Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 18.6. - 21.6.2007

Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku nemělo tentokrát žádné velké téma. Pozornost poslanců a veřejnosti tak přitáhlo zejména hlasování o návrhu nařízení, které má regulovat výrobu a označování lihových nápojů. Česko tam zajímalo zejména to, jestli bude napravena administrativní chyba, ke které došlo u definice slivovice. Česko tak bude moci jako slivovici označovat i švestkový destilát, do kterého se přidá něco potravinářského lihu. Mnohem větší problém se zde řešil při definování toho, co lze označovat jako "vodka". Zejména Poláci a skandinávští poslanci trvali na tom, že vodku je možné vyrábět jen za použití lihu z brambor, obilí, nebo řepné melasy. Narazili s tímto názorem na jinou lobby, která hájí ty výrobce, kteří až dosud vyráběli vodku z jiných potravinářských surovin, zejména z třtinové melasy, nebo z hroznů. Konečný kompromis povoluje i netradiční suroviny jako výchozí pro vodku, nicméně původ lihu musí být na etiketě v takovém případě výslovně uveden.

Hodně diskusí proběhlo také o přenositelnosti nároků na penzijní připojištění, které poskytují někteří zaměstnavatelé v členských zemích. Podobně jako u klasických důchodových systémů se předpokládá, že by tyto nároky zaměstnancům nezanikaly při změně zaměstnavatele a změně pobytu do jiné členské země.

Hlasovalo se také o změnách v zacházení s kovovou rtutí. Od roku 2010 bude zakázáno tuto látku vyvážet a bude podléhat přísné registraci jak co do výroby, tak co do skladování. Nařízení předpokládá, že kovová rtuť jako potenciálně nebezpečná látka nemá v průmyslových technologiích dlohou budoucnost. Je to samozřejmě spíše politické než vědecké a technologické stanovisko. Kovová rtuť nepochybně není jen nebezpečným odpadem, ale také cennou a technologicky významnou surovinou.

Bylo také rozhodnuto o tom, že v příštím týdnu, konkrétně 27.6.2007 proběhne v Bruselu mimořádné plénum Evropského parlamentu, které se bude zabývat zprávou paní kancléřky Merkelové o výsledcích bruselského summitu EU.

Čeští europoslanci se v téměř kompletní sestavě setkali s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Informoval nás o představách vlády k nadcházejícímu summitu Evropské unie. Diskutovalo se také o možnostech, jak zlepšit komunikaci mezi poslanci Evropského parlamentu a vládními úřady, zejména s Ministerstvem zahraničí.

Bylo přijato také několik zpráv k různým aktuálním otázkám. Na příklad výzva k realistickému postoji k nedávno nově jmenované palestinské administrativě. Nebo zpráva kolegyně Roitové o důvěře spotřebitelů k digitálnímu prostředí. Zpráva se snaží navrhnout organizační opatření, která zvýší důvěru veřejnosti k obchodování po Internetu. Zejména se zabývá přeshraničními problémy tohoto specifického byznysu.

Velkou výstavou a několika dalšími akcemi se zde prezentovala STOA (Scientific Technology Options Assessment), což je instituce Evropského parlamentu, která slaví již 20. narozeniny. Jak název napovídá, zabývá se STOA zejména výzkumy v oblastech moderních technologií, jako jsou informační technologie a nanotechnologie. Zajímavé byly také prezentace, týkající se analýzy soudobých problémů zdravotnictví, zejména lékové politiky. Podrobnosti o činnosti STOA nalezne zájemce na webové adrese: www.europarl.europa.eu/stoa

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |