Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Do plavek odhalená těla svádějí k sexu, dbejte ale na zdraví

Českobudějovické listy, 27.7.2006

Teplé počasí a s ním související oblečení zakrývající jen ty nejintimnější partie patří k létu stejně neodmyslitelně, jako zvýšená sexuální aktivita. Ta sebou ale samozřejmě nese řadu rizik, zejména v podobě pohlavních nemocí.

Pacienti podceňují rizika

České Budějovice - Za největší problém u onemocnění pohlavními nemocemi označují odborníci nehlášenost případů a také podceňování nebezpečí ze strany pacientů.

"Hlášených onemocnění je hrozně málo. Celoročně je takzvaná podhlášenost případů," potvrdila MUDr. Jitka Luňáčková z oddělení epidemiologie Krajské hygienicko-epidemiologické stanice.

Všeobecně v létě stoupá počet nakažených, kvůli cestování a prázdninovým akcím. V ordinacích registrují v tomto období přibližně o 20 - 30 % více vyšetření. Ne všichni pacienti ale vůbec k lékaři přijdou. U případů onemocnění syfilis počet nahlášených pacientů odpovídá. Ale kapavka je dnes v povědomí některých pacientů brána jako nemoc, kterou odbydou vlastním léčením bez návštěvy lékaře.

"Každý výtok z močové trubice by měl být řádně vyšetřen a zaléčen. Jinak hrozí závažné komplikace, potom už končí pacienti i na lůžku," upozorňila odborná lékařka kožních a pohlavních chorob MUDr. Magdalena Rendlová z českobudějovického zdravotnického zařízení Medipont.

Někteří nemocní se spolehnou na to, že sobě a partnerovi podají lék a příznaky nákazy kapavkou - třeba jen zdánlivě - odezní. Podle MUDr. Rendlové dnes ale již existují necitlivé kmeny, které odolají neodbornému léčení a infekce pak může postupovat dále směrem vzhůru močovými cestami. Správně by měl pacient absolvovat například u kapavky tři kontroly.

"Někteří lidé se obávají přijít, ale při vyšetření platí absolutní diskrétnost a často odhalíme i další infekci. Onemocnění by se neměla podceňovat," zdůraznila lékařka z Medipontu.

Kromě kapavky nebo syfilis hrozí ale prostřednictvím pohlavního styku i nákaza HIV a další choroby.

V létě hrozí hlavně infekce a záněty

Strakonicko - Ordinace gynekologů jsou v letním období plnější než jindy. Podle slov MUDr. Jaromíra Topinky jde především o infekce močových cest a kvasinkové záněty pochvy, obojí vyvolané kombinací teplého počasí a častého koupání. "Pohlavní choroby typu AIDS nebo kapavky se naštěstí nevyskytují, podle našich zkušeností lidem na dovolené morálka moc nepovoluje," uvedl. "Pokud do ordinace přijde nemocná žena, musíme samozřejmě udělat testy i u jejího sexuálního partnera. To občas dělá problémy, protože muži na vyšetření odmítají chodit, vždy je ale třeba léčit oba partnery," dodal.

Stejné zkušenosti má i MUDr. Radek Neumann z Vodňan: "V létě je zvýšený výskyt mykóz, infekcí a zánětů, u pohlavních chorob jsme nezaznamenali podstatný nárůst."

Pokud se chcete v létě vyhnout infekcím a kvasinkovým zánětům - pozor, hrozí oběma pohlavím - měli byste se vyvarovat koupání ve znečištěné vodě, obzvláště jsou-li tam sinice, nevhodné je také zůstávat dlouho v mokrých plavkách či v nich dokonce jezdit na kole. Doporučuje se prodyšné, nejlépe bavlněné prádlo, na umělé materiály v zájmu svého zdraví zapomeňte. Dostatečnou hygienu snad netřeba připomínat. Pohlavním chorobám se vyhnete jediným způsobem - nebuďte promiskuitní a používejte vhodné ochranné prostředky. Jedno plážové sexuální dobrodružství by vás jinak mohlo stát hodně.

Divoká doba

Prachatice - "Já bych řekl, že je to srovnatelné. Počet pohlavních nemocí se přes léto ani nezvyšuje, ani nesnižuje. Problém je hlavně v tom, že se tyto choroby neprojevují hned. Lidé to tak mnohdy zjistí pozdě a jdou k doktorovi v období, kdy už se s tím nedá nic udělat. Ale tento druh nemocí se vlastně moc brzo odhalit nedá. Teprve až začne něco měnit na organismu. Doporučil bych však lidem používat ochranu a pokud ji používat nechtějí, tak mít stálého partnera, se kterým by si došli na testy, aby oba věděli, do čeho jdou. Možná to lidem přijde jako zbytečnost, ale život má každý jenom jeden," řekl doktor Vimperské nemocnice, který si nepřál být jmenován.

Nejčastější pohlavní nemocí je podle statistik AIDS. Ta je doopravdy nejrozšířenější. Problémem je, že všechny pokusy o její vyléčení skončily pouze u zpomalovacího efektu jejího průběhu. Vyléčit se sama o sobě nedá. Napadá totiž strukturu buněk. Lékaři by se tak museli dostat při léčbě do každé buňky v těle. A to zatím není providitelné.

Lidé se bojí hlavně AIDS, nemocí je ale více

Jindřichohradecko - Dříve se jim říkalo "nemoci pohlavní", dnes do této kategorie zařazují odborníci všechny choroby, jejichž šíření je umožněno převážně nebo výhradně pohlavním stykem.

Tyto nemoci podléhají povinnému hlášení, evidenci, sledování osob podezřelých z nákazy nebo pacientů po léčbě a epidemiologické pátrání po zdroji či kontaktu infekce. Ohroženi jsou jak muži, tak ženy.

Českým ženám z celkem asi pětadvaceti známých pohlavně přenosných nemocí hrozí především nákaza lidským papilomavirem (takzvané HPV), chlamydie, herpes a žloutenka typu B. Infekce lidským papilomavirem je přitom nejběžnější ze všech sexuálně přenosných nemocí.

Dobrá zpráva je, že nákaza tímto virem patří mezi ty nejneškodnější. Navíc vakcína proti HPV už je na světě a je ve stadiu schvalování. Také proti žloutence typu B existuje účinné očkování. Vzhledem k tomu, že pohlavní styk je v poslední době nejčastějším způsobem přenosu tohoto typu žloutenky, očkují se dnes povinně všechny děti, kterým je dvanáct let.

Pochopitelně největší zájem v posledních letech vzbuzuje sexuálně přenosná nemoc spočívající v selhání obranyschopnosti lidského organismu. Je to syndrom získaného selhání imunity čili AIDS. O nemocných bylo poprvé referováno v červnu 1981, záhy pak byl objeven původce virus zvaný HIV.

Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v téměř bezpříznakovém počátečním stadiu a velmi dlouhé inkubační době. Bezpříznakoví jedinci tak představují největší nebezpečí šíření infekce.

Ženy jsou při sexu choulostivější

Tábor - "Není sporu, že léto je nebezpečnější ve výskytu pohlavních chorob než zimní obobí. Hlavně proto, že je vázáno na sexuální aktivitu lidí. V tomto období je jí obecně více z mnoha důvodů od počasí přes sporé oblékání až po způsob trávení života lidí," říká sexuolog Jaroslav Zvěřina.

V ČR z klasických pohlavních nemocí vede kapavka a na druhém místě je syfilida. "Máme ale ještě celou řadu nových pohlavních nemocí jako jsou chlamydie a virové nemoci typu papilomaviru. U nich se v některých souvislostech dokonce hovoří přímo o pandemiích v moderních civilizacích. A potom to je HIV virus a AIDS - u nich ve srovnání se sousedními zeměmi máme nemocných poměrně málo," tvrdil Zvěřina. Podle něho to je díky celkem rozumnému sexuálnímu chování obyvatel. "Doufám, že i v létě to lidé budou dodržovat," věří.

Z pohledu nakažení pohlavními chorobami jsou nejrizikovějším obdobím konec června, samozřejmě prázdniny a toto období prakticky trvá až do října. A co se týče složení obyvatel, nejvíce rizikovými jsou mladí dospělí zhruba do 40 let. "Dříve už byli lidé mezi třicítkou a čtyřicítkou relativně chráněni před pohlavní promiskuitou manželstvími, což dnes jaksi padá," konstatoval Zvěřina.

Prvním krokem směřujícím k léčení pohlavní choroby je nemoc zjistit. "To znamená nezanedbávat příznaky. Pokud člověk vnímá bolest či má výtok, je nutné jít včas k lékaři a nechat si provést testy. Nyní si moderní věda dovede s těmito nemocemi poměrně účinně poradit. Pokud se ale nezačne včas, bývá to zárodkem dlouhodobých následků," varoval Zvěřina.

Nejvíce jsou pohlavními nemocemi ohrožené ženy, protože způsob přenosu z muže na ženu je mnohem snadnější.

Pohlavních nemocí není v létě více

Českokrumlovsko - Stejný počet případů pohlavních onemocnění jako v jiných měsících teď registrují v kaplické dermatologické ordinaci.

"Léto v tomto směru nijak nevybočuje z průměru," ujistil kožní lékař Ladislav Kindl. "Nejméně častým onemocněním je kapavka, více pacientů se nakazí obecnějšími pohlavními onemocněními, například kvasinkového typu," vysvětlil.

Lehčí formy pohlavních chorob, s nimiž se v ordinaci na kaplické poliklinice setkávají nejčastěji, si zpravidla nevyžádají delší než týdenní dobu léčení. "Léčba závažnějších chorob si většinou vyžádá hospitalizaci v nemocnici na delší dobu," připomněl lékař. Mezi nemocnými s pohlavními chorobami převažují mladší ročníky, i tak se ale čas od času objeví i starší pacienti kolem padesáti let.

Prevence je podle Ladislava Kindla jasná. "Základem je sexuální věrnost, ochrana kondomem při pohlavním styku nebo hygiena genitálií. Ke vzniku pohlavních chorob může přispět i nevhodné oblečení nebo například koupání v nekvalitní vodě," varoval lékař.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |