Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Táborská opozice je proti prodeji kasáren

Vladimír Vácha, Právo, 14. února 2007

Koalice ODS a Tábor 2020 je naopak přesvědčena o správnosti svého rozhodnutí

V Táboře se naplno rozhořel spor o možném prodeji areálu kasáren, které město získalo bezúplatným převodem koncem listopadu loňského roku.

Opoziční KSČM a ČSSD nesouhlasí se záměrem prodat kasárenský komplex o výměře kolem 7,5 hektaru manželům Jaroslavu a Lence Třešňákovým za 7,5 miliónu korun.

Komunisté dokonce zorganizovali proti zmíněné transakci petici. Tu zatím od pátku podpořilo podpisy několik stovek lidí. „Jde o účelovou lichou argumentaci. I když je kupní cena jen 7,5 miliónu, vynucené investice představují jen za bourací práce sumu 46 miliónů korun a s dalšími dvaceti musí investor počítat na obnovu a rozšíření infrastruktury.

Ke zmíněné částce je třeba přičíst další milión na pietní úpravu popraviště, které se v areálu nachází,“ reaguje na kritiku opozice starostka Hana Randová (ODS). Zdůraznila, že plochy mezi nově postavenými obytnými domy s infrastrukturou, parkovou úpravu, i veřejné osvětlení investor městu po kolaudaci staveb bezplatně převede.

„Myslím, že je třeba také připomenout, že současné výběrové řízení nebylo ve věci areálu první. Už v před třemi lety město vypsalo nezávazný průzkum zájmu o areál, který bohužel potvrdil možné problémy s nalezením solidního a silného investora. Zájemců bylo sice několik, ale nikdo z nich neměl zájem kasárenský komplex řešit uceleně,“ podotkla starostka.

Opozice se obrátila na ministerstvo

Předseda kontrolního výboru táborského zastupitelstva Ladislav Šedivý (KSČM) je však přesvědčen, že vedení města nejlepší způsob při výběru budoucího investora nezvolilo, a proto se dokonce obrátil na ministerstvo vnitra s podnětem na pozastavení usnesení zastupitelstva z 22. ledna letošního roku, neboť se domnívá, že byl porušen zákon o obcích.

Chce, aby se celou záležitostí zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neboť byl prý porušen i zákon o hospodářské soutěži.

„Věřím, že naši snahu podpoří lidé svými podpisy na zmíněnou petici, v níž navrhujeme zastupitelstvu města zrušit lednové usnesení a prodej uskutečnit na základě nového průhledného výběrového řízení. Chystaný prodej je podle mého názoru učebnicový příklad, jak se nechovat k městskému majetku,“ řekl Právu Šedivý.

S chystaným prodejem manželům Třešňákovým nesouhlasí ani ČSSD. Poslanec Jan Bavor (ČSSD) v této souvislosti uvedl, že sociálnědemokratičtí zastupitelé prodej odmítli a je na každém občanovi Tábora, zda petici proti prodeji podpoří či ne.

„Pan Šedivý a organizátoři petice chtějí dvě věci - zrušit dosavadní rozhodnutí zastupitelstva a rekonstrukci získaných objektů odložit na neurčito. Změna zadání podle jejich představ by ale znamenala nejspíše rozdrobení rekonstrukce na více či méně lukrativní projekty. Město by pak neslo riziko jak s delší péčí o zanedbaný majetek, tak s koordinací dílčích subdodávek a muselo by pečovat o prázdné objekty s nejasnými vyhlídkami,“ zdůraznila radní Simona Žirovnická (ODS) a dodala, že projekt, který je ve hře, slibuje komplexní, relativně rychlé řešení a je i rovněž dobře smluvně ošetřen.

„Myslím, že je vyloučeno, že by se město jednou stalo vlastníkem vybydlených a třeba i nebezpečných objektů,“ konstatovala Žirovnická.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |