Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 30.4. - 4.5.2007

Uplynulý týden byl klasickým týdnem výborovým, který byl ovšem zkrácen o 1, květen. Ten se prakticky v celé Evropě slaví coby Svátek práce. Slavil by se zřejmě hodně i v Česku. Zde však byl komunistickým režimem natolik zpolitizován, že jej většina lidí raději chápe v romantickém duchu K.H.Máchy jako čas lásky a vrcholícího jara.

Předvečer prvního května jsem strávil na projekci zajímavého fiktivního snímku „Coming soon“ režiséra amerického původu jménem Sir Tijn Po. Snímek je jakousi pseudoreportážní fikcí o údajném hnutí na podporu zoofilie. Spolu s krátkým kresleným snímkem M. Pavláskové „Farma zvířat“ šlo o poměrně zajímavou předehru svátku lásky a jara.

Legislativní výbor měl na programu několik zajímavých bodů. Tím prvním byla krátká diskuse s komisařem pro oblast Svobody, bezpečnosti a spravedlnosti, M. Franco Fratinim. Komisař konstatoval skutečnost, která je poslancům notoricky\ známá, že totiž v oblasti práva panuje v Evropské unii dokonalá pestrost. Někde lze za jistý delikt u soudu dostat půl roku, jinde třeba roků šest. Obchodování ohroženými druhy zvířat se v některých členských zemích netrestá, jinde za ně hrozí jen symbolické tresty, zatímco v řadě zemí jde o vážné a výraznými sankcemi trestané delikty. Nejvíce se v poslední době diskutuje o cestách k harmonizaci trestů za delikty proti ochraně duševního vlastnictví a za delikty enviromentální. V oblasti bezpečnosti Evropská unie hledá cesty, jak spojit síly proti ilegální imigraci. Prvými kroky jsou již jednotky RABIT a PRONTEX. Komise postupně zpracovává představy o referenčních rámcích pro trestní i občanské právo. V oblasti trestně právní lze očekávat jistý pokrok, avšak jen při rámcových dohodách. Přímé vměšování EU do oblasti trestů a jejich výkonu by členské zemně zatím příliš nevítaly. Na samém počátku je debata o možnosti něco harmonizovat v oblastech jako je manželství, rodina, dědictví a podobně.

Projednávalo se několik předloh, věnovaných zjednodušování unijní legislativy a zkvalitnění tvorby unijních zákonných norem. Evergreenem parlamentních debat se zdá být projekt Evropského technologického institutu. Nad tímto projektem je nadále nejasno i v oblasti legislativní.

Socialistická poslankyně M. Frassoni zorganizovala zajímavé setkání evropských poslanců s poslanci národních parlamentů, věnované aplikaci komunitního práva. Jedním z velikých problémů Evropské unie jsou totiž nedostatky v transpozici unijního práva do právních systémů členských zemí. Každoročně řeší Evropská Komise několik tisíc případů nedostatečné, nebo neexistující implementace unijních směrnic. V některých zemích je implementace řešena různými speciálními urychlenými procedurami, jinde jde o složitý proces, vyžadující hodně času. Zejména němečtí poslanci zdůrazňují, že klasický legislativní proces u nich trvá dva roky, takže rychlá implementace legislativy EU je v praxi nemožná. Komise dává na implementaci někdy rok, někdy osmnáct měsíců Zajímavou zkušenost referovala jedna kolegyně. Ta zkušenost se týká Norska. Norsko není členem EU, ale je členskou zemí zóny volného obchodu EFTA. Země nemá žádné europoslance ani komisaře a úředníky v Bruselu. Je samozřejmě povinna implementovat všechny směrnice, a nařízení, které se týkají obchodu. Implementace tam prý probíhá velmi rychle a jednoduše. Toto „faxové členství“ se zdá být docela dobře funkční.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |