Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 26.3. - 30.3.2007

Týden byl věnován schůzím politických frakcí a jejich pracovních skupin. Ve středu a ve čtvrtek pak v Bruselu proběhlo „malé plénum“.

Moje pracovní skupina EPP-ED měla snad jen jediných zajímavější bod programu, který měl být na plénu hlasován. Tím byla zpráva kolegy I. Beleta o profesionální kopané. Nelze asi mnoho namítat proti tomu, že se poslancům nelíbí některé nešvary, které se v profesionálním sportu vyskytují. Například netransparentní toky financí, nebo procedury, které se zdají být v kolizi s právy nezletilců, které „lanaří“ bohaté profesionální kluby. Ta problematika však svou povahou velice přesahuje kompetence Evropského parlamentu. Nejde konec konců o problém „evropský“, ale o problém povýtce globální, celosvětový. Nebyl by to Evropský parlament, aby nevygeneroval návrhy na zřízení nové instituce. Ta zpráva navrhuje zřídit hned dvě. Jednu pro kontrolu finančních toků, druhou pak pro dohled nad dopingem. Velké kluby si také stěžovaly na pasáže zprávy, které jejich výlučné smlouvy o přenosových právech označovaly za hrozbu pro volnou soutěž a přečin proti solidaritě s těmi menšími. Ve sportu tak zatíženém emocemi fanoušků i hráčů a činovníků, nemá však myslím smysl, spoléhat se jen na zcela racionální mechanismy. Věci, které se nám nelíbí, by měly být diskutovány s evropskými i celosvětovými organizacemi, které kopanou řídí. Na čistě politická rozhodnutí zde myslím není dost prostoru. V příloze můj příspěvek k diskusi na toto téma. Poslanci ODS hlasovali ve finále proti této zprávě.

Brusel navštívila paní spolková kancléřka Angela Merkelová. Na schůzi politické frakce EPP-ED, a také později na plénu shrnula výsledky posledního summitu EU v Berlíně. Připomenula také oslavy padesátého výročí podpisu „Římských smluv“. Německé předsednictví oslavilo to výročí v Berlíně důstojně a pompézně. Oslavy v ostatních metropolích Evropské unie vyzněly však myslím poněkud rozpačitě. V oblasti budoucího vývoje EU se německé předsednictví dobralo k zajímavé tezi o potřebě „obnovení společného východiska EU“, a to do příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2009. Plenárního zasedání se kromě paní kancléřky zúčastnil také předseda Evropské komise J. M. Barroso.

Na plénu proběhla také rozprava o Společné zahraniční a bezpečnostní politice, která následovala po zprávě, které na toto téma přednesl J. Solana. České poslance asi nejvíce zajímala ta část diskuse, která se věnovala chystanému protiraketovému systému USA, který má být instalován v Česku a Polsku. Několik europoslanců sborově opakovalo výhrady k takovému systému. Jedna část kritiků považuje ten systém za zbytečný, protože Evropu nikdo neohrožuje. Další poslanci soudí, že kdyby nás nějací fanatici chtěli napadnou, nebudou se zdržovat raketami a pošlou suicidální atentátníky. Společným znakem kritiků byl více či méně vyhraněný antiamerikanismus. Polští a čeští poslanci většinou postoje svých vlád hájili. Ne ovšak ti z levicového politického spektra. Za poslance ODS přednesl vládní stanovisko kolega J. Zahradil. Krátce po něm však L. Rouček za ČSSD podal výklad zcela opačný. Co v rozhovorech o protiraketové obraně vůbec nebylo slyšet, je otázka ekonomická. Vždyť hlavním důvodem, proč ten systém není přijat jako projekt NATO, je neochota evropských států, zvyšovat své zbrojní rozpočty. Evropská unie se ráda nechává uchlácholit hlasateli mírových řešení konfliktů a spoléhání se na nefunkční mezinárodní organizace typu OSN.

Plenární zasedání hlasovalo kromě uvedené zprávy o poměrech v profesionální kopané také další bod, který se fotbalu týká. Poslanci schválili stanovisko ki rozhodnutí Rady o opatřeních, která mají zlepšit kontrolu nad fotbalovými výtržníky. Napříště bude možné, aby si státy vyměňovaly osobní data jedinců, kteří na fotbalových zápasech a kolem nich páchají násilnosti a výtržnosti.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |