Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Stát se otcem je nejlépe do 35 let. Pro jistotu

Mladá fronta DNES, 11. dubna 2007

Snižuje se s věkem mužská plodnost? Pokud ano, odkdy a o kolik? Tyto jednoduché medicínské otázky vyvolaly na prahu třetího tisíciletí podobné emoce, jaké vyvolávaly ve středověku spekulace, zda je Země kulatá, či ne. Mýtus neomezené mužské plodnosti padá k zemi s nebývalým rachotem. „Muži, kteří odkládají svoje otcovství, by měli svoje rozhodnutí zvážit. Mohlo by to snížit jejich šance stát se otci,“ prohlásila v rozhovoru pro CNN Brenda Eskenaziová z Kalifornské univerzity v Berkeley.

„Zjistili jsme, že s věkem se snižuje kvalita spermií. Je jich méně, jsou pomalejší a méně zaměřené na cíl - neplavou přímo k vajíčku.“

Dotkla se dříve nedotknutelného a možná měla štěstí, že dnes už nikoho nelze nařknout z čarodějnictví. Byla však obviněna z toho, že zvolila příliš malý vzorek mužů, než aby na něm něco mohla dokázat (bylo jich pouze 97) a dostatečně nezohlednila skryté nemoci, které mohli mít starší muži v jejím vzorku. Ty je totiž mohly v porovnání s mladými zdravými muži znevýhodnit. Dostalo se jí i ironických výtek: mají-li nejkvalitnější sperma muži někdy kolem 17. roku, jsou podle ní snad oni nejvhodnějšími otci?

Pandořina skříňka však byla otevřena a začalo se diskutovat i o tom, že s přibývajícím věkem mohou narůstat genetické defekty či zda a jak může být narušena DNA spermií.

Pozor na věkový strop

Francouzské kliniky specializované na asistovanou reprodukci se spojily a provedly široký výzkum. Na celkem 59 klinikách napříč zemí lékaři sledovali u 1938 dvojic úspěšnost umělého oplodnění v závislosti na věku partnerů. Podle této studie byly ženy mladší 30 let o čtvrtinu méně úspěšné, byl-li jejich partner starší 40 let. Pokud si partnera staršího 40 let zvolily ženy mezi 35. a 37. rokem, pak byla jejich šance otěhotnět dokonce o polovinu nižší, než když si zvolily partnera mladšího.

Britští odborníci na umělé oplodnění se loni oficiálně shodli v názoru, že „věk muže ovlivňuje šanci dvojice na početí a 40. rok mužského věku by měl být považován za podobný milník jako 35. rok ženy“.

A jak to vidí čeští odborníci? Někteří se k problému raději nechtějí vyjadřovat, další jeho existenci nepřipouštějí. Názory se rozhodně různí. „V souvislosti s věkem klesá množství ejakulátu, nikoli však jeho kvalita,“ tvrdí například sexuolog Jaroslav Zvěřina.

„Počet spermií v ejakulátu i jejich pohyblivost se s věkem samozřejmě mění,“ soudí oproti tomu bioložka Helena Illnerová.

Pro muže, kteří ve svých životních plánech kalkulují s otcovstvím jako s důležitou životní prioritou, z toho vyplývá jediné: pokud se jim někdy kolem pětatřicátého roku začne zdát, že slyší tikání svých biologických hodin, nepřeslechli se. Zejména v případě prvních dětí by myšlenky měli proměnit v činy.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |