Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Razantní nástup žen do komunální politiky

Vladimír Vácha, Právo, 4. října 2006

V Českém Krumlově, Milevsku a Táboře mají šanci získat starostenské křeslo

Ženy vstupují letos na jihu Čech v předvolební kampani do komunální politiky razantněji, než tomu bylo před čtyřmi lety.

Minimálně tři z nich mají reálnou šanci po volbách usednout do starostenských křesel v Českém Krumlově, Milevsku a Táboře. „Přestože jsme byli v minulých komunálních volbách úspěšní a na vítěznou ODS jsme ztratili pouhý jediný mandát, rozhodli jsme se letos ještě více vsadit na lidi úspěšné v podnikání, neboť jejich zkušenosti mohou být ku prospěchu a dalšímu rozvoji Českého Krumlova. Myslím, že takovou osobností je náš lídr Jitka Zikmundová - úspěšná manažerka v cestovním ruchu, která dobře ví, co rozvoj jednoho z neatraktivnějších míst pro zahraniční i domácí turisty v ČR potřebuje a současně má jasnou vizi, jak prostředky, které turismus přináší, využívat ve prospěch občanů Krumlova.“ řekl Právu Antonín Princ, který město vedl v letech 1998-2002 za SNK.

Krumlovské SNK-ED se může navíc opírat o solidní práci pětice zastupitelů v minulých čtyřech letech a pokud rozložení sil ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu zůstane obdobné jako před čtyřmi lety a nezávislí v čele se Zikmundovou posílí, není sen o starostovském křesle nereálný.

Reálnou šanci na zvolení má i současná starostka Milevska Ivana Stráská, kterou opětovně postavili do čela kandidátky sociální demokraté. V minulých komunálních volbách dovedla ČSSD v Milevsku k přesvědčivému vítězství, když sociální demokracie získala sedm mandátů z jedenadvaceti a výrazně porazila jak ODS, tak KSČM. Členka krajského vedení ČSSD Blanka Procházková, je přesvědčena, že nynější starostka uspěje i letos. „Ví, co Milevsko potřebuje, umí získat podporu pro projety prospěšné městu napříč politickým spektrem a dokáže věcně o problémech debatovat i s opozicí. Město dokázalo získat na svůj rozvoj nezanedbatelné finanční prostředky z programů Evropské unie díky kvalitně připraveným projektům,“ tvrdí Procházková.

Na ženský fenomén sází letos i občanští demokraté. Ve druhém největším městě kraje, Táboře, vede jejich kandidátku Hana Randová. Z předvolebních průzkumů vyplývá, že to může být právě ona, kdo vystřídá na starostenském postu stranického kolegu Františka Dědiče, který se v červnu stal poslancem Sněmovny a po dvou úspěšných volebních obdobích se už o místo starosty neuchází. Táborský europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina v této souvislosti podotkl, že nominace Randové byla dobrým krokem, jak pozici občanských demokratů ve městě dál posílit. „Ženy rozhodně do politiky patří, navíc pokud jde o ženy sympatické a vzdělané. Musím připomenout, že paní Randová zná dokonale - díky své práci jako vedoucí odboru životního prostředí -problematiku správy města. Věřím, že by také dokázala změnit k lepšímu i současný táborský válečnický způsob komunikace mezi stranami v zastupitelstvu,“ zdůraznil Zvěřina.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |