Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 18.6. - 28.6.2007

Typický výborový týden v Bruselu, obohacený o středeční mimořádné plenární zasedání, věnované výsledkům posledního bruselského summitu EU.

Na Výboru kulturním promluvila komisařka Redingová, která si pochválila regulaci ceny roamingového volání a ohlásila další program svého rezortu. Byla schválena audiovizuální direktiva, která přináší respekt k "mediálnímu pluralismu", pružnější regulaci reklamy a trvání na nezávislosti mediálních rad. Regulaci roamingu schválily orgány EU v nejrychlejším procesu podobného charakteru v celé dosavadní historii. Lze očekávat, že 30. června vstoupí v platnost. Komisařka naznačuje, že se již těší na další podobné "cenové regulace". Z hlediska systémového jde samozřejmě o řešení přinejmenším sporné, protože deformuje cenotvorbu a v důsledku narušuje hospodářskou soutěž. Šlágrem posledního vývoje technologií v oblasti mediální a informační jsou digitální knihovny a mobilní televize.

Právní výbor zorganizoval slyšení o smluvním právu v Evropské unii. Je to téma, které se v posledních letech v unijních institucích hodně přetřásá, nicméně výrazného pokroku v harmonizaci nebylo zatím dosaženo.

Prof. Hans Shulte-Nölke z University v Bielefeldu přednesl základní časové etapy v historii i výhledy do budoucna. V roce 2009 by měla být publikována příslušná direktiva, v roce 2010 se očekává zpracování CFR ("Common Frame of References"), tedy jakéhosi referenčního rámce. S tím, že až někdy v roce 2013 by bylo možné očekávat jistý konečný produkt ve formě příslušné platné směrnice. Hlavní komponentou smluvních závazků jsou samozřejmě kupní smlouvy a agenda kolem příslušné ochrany zákazníků

Prof. M. W. Hesselink (Univerzita Amsterodam) navrhoval, aby se agenda rozšířila i na ochranu zájmu malých a středních podniků. S tím, že ti velcí se o sebe dovedou postarat. V diskusi se ukázalo, že ne všichni jsou tím nadšeni. Problémy činí zejména definice potřebného podniku, protože někteří střední jsou už hodně velicí. . . Ochranu podle většinového názoru přítomných zasluhují především "minipodniky" s malým počtem zaměstnanců. Evropská komise v oblasti harmonizace občanského práva zatím mnoho aktivity nevyvíjí, ale existuje jakýsi akční plán do roku 2013.

Hlavním bodem programu tohoto týdne se stalo vystoupení německé kancléřky Angely Merkel na mimořádné schůzi politické frakce EPP-ED, a zejména na plénu Evropského parlamentu 27. 6. 2007.

Paní kancléřka vcelku střízlivě popsala proběhlý summit jako vítězství "proevropské" politiky. Vyslovila uspokojení z toho, že se nakonec dosáhlo přijatelné dohody, schválené všemi a že nebylo třeba přistoupit k nějakým mimořádným silovým řešením, které by EU hrozilo dělit. Zdůraznila potřebu řešit globální problémy, zejména tedy klimatické změny, epidemie nemocí a otázky bezpečnosti a migrace. Předseda klubu EPP-ED kolega Daul měl projev, který podobně střízlivě chválil kancléřku a její politiku. Veliké ódy na německou političku pronesl především šéf socialistické frakce Marin Schulz, který v projevu dosti drsně napadl polskou vládu za "obstrukce" a za "zatahování obětí druhé světové války do diskuse". Zejména liberálové a zelení se v debatě pozastavovali nad výjimkami z Charty základních práv, které si vyjednaly Irsko, Británie a zejména Polsko. Poslanec Cohn-Bendit dokonce o polském postoji pravil, že "oni chtějí tu krávu nejen podojit, ale také sežrat" a myslel tím jednoznačně, že některé nové členské země chtějí z EU "jen brát". Zástupci menších politických frakcí nenechali na výsledcích summitu nit suchou. Mluvčí nejnovější frakce ITS označil výsledek summitu za "kamuflovanou ústavu". Ostatně mluvčí liberálů Watson pravil, že nový text mu připomíná "návod ke stavbě japonské pagody, který do angličtiny přeložil nějaký čínský funkcionář".

Kancléřka na počátku pléna spolu s předsedou Parlamentu Pötteringem podepsala text nařízení o regulaci cen roamingu. Tuto problematickou regulaci chápou zřejmě jako veliký úspěch německého předsednictví.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |