Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

O jedné zmizelé stopařce vyšla letos knížka, další dívka se osmnáct let marně pohřešuje

Českobudějovický deník, 25. října 2006


Jižní Čechy - Před čtyřmi lety v květnu zahynula mezi Strakonicemi a Pískem středoškolská studentka Jana Štěpánková. Stal se jí osudný stop, při kterém zastavila svého budoucího vraha.

Smrt krásné stopařky

O případu dívky napsal knihu Smrt krásné stopařky spisovatel a publicista Hynek Klimek.

"Kniha je psána z pohledu rodičů dívky, kteří několik týdnů žili ve strachu a nejistotě, kam dcera zmizela," říká Klimek, který dodává, že podobnou knihu už určitě nikdy nenapíše. " Ke knize jsme se odhodlali s jejími rodiči jen proto, aby po dívce zůstala památka a abychom jejím tragickým osudem varovali dívky, které cestují autostopem."

Jana Štěpánková byla talentovaná a hezká dívka, která se účastnila soutěže Miss Písek. Občas cestovala stopem, aniž by ji napadlo, co se může stát. Klimek přiznává, že knihu připravovali více než rok. " Neměli jsme totiž sílu dělat ji na jeden zátah a potřebovali jsme při práci přestávky. Kniha není psána z pohledu pachatele, neboť odsouzený muž se nikdy nepřiznal."

Lovná zvěř u krajnic

Předmluvu ke knize Smrt krásné stopařky napsal známý sexuolog a psychiatr, současný poslanec Evropského parlamentu Jaroslav Zvěřina.

"Někteří mladí lidé jsou ve vztahu k autostopu neopatrní," tvrdí psychiatr, který za svou praxi soudního znalce vyšetřoval velké množství pachatelů i obětí sexuálních deliktů spojených s autostopem. Zvěřina tvrdí, že mladá osamělá žena je pro některé zločince lovnou zvěří.

Pravděpodobný pachatel činu byl dopaden a odsouzen, jenže se nepřiznal a stále tvrdí, že ho nespáchal. Ví, že proti němu chybí rozhodující důkaz. Podle Zvěřiny se policie chovala při pátrání po dívce pasivně. Zoufalí rodiče proto pátrali na vlastní pěst a při hledání využili i služeb senzibilů. Hledali také v erotických klubech u hranic.

Vražda jako tsunami

"Rodiče Jany mají pocit, že vrah jejich dcery byl nedostatečně potrestán," tvrdí Zvěřina. "Pachatele nenávidí, neboť zničil jejich život a zmařil naděje, které vkládali do své dcery."

Jak pomoci rodičům zemřelé dívky a dalším pozůstalým obětí sexuálních zločinů? Doktor Zvěřina radí, aby se rodiče naučili ztrátu dcery vnímat jako přírodní pohromu.

"Existence vrahů z vilnosti patří k našemu životu stejně jako zemětřesení nebo vlny tsunami. Pokud se s tragickými souvislostmi neopatrné dívky seznámí veřejnost, možná se zabrání tomu, aby se něco podobného přihodilo jiným," shoduje se s autorem knihy Smrt krásné stopařky Hynkem Klimkem doktor Jaroslav Zvěřina.

Ztracená zpěvačka

Skoro dvacet let se hledá Pavlína Braunová ze Strakonic, zpěvačka folkových skupin Minnesengři a Sem Tam.

V srpnu 1988 se třiadvacetiletá žena vypravila ze Strakonic na setkání kapely, kam nedorazila. A nepřijela ani na chystaný koncert kapely na Lipně. Rodiče se obrátili na Veřejnou bezpečnost, neboť se o ni strachovali. Věděli, že často cestuje autostopem. Co se s mladou zpěvačkou stalo, policie stále neví.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |