Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Vědce potřebujeme, nejsou to žádní devianti

Středočeské Deníky Bohemia, 16. listopadu 2006, Kateřina Perknerová

Vítězové soutěže Česká hlava dnes převezmou ceny - interview dne

Na Úřadu vlády dnes převezmou ocenění laureáti 5. ročníku soutěže Česká hlava pro nejlepší vědce, techniky, studenty středních a vysokých škol. Předseda organizačního výboru Václav Marek je přesvědčen, že soutěž, dotovaná dvěma miliony korun, má celospolečenský význam.

V čem spočívá?

Hlavní cíl soutěže je popularizace vědy. My chceme překonat přetrvávající pohled na vědce, který vtipně popsal europoslanec, sexuolog Jaroslav Zvěřina. Podle jeho slov se kupříkladu na badatele z jeho oboru lidé dívají jako na pozitivní devianty.

Daří se vám to?

Snažíme se vytvářet nové vzory především pro mladé lidi. Před pěti lety na naši soutěž veřejnost hleděla s rozpaky. Dnes se na vyhlašování laureátů dívá v televizi přes milion lidí a spoty o oceněných vědcích sleduje víc diváků než přenosy hokeje. Podstatnější ale je, že začínající vědci berou vědu už jinak, funkčněji.

Znamená to, že cenu přebírají lidé s objevy použitelnými v praxi?

Dnes ji třeba převezme kybernetik, který má patent v jedné z největších světových automobilek v Japonsku. Zajímavé je, že 50 procent laureátů přebere ocenění, které je doprovázené patentem. Chci připomenout i loňského laureáta, profesora Paška, jenž je tvůrcem technologie výroby anilínu. Jde o látku nutnou například při výrobě pneumatik. Podle české technologie se díky němu vyrábí 10 procent světové produkce anilínu.

Zůstávají ocenění vědci v Česku?

Z laureátů posledních čtyř ročníků u nás zůstal jediný. Všichni ostatní si zvyšují kvalifikaci v zahraničí. Když s nimi komunikujeme, tak motivem jejich odchodu překvapivě nejsou peníze, ale možnost uplatnění ve vědeckém smyslu. V cizině za každým vědcem stojí lidé z praxe a denně se ptají, jestli z něj už něco vypadlo. Což v Česku naprosto chybí.

Cítíte dostatečnou podporu od vlády?

Vláda se k projektu Česká hlava připojila až předloni. Jeden místopředseda vlády kdysi na našem klubu prohlásil, že když se nesplní vládní prohlášení v oblasti vědy, nic se nestane, volby se neprohrají. Když se ale sáhne na výšku jízdného ve vlacích, vláda do druhého dne padne. Neviděl bych to ale jako chybu vlády, ta dělá jen to, co jí národ dovolí nebo k čemu jí motivuje.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |