sporu obrátil na soud, ten však jeho odvolání zamítl.

Rachot motorových pil a kroužící vrtulník jedné z rakouských televizí budil včera pozdvižení mezi hotelovými hosty. Čtyřiapadesátileté Irine Buchner z hornorakouského Altheimu připadá celý případ jako maškaráda. „Prostě se střecha měla nechat stát. Nikoho neruší, žádného Čecha ani Rakušana. Jen se ptám: Na Temelíně je tolik poruch a nic se s tím nedělá, a tady jsou takové problémy pro pár centimetrů, kvůli kterým nikdo netrpí,“ porovnávala Buchner. Slovem katastrofální zhodnotil výsledek sporu také Klaus Schüftner, který spolu s kolegou včera střechu odřezával. „S něčím takovým jsem se za 20 let své praxe ještě nesetkal. Zvládli jsme to nicméně bez problémů, jen bylo extrémní horko,“ popsal Schüftner.

Úředníci nehledali žádné jiné řešení

Petr Vorlíček z ministerstva vnitra označil za hlavní problém to, že střecha přesahovala státní hranici, a proto úředníci ani nehledali jinou alternativu než odstranění převisu.

„Byl by to precedens, kdyby se situace na státní hranici řešila jinak než takto,“ uvedl Vorlíček.

V to, že problém nepoškodí českorakouskou spolupráci, doufá europoslanec za jižní Čechy Jaroslav Zvěřina. Řešení, kdy hoteliér po prohrané soudní při musel kousek střechy zbourat, mu připadá málo pružné.

„Měl by vítězit zdravý rozum, tady zvítězil princip. A to je někdy hrozné. Musíme to brát trochu s humorem,“ poznamenal Jaroslav Zvěřina. Místostarosta Přední Výtoně Stanislav Trojan vidí chybu v tom, že se na problém nepřišlo dříve. „Ke stavbě se vyjadřovaly i české státní orgány a dávaly povolení,“ připomněl Trojan, podle něhož však kuriózní spor česko-rakouskou spolupráci Přední Výtoně s hornorakouskými obcemi neohrozí. „Například naši hasiči vycházejí s rakouskými velmi dobře a tak to snad zůstane,“ dodal Trojan.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |