Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 16.4. - 20.4.2007

Uplynulý týden byl věnován jednání politických frakcí a delegací. Na pracovních skupinách se vedly poměrně Dlouhé debaty k některým otázkám.

Evropský technologický institut stále nemá jasnou a jednoznačnou podporu všech. Také jeho podoba se mění. Někteří navrhují místo centrálního institutu spustit jakýsi "klastrový model" s celou řadou menších koordinačních center.

Evropská regulace cen roamingu u mobilních telefonů se zdá být rozhodnuta. Naše delegace ODS bude zřejmě hlasovat proti. Tato forma cenové regulace se nám velmi nelíbí, protože znamená přímý regulační zásah do podnikatelských aktivit, kde je zcela otevřený prostor pro konkurenci a uplatnění tržních mechanismů. I jinak zcela liberální europoslanci se zhlédli v možnosti, zprostředkovat "evropskému lidu" levný roaming. Pokud by zůstalo u roamingového telefonování, bylo by dobře. Problém je, že zítra může přijít na řadu levný chléb, levný benzin, levné topení a tak podobně. Je známou poučkou liberální ekonomie, že každá regulace cen omezuje konkurenci a deformuje tržní vztahy. Nejinak je tomu u těchto roamingových regulací.

Zajímavé jsou diskuse kolem nařízení Evropské komise, které má regulovat "moderní terapie". Za názvem "moderní terapie" se ukrývají především biomedicinské technologie. Parlament dospěl sice ke kompromisnímu řešení, to však ponechává některé technologie zcela bez regulace. Jsou to ty, které jsou v některých členských státech zakázány. Zejména se jedná o terapeutických postupů za použití embryonálních buněk a tkání. Podobné boje byly svedeny již při schvalování 7. rámcového programu pro vědu a výzkum.

Velmi konfliktní je také diskuse nad konečným zněním Směrnice, která má harmonizovat trestní sankce v rámci ochrany duševního vlastnictví. Směrnici doporučuje Parlament omezit jen na ochranu průmyslových vzorů a autorských práv. Patentové spory sem nebudou bohudíky zahrnuty. Spory se vedou zejména o definice, které mají zajistit, aby se citelné tresty ukládaly zejména za delikty spáchané ve velkém rozsahu a spojené s velkým komerčním ziskem, respektive s velkými komerčními ztrátami vlastníků vzorů a copyrightu.

Britský kolega Roger Helmer uspořádal velmi zajímavou konferenci o klimatických změnách. Na konferenci vystoupilo několik ekologických skeptiků, kteří vesměs zpochybňovali příliš katastrofické závěry mezinárodního panelu a také přehnané ekologicky motivované ekonomické restrikce. Jeden ze spíkrů pravil, že "Zatímco není jisté, jestli navrhovaná opatření opravdu sníží globální emise CO2, je zcela jisté, že tato opatření budou velmi nákladná".

J. Morris (International Policy Network, www.policynetwork.net) Se zabývá pomoci rozvojovým zemím. Konstatoval, že moderní trendy v ekologické politice jsou pro chudé země mnohem větší ekonomickou hrozbou, než pro ty bohaté. Ty země přitom potřebují především rychlý ekonomický vývoj. Vyšší produktivita znamená vyšší bohatství a nižší ekonomickou zátěž. Považuje-li někdo spalování biomasy za pokrok, pak je třeba vidět, že dvě třetiny Indie jsou závislé na biomase, protože na ničem jiném nevaří a ničím jiným netopí. Snižovaní emisí CO2 jen přesune ekonomické zdroje do specifické oblasti průmyslu. investice do ostatních to zabrzdí. Zejména problémové by bylo snížení prostředků na boj s pandemiemi, epidemiemi a s nedostatkem vody. Lord Lowson, emeritní ministr financí (ve vládě M. Thetcherové) konstatoval, že tak zvané globální oteplování je zatím jen záležitostí severní polokoule, takže jeho globální charakter je velmi sporný. Klima se měnilo v celé historii, někdy velmi překotně. Jde o jakousi psychologickou infekci. Postmoderní doba postrádá velké ideje a enviromentalismus je nabízí, a proto je pro publikum tak atraktivní. Tak zvaný Mezinárodní panel (IPCC) tvořilo asi 1500 lidí, kteří zdaleka nebyli všichni vědci. Byli zde zástupci vlád a také nevládních organizací. Těleso to tedy bylo mnohem více politické, než vědecké.

Na závěr konference byl promítnut program britské TV stanice Channel 4 s názvem, který povahu konference myslím výstižně popisuje: "The Great Global Warming Swindle". Program si lze objednat na mailové adrese: gw@wagtv.com.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |